UWAGA!

Miejską komunikację czekają zmiany

 
Elbląg, Pasażerów komunikacji miejskiej czekają zmiany
Pasażerów komunikacji miejskiej czekają zmiany (fot. arch. portEl.pl)

Konieczne są zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów – uznał Zarząd Komunikacji Miejskiej. Pierwsze nastąpią już 1 stycznia. Co jest ich powodem? Wyniki badań, jakie przeprowadzono w marcu, gdy odbywało się wielkie liczenie pasażerów.

Na zlecenie Zarządu Komunikacji Miejskiej pasażerów w marcu liczyło około 60 studentów elbląskich uczelni wyższych. To było pierwsze tak duże badanie od kilku lat. Co z niego wynika?
       - Badania potoków pasażerskich przeprowadzone w tym roku potwierdziły m.in. że najbardziej obciążone przystanki komunikacji miejskiej (niezależnie od rodzaju dnia) to: Dworzec pętla, płk Dąbka (Ogólna – przy CH Ogrody) i Plac Słowiański. Podobnie jest z najbardziej obciążonymi liniami - najwięcej pasażerów korzysta z linii tramwajowej nr 4 i autobusowej  nr 7. Są to linie których trasy przebiegają przez centrum miasta, łącząc północne obszary miasta (osiedla mieszkaniowe) z południowymi (dworcami, centrami handlowymi) – wylicza Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej w elbląskim ZKM.
       Rocznie elbląska komunikacja przewozi 15 milionów pasażerów. Najwięcej w dni robocze – średnio dziennie około 50 tysięcy osób, mniej w weekendy (w soboty około 26 tys, w niedzielę zaledwie 16 tys.). Liczba pasażerów jednak spada, a powody są dwa. Po pierwsze – spada liczba mieszkańców, po drugie – rośnie liczba samochodów osobowych na ulicach i wiele osób woli poruszać się po mieście autem niż komunikacją zbiorową.
       - Pewnym zaskoczeniem w wynikach przeprowadzonych badań, była skala różnicy w liczbie pasażerów pomiędzy dniem roboczym, a sobotą i niedzielą. W dni wolne i świąteczne liczba pasażerów wyraźnie spada, odpowiednio o 46 procent w soboty i 66 procent w niedziele w stosunku do dni roboczych. Wspomniane, spore różnice są szczególnie widoczne w godzinach porannych i przedpołudniowych. – informuje Michał Górecki.
       Biorąc pod uwagę wyniki badań, ZKM wprowadzi wkrótce zmiany w rozkładzie jazdy. 1 stycznia ze względów oszczędnościowych zostanie zmniejszona liczba kursów na linii nr 9, wykonywanych po godz. 16.30 w dni robocze, a funkcjonowanie linii nr 23 zostanie zawieszone.
       - Na linii nr 23 odnotowano najmniejszą liczbę pasażerów. Przypomnijmy, że została ona utworzona w 2014 r., przede wszystkim na wniosek mieszkańców osiedla Dąbrowa. Nieliczni pasażerowie obecnie korzystający z tej linii, będą mieli możliwość korzystania z linii nr 20, jak to miało miejsce jeszcze przed uruchomieniem linii nr 23 – tłumaczy Michał Górecki.
       Od połowy stycznia ZKM zmodyfikuje natomiast trasę linii nr 12, by zapewnić dojazd pracownikom okolicznych firm. - Planowane zmiany w przebiegu linii nr 12 spowodują jedynie kilkuminutowe przesunięcia w godzinach odjazdów z poszczególnych przystanków usytuowanych przy ul. Warszawskiej. Szczegółowe informacje w tym zakresie podane zostaną na początku stycznia – dodaje przedstawiciel ZKM.
       Kolejne zmiany nastąpią 1 lutego i dotyczyć będą kursowania tramwajów. - Korekty będą obejmowały rozkłady w dni wolne, szczególnie w niedziele, w zakresie kursów wykonywanych w godzinach porannych. Informacje dotyczące tych zmian zostaną podane w osobnym komunikacie – informuje Michał Górecki. I dodaje: - Zmniejszenie liczby pasażerów oznacza zmniejszenie przychodów ze sprzedaży biletów, co wymaga jednoczesnego wzrost poziomu dopłaty z budżetu miasta. ZKM stara się ustawicznie poszukiwać kompromisu pomiędzy możliwościami finansowymi, a potrzebami mieszkańców w zakresie rozkładów jazdy oraz jakości taboru i infrastruktury.
       Co roku z budżetu miasta na funkcjonowanie komunikacji miejskiej było przeznaczonych około 20 milionów złotych. Prezydent chce wprowadzić oszczędności, w projekcie budżetu na 2016 r. na dopłaty do komunikacji miejskiej przeznaczono o około 1,4 miliona złotych mniej niż w tym roku.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama