UWAGA!

Mieszkańcy chcą boiska, co na to radni?

 Elbląg, Byłe boisko przy SP nr 23 pełni obecnie rolę parkingu
Byłe boisko przy SP nr 23 pełni obecnie rolę parkingu (fot. Anna Dembińska)

Pod petycją w sprawie budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Słonecznej podpisało się ponad 500 osób. Sprawa trafi na kwietniową sesję Rady Miejskiej. Czy radni wezmą pod uwagę głos mieszkańców?

Projekt uchwały w sprawie budowy boiska, autorstwa grupy mieszkańców, poparty 540 podpisami trafił już do biura Rady Miejskiej. Jak się dowiedzieliśmy, po wstępnej weryfikacji list za prawidłowo złożone podpisy uznano około 430 z nich. Wymagana liczba podpisów to 300.

- Weryfikacja jeszcze trwa. Projekt uchwały wraz z podpisami zostanie przekazany do poszczególnych komisji, a następnie trafi pod obrady Rady Miejskiej. Wnioskodawcy zostaną zaproszeni na posiedzenia komisji w tej sprawie – dowiedzieliśmy się w Biurze Rady Miejskiej.

„My, obywatele Elbląga, rodzice uczniów szkoły nr 23, ich rodziny i znajomi od lat oczekujemy na realizację budowy przyszkolnego boiska. Decyzja jednak jest regularnie odraczana, a jedynym tłumaczeniem jest brak środków finansowych. Jednak widzimy różne inwestycje w naszym mieście, na które znajdują się finanse, natomiast do rozwoju fizycznego młodego pokolenia nie przywiązuje się należytej uwagi. Taka sytuacja trwa od ponad 20 lat i mamy nadzieję, że potrwa już ani roku dłużej” - brzmi fragment uzasadnienia do projektu uchwały grupy mieszkańców.

Wnioskodawcy oczekują, że jeszcze w tym roku prezydent i Rada Miejska znajdą w budżecie miasta znajdą pieniądze na budowę boiska. W grę może wchodzić około 100-200 tys. złotych. Dzisiaj przyszkolny teren pełni głównie rolę parkingu. 

Rodzice mają nadzieję, że radni głosu tylu mieszkańców nie zlekceważą. Mają m.in. wsparcie w Stowarzyszeniu Psoni, które wysłało do władz miasta (prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej) swoje stanowisko w tej sprawie, podkreślając, że w SP nr 23 istnieją również klasy integracyjne, dla których rehabilitacja ruchowa jest bardzo ważna.

Zapytaliśmy więc radnych z poszczególnych klubów, jak oceniają inicjatywę mieszkańców i jak będą w tej sprawie głosować.

 

Antoni Czyżyk, klub Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący RM

Petycja mieszkańców dotycząca budowy boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 23 w Elblągu oraz zagospodarowanie przyległego terenu stała się przyczynkiem do szerszego przyjrzenia się i przeanalizowania potrzeb około oświatowych nie tylko w zakresie najbliższego sąsiedztwa, ale również w pozostałych szkołach w Elblągu. Jako przewodniczący Rady Miasta stoję na stanowisku, że zadaniem Rady jest wprowadzanie do debaty publicznej również takich spraw, ważnych dla małej grupy mieszkańców konkretnej dzielnicy Elbląga. Petycję odbieram w kategoriach inicjatywy obywatelskiej, a każde działanie dla dobra wspólnego zasługuje na uwagę. Rozwiązywanie takich spraw często jest sztuką szukania kompromisów i porozumienia, a są to od zawsze wartości dla mnie najważniejsze. 

Rozpatrując inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców w sprawie budowy boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 23 oraz zagospodarowanie przyległego terenu pragnę zwrócić uwagę na opinię w przedmiotowej sprawie Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga. Przeczytać w niej możemy, że „w szkole znajduje się duża i mała sala gimnastyczna, uczniowie SP 23 korzystają z infrastruktury sportowej miasta (basenu, toru i lodowiska)” – wydaje się więc, że władze miasta stwarzają warunki do zapewnienia rozwoju fizycznego uczniów z SP nr 23 w zakresie w jakim jest to w obecnej chwili możliwe. 

Chciałbym zwrócić uwagę, że w ostatnich latach wszelkie próby pozyskania dofinansowania infrastruktury miejskiej nie spotkały się z przychylnością operatorów rządowych. Co nie zmienia faktu, że nadal należy takie wysiłki podejmować. 

W dobie pandemii koronawirusa pragnąłbym również zwrócić uwagę na wyzwania, które mogą pojawić się, kiedy wszystko wróci do znanej nam przed pandemią rzeczywistości. Z całą pewnością nie ominą one także edukacji. Powrót do nauczania stacjonarnego spowoduje, że niezbędne będzie zadbanie o doposażenie szkół w nowe narzędzia edukacyjne, zmierzymy się także z dylematami społecznymi związanymi z wielomiesięczną edukacją zdalną, która wpływa na kondycję psychiczną dzieci, w tym szczególnie dzieci najmłodszych (zanikające relacje międzyludzkie). Aby temu wszystkiemu sprostać konieczne będą nakłady finansowe. Dlatego też, choć nie jestem przeciwnikiem tej inicjatywy uważam, że należy ją rozważyć kompleksowo w oparciu o stan finansów publicznych miasta. 

Z drugiej strony wszyscy wiemy o potrzebie zwiększenia ilości miejsc w przedszkolach w naszym mieście. Kwestia ta również powinna nas determinować do szukana rozwiązań, a co za tym idzie przygotowania planów budowy placów zabaw dla przedszkoli.

Chciałbym podkreślić, że będę uczestniczył w kwietniowych obradach komisji stałych Rady Miejskiej, dzięki czemu wspólnie z radnymi wypracujemy odpowiednie stanowisko w sprawie przedmiotowej petycji

 

Andrzej Tomczyński, klub KWW Witolda Wróblewskiego

Jestem za każdą inicjatywą społeczną, choć daleko nam do społeczeństwa obywatelskiego. Musi zwyciężyć zdrowy rozsądek. Mamy coraz mniejszy przyrost urodzeń, szkoła ma najmniej uczących się dzieci. Rząd zabiera Elblągowi należne pieniądze.

 

Rafał Traks, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Każda inicjatywa oddolna jest potrzebna. Jako współautor uchwałodawczej inicjatywy mieszkańców będę wspierał tego typu działania. Cieszę się, że mieszkańcy Elbląga skorzystali z tej formy wniosku do radnych. Ja osobiście jestem za wspieraniem budowy boisk przy szkołach. W moim przekonaniu to dobra i cenna inicjatywa, na którą warto znaleźć środki tym bardziej, że są programy rządowe wspierające tego typu inicjatywy budowy boisk.

 

Marek Osik, klub radnych KWW Witolda Wróblewskiego

Temat boiska przy szkole SP nr 23 wielokrotnie wraca już od kilku lat i był omawiany z władzami miasta. Mieszkańcy i radni przede wszystkim oczekują jednoznacznego stanowiska co do ostatecznych planów związanych z ilością i funkcjonowaniem szkół oraz przedszkoli na terenie Elbląga . Ostatnio między innymi usłyszeliśmy, że przy tym obiekcie bardziej wskazane będzie wybudowanie dużego placu zabaw w związku z planowanym utworzeniem oddziałów przedszkolnych. W trakcie procedowania tego projektu uchwały na poszczególnych komisjach temat na pewno będzie wnikliwie omówiony.

Inicjatywa mieszkańców jest według mnie w pełni zrozumiała i zasadna. Przy każdej szkole podstawowej i ponadpodstawowej powinny być nowoczesne i funkcjonalne obiekty sportowe. Powinna powstać kompleksowa koncepcja i terminarz budowy takich obiektów przy kolejnych szkołach, które do tej pory nie doczekały się takich inwestycji. Decyzję w kwestii głosowania podejmę po wysłuchaniu wszystkich argumentów bezpośrednio przed sesją rady miasta.

 

Krzysztof Konert, klub radnych KWW Witolda Wróblewskiego

Inicjatywa obywatelska z całą pewnością zostanie przeanalizowana przez radnych, a w szczególności podczas obrad Komisji Oświaty i Komisji Finansów. W tej kadencji ze środków miasta zostały wybudowane dwa nowe wielofunkcyjne boiska sportowe przy SP nr 18 i 21, które w tym roku również ze środków własnych miasta zostaną przydaszone. Szkoda, że pomimo wielu wniosków Urzędu na te działania nie otrzymaliśmy żadnego dofinansowania ze strony Ministerstwa Sportu, tak samo jak nie otrzymaliśmy dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Lokalnych na budowę ul. Wschodniej. W przypadku dofinansowania tych inwestycji przez rząd byłaby możliwość wybudowania nie dwóch, a może trzech lub czterech boisk tego typu przy szkołach podstawowych. Jeszcze kilka szkół w Elblągu nie ma nowoczesnych boisk wielofunkcyjnych i potrzebna jest analiza potrzeb w tym zakresie uwzględniając czynniki demograficzne, planowaną siatkę szkół i oczywiście możliwości finansowe. Dopiero na podstawie tych wszystkich danych będzie można podjąć racjonalną decyzję.

