UWAGA!

Miasto zwróci różnicę

 
Elbląg, 1157 wniosków o wykup mieszkania komunalnego czeka na realizację
1157 wniosków o wykup mieszkania komunalnego czeka na realizację (fot. AD)

To jeden z efektów wprowadzenia w Elblągu nowego programu mieszkaniowego – 1157 wniosków o wykup mieszkania komunalnego czeka na realizację. Czasu oczekiwania skrócić się chyba nie da, ale można zwrócić nabywcom różnicę w czynszu za okres oczekiwania – taką uchwałę przyjęli elbląscy radni.

Na wtorkowej (19 lutego) sesji Rady Miejskiej radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą oczekujący na wykup mieszkania komunalnego otrzymają zwrot różnicy w czynszu za okres oczekiwania. Na dzisiejszej (21 lutego) konferencji prasowej wiceprezydent Elbląga Tomasz Lewandowski wyjaśniał, dlaczego pojawiła się ta uchwała – skala zainteresowania wykupem mieszkania komunalnego znacznie przekroczyła oczekiwania władz.
       W zasobach komunalnych (administrowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych) jest około 7,5 tysiąca mieszkań. Około 4 tysięcy mieszkań ma pozostać w tych zasobach, ma to wystarczyć na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych najuboższych elblążan. Od 1 stycznia obowiązuje w mieście nowy program mieszkaniowy, którego elementem są wyższe stawki czynszów za mieszkania komunalne i właśnie one spowodowały znaczny wzrost zainteresowania wykupem mieszkań przez najemców, który zaczął się jesienią ubiegłego roku
       Do końca 2012 r. zarejestrowano 1434 wnioski o wykup mieszkania, sprzedano ich 445. 989 wniosków z ubiegłego roku przeszło na ten rok, dodatkowo w tym roku złożono już 168 wniosków. Łącznie jest to więc 1157 wniosków, z tego zrealizowano już w tym roku 196 wniosków. Obecnie rozpatrywane są wnioski złożone w końcu października i w listopadzie ubiegłego roku. Trzy-czteromiesięcznego okresu na załatwienie wszystkich formalności nie da się bardziej skrócić – tak przynajmniej twierdzą elbląskie władze – stąd przyjęta we wtorek uchwała.
       Według niej osoby oczekujące na wykup mieszkania komunalnego otrzymają zwrot pieniędzy za okres oczekiwania. Uprawnione do zwrotu pieniędzy będą osoby, które złożą wniosek o wykup i podpiszą akt notarialny. Za okres od złożenia wniosku do podpisania aktu notarialnego nadwyżka wynikająca z nowych stawek czynszu będzie im zwracana w ciągu 60 dni od podpisania aktu notarialnego – w gotówce.
       – Nadwyżka, czyli różnica między wysokością miesięcznego czynszu obowiązującego do 1 stycznia 2013 roku, a wysokością nowego czynszu, obowiązującego od 1 stycznia – wyjaśnia wiceprezydent Tomasz Lewandowski. – Czyli, jeżeli wniosek o wykup złożyliśmy w styczniu, to naliczamy tę różnicę od lutego do miesiąca poprzedzającego sprzedaż mieszkania.
       O autorstwo tego pomysłu kluby radnych trochę się spierały, ale dla elblążan wykupujących na własność mieszkanie komunalne najważniejsze chyba jednak jest, że różnica w czynszu za okres oczekiwania zostanie im zwrócona.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama