UWAGA!

Mieszkańcy pożegnali Henryka Słoninę

 Elbląg, Mieszkańcy pożegnali Henryka Słoninę
(fot. Michał Skroboszewski)

Rodzina, przedstawiciele władz, byli i obecni urzędnicy, współpracownicy i zwykli mieszkańcy pożegnali dzisiaj w Stegnie Henryka Słoninę. Na miejscowy cmentarz odprowadził byłego prezydenta Elbląga liczny kondukt żałobników. Zobacz zdjęcia.

Życiorys prezydenta Henryka Słoniny podczas mszy pogrzebowej w kościele w Stegnie przedstawił były biskup elbląski Jan Styrna, który koncelebrował nabożeństwo. Przypomniał m.in. zaangażowanie byłego prezydenta w organizację pielgrzymki Jana Pawła II do Elbląga w 1999 roku. - Wielokrotnie odznaczany, mamy nadzieje, że również przez tego, który jest Panem ponad wszystkich Panów – stwierdził biskup Styrna, dodając jednocześnie, że „czyściec też jest blisko nieba”.

- Kiedy przyszedłem na biskupa do Elbląga, zastałem już na urzędzie Henryka Słoninę. Jak dziś pamiętam nasze spotkania w różnych sprawach. Siadaliśmy przy herbacie, aby oby obmyślić, co i jak można zrobić, by w dziedzinie zwłaszcza wychowania, kształtowania ducha społecznego - zrobić jak najwięcej dobrego – mówił biskup Styrna. - Ilekroć stawiałem jakiś problem, to podejście pana prezydenta było bardzo szczególne. Ludzki i chwalebne. Zwykł był mówić. „Jeśli to posłuży ludziom, to trzeba to robić, a niech kto sobie gada, co chce”. To poszukiwanie, by jak najwięcej społeczeństwo skorzystało z podejmowanych inicjatyw, miało szczególny wymiar – mówił.

O licznych inwestycjach, które po sobie w Elblągu zostawił Henryk Słonina, przypomniał jego długoletni współpracownik, a dzisiaj prezydent miasta Witold Wróblewski.

  Elbląg, Mieszkańcy pożegnali Henryka Słoninę
(fot. Michał Skroboszewski)

- To wielkie dzieło, które pozostawił dla kolejnych pokoleń. W pamięci elblążan pozostaną również działania na rzecz zachowania dziejów naszego miasta. Prezydent Henryk Słonina był inicjatorem wielotomowej „Historii Elbląga”, nad którą prace trwały wiele lat. To za jego rządów na Starym Mieście prowadzone były największe wykopaliska archeologiczne w Europie – mówił Witold Wróblewski, przypominając również działania Henryka Słoniny na rzecz najmłodszych, seniorów, kombatantów i pionierów Elbląga. - Do historii przejdzie jego niezwykła pracowitość, determinacja w dążeniu do celu i umiejętność strategicznego myślenia. Miał wizję Elbląga, którą konsekwentnie wcielał w życie. Jako jeden z pierwszych w naszym kraju prezydentów sięgnął po bardzo duże środki unijne, zarówno te przed i po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Długo można wymieniać zasługi, widać je gołym okiem, ale najważniejsze to, co zawsze zostaje w naszych sercach i pamięci. W mojej pamięci, a jestem przekonamy że również w pamięci wielu elblążan, pozostaniesz Prezydencie, Drogi Henryku, Przyjacielu, na zawsze. Dziś składam Ci podziękowanie za zaufanie, za każde dobre słowo, życzliwość, wsparcie i koleżeńskie rady. Dziękuję za miłość do Elbląga i troskę o jego mieszkańców, za ogromny wkład w rozwój miasta, które tak kochałeś – mówił Witold Wróblewski.

Henryka Słoninę żegnali dzisiaj liczni mieszkańcy Elbląga, wśród nich przedstawiciele władz, byli i obecni urzędnicy, byli współpracownicy i zwykli elblążanie.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dużo słychać o zasługach, to może parę konkretów.
 • Zdecydowanie miał wizję miasta i zdecydowanie konsekwentnie ją wdrażał. Tyle tylko, że była to wizje miasta powiatowego i dbania o interesy określonej grupy. Umarł człowiek, a zmarłym należny jest szacunek. Dlatego pochylam głowę w zadumie nad kruchością ludzkiego życia i wartością jakim jest samo w sobie. Nie pisałbym jednak peanów nad życiem i pracą, tylko trzymał się faktów. Najpierw Towarzysz Słonina, a potem Prezydent Słonina przez kilkadziesiąt lat kierował naszym miastem i decydował o tym gdzie będzie. W ramach podsumowania proponuję w oparciu o fakty i liczby odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie na mapie społeczno-gospodarczej Polski jest Elbląg po tych kilkudziesięciu latach zarządzania i wdrażania wizji. ..
 • Uprasza się o kulturę i mądrą refleksję, bo tak nakazuje zwykła ludzka przyzwoitość. Pan Pezydent już u siebie, a My jeszcze w nie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  18
  mieszkaniec.(2020-03-04)
 • SLD-wiec i biskupi na mszy ciekawe.Elblag od 23 lat sporo się zwinol a nie rozwinol
 • Przede ws,ystkim pożegnaliśmy czlowieka a dopiero Prezydenta,ktorym nie byl juz bardzo dlugo! Wszelkie straty i zaslugi nalezy od kilku dobrych lat kierować do jego licznych i często zmieniajacych się następców!, bo niestety nikt z nich chwalić się nie będzie mial czym , a oceniajmy ich za zycia , a nie po śmierci! Pan Henryk niech spoczywa w spokoju!
 • 10 lat temu zdjęcia z pogrzebów publikowane przez FAKT i SUPEREXPRES oburzały innych dziennikarzy, dziś to już standard
 • @GUS - a kogo to obchodzi w takiej chwili i komu to potrzebne, weź sprawę w swoje mądre ręce, wygraj wybory i zrób Nowy Jork 2,
 • Przebacz mu Boże jego grzechy i zwróć uwagę szczególnie na jego zasługi i dobre czyny.
 • @GUS i Jamaleg-oto dokonania p. rezydenta Słoniny-budowa Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Grunwaldzkiej, Ratusza Staromiejskiego, Parku Technologicznego, Hospicjum Elbląskiego, Zakładu Utylizacji Odpadów, gruntowna przebudowa drogi wojewódzkiej nr 500-biegnacej przez Elbląg, Osiedle TBS przy ul. Nowodworskiej, inicjatywa tworzenia nowoczesnej mapy geodezyjnej Elblaga. O nowych chodnikach, wymianie sieci kanalizacyjno-wodociągowej też należy pamiętać. Czy te dokonania wystarczą na Panow uznanie? Jeśli nie, to ciekawa jestem Panów dokonań na rzecz miasta.
 • Brawo, taka prawda. Dużo zrobił dla miasta.
 • Wieczny odpoczynek szkoda człowieka ale aż tak wychwalać bez przesady tyle mówić jakim był człowiekiem sam Bóg wie jakim naprawdę był człowiekiem i co zrobił jakie miał minusy a na pewno były te teraz czeka w kolejce na sąd ostateczny przed wielkim majestatem okaże się n sądzie jakim był naprawdę człowiekiem ludzie potrafią koloryzować i dodawać a sąd jest sądem wszystko będzie pokazane
 • Dodam, sieć Światłowodów, która miała być dostępna dka wszystkich mieszkańców a jest dostępna tylko dla szkół i urzędów, banków. I WORD, którego nie pozwolił przenieść do Olsztyna.
Reklama