 

Małgorzata Adamowicz, klub radnych Koalicji Obywatelskiej

Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców (540 podpisów) jest bardzo ważna dla nas radnych. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia są przekonani o potrzebie modernizacji boiska przy SP 23. Ja popieram tę inicjatywę i uważam, że każda szkoła powinna mieć boisko do uprawiania różnych sportów przez dzieci i młodzież. Nie jest prawdą, że od 20 lat w mieście nic się nie dzieje w sprawie rozwoju sportu szkolnego. Zmodernizowano bardzo dużo boisk szkolnych. Klub Radnych KO nie ustalił jeszcze stanowiska w tej sprawie. Do wszystkich nas były telefony i maile opisujące potrzeby SP 23. Znamy problem i przed sesją będziemy omawiać.

 

Głosowanie w sprawie projektu uchwały autorstwa mieszkańców odbędzie się sesji Rady Miejskiej 29 kwietnia.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A co radni? PARKING! I to z budżetu obywatelskiego! Skoro na Sienkiewicza pobudowaliscie za 265 tys zł parking dla 3 blokow to innym tez będziemy budować? Ta władza dostała ode mnie już dawno czerwoną kartkę!
 • Jakie znowu boisko? W glowach sie przewraca, Biedronke postawic, blizej bedzie po zakupy.
 • Sienkiewicza - 265 tys zł, Brzeska - 100 tys zł. Wszystko z funduszy budżetu obywatelskiego. 365 tys poszło na parkingi dla prywatnych wspólnot mieszkaniowych, które zamiast wziąć kredyt na budowę parkingów na własnym terenie to my im zasponsorowalismy! 365 tys zl to jakie boisko można by za to wybudować? Sami pomyślcie. ..
 • Słoneczna to jeden wielki parking. Tam powinny być zakazy zatrzymywania, bo się ta ulica przejechać nie da. Jestem mieszkańcem słonecznej i potwierdzam, że jest miejsce na terenie wspólnoty, ale mieszkańcy kładą na to lachę, bo mają parking za darmo na ulicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  Mieszkaniec słoneczna(2021-04-06)
 • przecież to jest patologia społeczna i biurokratyczna, wielce czcigodni radni obradują od 20 lat, głosują, odbywają płomienne przemowy, debaty, biją się w demokratyczną pierś, ohhh ahhhh konsultują z mieszkańcami, no co by było bez tych radnych ?? jacy oni są fajni, jacy są potrzebni, świat bez nich nie może się obejść, kurs dolara by skoczył na 14zł a wisła by zakręciła z gdańska do białegostoku z wrażenia a świstakowi by skonczyły się sreberka na pakowaniu i poszedł by na bezrobocie. .. .tak by było a cały elblag by się rzucił pod pociąg, cóż. .. .. tak wygląda wasza demokracja, dlatego te miasto wygląda jak wygląda brawo wy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  3
  0000000007(2021-04-06)
 • Panie Tomczyński właśnie udowodniliśmy że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, a tu chodzi o nasze dzieci, każdy z radnych ma dzieci i wnuki, zobaczymy czy dbają tylko o swoje środowisko czy o ogół elblążan. I znowu ma być dyscyplina podczas głosowania? Czy Koalicja Obywatelska musi się do tego posuwać, czy nie ma własnego zdania, czy każdy z radnych musi głosować pod dyktando, to po co nam tacy radni, zapytamy się o to podczas kolejnych wyborów samorządowych
 • sodoma i komora syf kiła i mogiła elblONg XXI wiek; *
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Halyna.(2021-04-06)
 • W najbliższych wyborach zagłosuje na nikogo sławnego aby tylko nie wygrał nikt z obecnych.
 • Podziemne parkingi tylko podziemne.
 • Dajcie spokój radnym. Oni mają ważniejsze rzeczy do roboty. Bo kto policzy ile jest ławek na mieście? Kto nazwie tramwaje? Kto obniży opłatę za koncesję od alkoholu w czasie gdy restauracje alkoholu nie sprzedają? To są realne problemy Rady Miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  1
  Ruminek(2021-04-06)
 • Parking ale tylko podziemny.
 • Wróbel i reszta nie lubią sportu młodzieżowego i boiska nie będzie dorosłych sport też jest na nie dla ekipy z ratusza!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Elblązanin(2021-04-06)
Reklama