UWAGA!

Mieszkańcy Nowakowa protestują: nie chcemy ciężarówek pod naszymi oknami

 Elbląg, Wizualizacja mostu w Nowakowie z drogami dojazdowymi
Wizualizacja mostu w Nowakowie z drogami dojazdowymi (fot. UM w Gdyni)

Część mieszkańców Nowakowa (gmina Elbląg) protestuje przeciwko budowie w ich miejscowości nowego mostu wraz z układem drogowym. Inwestycja ta jest związana z realizacją przekopu przez Mierzeję Wiślaną. - Nie jesteśmy przeciwko samej inwestycji, jedynie jej lokalizacji, która sprawi, że pod naszymi oknami będą jeździły ciężarówki. Wpłynie to znacząco na jakość naszego życia - mówi jeden z mieszkańców wsi.

Nowy most obrotowy ma powstać w Nowakowie w odległości ok. 650 metrów w kierunku południowym od istniejącego mostu pontonowego. Most ma mieć 104 m długości, dwa przęsła o rozpiętości 51,5 m, szerokość 17 metrów oraz wysokość konstrukcyjną od 1,9 do 4 m. Powstaną też drogi dojazdowe do mostu wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg wraz ze ścieżką pieszo-rowerową oraz dojazd do poszczególnych nieruchomości. Ich łączna długość to ok. 1,5 km. Lokalizacja tej inwestycji budzi niepokój części mieszkańców Nowakowa. Pod protestem skierowanym do Urzędu Morskiego w Gdyni (który realizuje inwestycję) podpisało się 25 mieszkańców tej wsi.

- Bynajmniej nie jesteśmy przeciwni tej inwestycji, to nie chodzi o to. Chodzi nam o lokalizację, w której ma powstać nowy most oraz drogi dojazdowe do niego. Urząd Morski w Gdyni, tak to zaplanował, że droga będzie przebiegała tuż pod naszymi oknami. Nowakowo to bardzo spokojna wieś, nie ma tu praktycznie większego ruchu samochodowego. Obecnie, most pontonowy w Nowakowie ma ograniczenie nośności 15 ton, nowy ma mieć 40 ton. Więc będzie bardzo duże natężenie ruchu ciężarówek. Do tego chcą nas wywłaszczyć z części gruntów – mówi pan Janusz, jeden z mieszkańców, który podpisał się pod protestem.

Mieszkańcy Nowakowa jako alternatywną lokalizację nowego mostu wskazują miejsce w okolicy oczyszczalni, jak mówią nowa droga biegła by wówczas polami, a nie pod ich domami.

W sprawie protestu mieszkańców Nowakowa interpelację w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii złożyła również posłanka Lewicy Monika Falej.

- Zwracam się w sprawie protestu mieszkańców Nowakowa, stanowczo występujących przeciwko sposobowi prowadzenia przedsięwzięcia w zakresie budowy nowego mostu w Nowakowie wspólnie z układem drogowym. W inwestycji mieszczą się również prace rozbiórkowe, związane z likwidacją istniejącego mostu w Nowakowie. Mieszkańcy bardzo licznie podpisali się pod wspomnianym pismem protestacyjnym – czytamy w interpelacji posłanki Moniki Falej.

Jak podkreśla posłanka Falej, inwestycja nie była w żaden sposób konsultowana z osobami zamieszkałymi na terenie lub w otoczeniu planowanej budowy układu drogowego.

- Sam proces budowy będzie również wiązał się z nadmiernymi uciążliwościami wpływającymi na warunki życia mieszkańców, np. emisja hałasu. W przypadku realizacji inwestycji zgodnie z aktualnym projektem nastąpi znaczny wzrost natężenia ruchu komunikacyjnego, co znacząco wpłynie na warunki i jakość życia okolicznych mieszkańców, ze względu na bezpośredniość położenia drogi od budynków mieszkalnych – czytamy również w jej interpelacji.

Monika Falej zaznacza, że istotnym problemem jest również znaczna utrata wartości nieruchomości, które znajdują się w pobliżu planowanej do przebudowy drogi.

- Część mieszkańców zostanie dotknięta problemem wywłaszczenia z terenów objętych inwestycją. Mieszkańcy Nowakowa apelują o zmianę projektu i przeprowadzenie planowanej drogi w wariancie alternatywnym, który od wielu lat był uwzględniany w planach gminy, a który nie został wzięty pod uwagę w pracach nad procedowanym przedsięwzięciem – zaznacza posłanka.

W tej sprawie pytania przesłaliśmy do Urzędu Morskiego w Gdyni. Czekamy na odpowiedź.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nowakowo to takie Elbląskie Baraniewo i ta dama sytuacja, co budowa CPK. Wiocha zabita dechami ma decydować o inwestycjach w skali kraju? Wolne żarty. .. tam jest 5 domów na krzyż i oni mają mieć coś do powiedzenia? Zrównać z ziema ten PGR!
 • Zawsze cos przeszkadza, NIE ROBIC REMONTÓW TEGO STAREGO MOSTU ANI NIC, CAŁE KOSZTY NIECH MIESZKAŃCY PONOSZA TO SIE NAUCZĄ, niech sami go utrzymują !!!!! Oraz obsługę tak samo nakazac dyzury mieszkańcom to sie naucza isc z postepem
 • Może lepiej Ta Baba zajęła się sobą !
 • Nowakowo - 390 mieszkańców. No już biorę łopatę i idę zakopywać przekop. Haha na portel, co raz weselej. Jaki kolejny protest? Huta Żuławska zadecyduje o budżecie kraju na rok 2022? Hahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  56
  18
  O bozee(2021-04-12)
 • Dlatego Olo uciekł z tej dziury chorągiewko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  8
  Mieszkańcy(2021-04-12)
 • Proponuje zeby mieszkańcy Nowakowa przeprowadzili sie na teren o bardziej sprzyjających warunkach bytowych.
 • Słuchajcie no taplarscy, przyjedzie pani uczycielka i opowie o elektryczności, o mechanice, o tym że ziemia okrągła jest, że ludzie pobudowali samoloty i w niebo latajo! Pamiętajcie, że pod drzewem zakopany jest koń CAŁY ZE ZŁOTA (ogon i grzywa śrebrne).
 • Nowakowo: most mamy niebezpieczny, bieda w regionie, żadnych inwestycji. Też Nowakowo: nie chcemy inwestycji! Budowa nowego mostu jest zła! Czego się spodziewać po wsi, gdzie sołtysem zostaje nastolatka. .. sodoma i gomora!
 • Falej, kobieto o olsztyńskiej urodzie, zdążyłaś już donieść na wszystkich "nadmiarowych"wielkanocnych wiernych, konfidentko?
 • Jakie to ciężarówki mają jeździć przez Nowakowo ? Dokładnie te same, które jeżdżą dzisiaj. Transporty produktów naftowych z rafinerii w Batorowie, samochodowce wywożące nowe polskie elektryki z fabryki w Ujściu i cement z cementowni Cieplice.
 • "Monika Falej zaznacza, że istotnym problemem jest również znaczna utrata wartości nieruchomości"- jakoś mnie nikt nie pytał o zgodę jak naprzeciwko mojego domu jakiś deweloper postwił nowy budynek i też mi przysłonił widok i jak powstały nowe domy to mam pod oknami ruch jak "na Marszałkowskiej". .. .
 • Dlaczego z sąsiadami nie wstrzymaliśmy przebudowy Dąbka. Dla nas "Sam proces budowy również wiązał się z nadmiernymi uciążliwościami wpływającymi na warunki życia mieszkańców, np. emisja hałasu. "; )
Reklama