UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mikołaj Kopernik w Olsztynie

Elbląg, Mikołaj Kopernik wraca do Olsztyna
Mikołaj Kopernik wraca do Olsztyna

Jutro (16 marca) o godz. 15 z Katedry św. Jakuba w Olsztynie wyniesiona zostanie trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika. Kondukt pogrzebowy na czele z arcybiskupem Wojciechem Ziembą przejdzie na olsztyński zamek, tam trumna z prochami Wielkiego Astronoma zostanie ustawiona na katafalku w Salach Kopernikańskich zamku.

Organizatorzy zapraszają do oddania hołdu Mikołajowi Kopernikowi już teraz, apelują także o liczne uczestnictwo w historycznym wydarzeniu, jakim będzie pogrzeb Astronoma w maju we Fromborku.
       – W tym roku obchodzimy 750-lecie utworzenia Warmińskiej Kapituły Katedralnej – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Kapituła Warmińska, realizując swoje zadania religijne, od swojego powstania aż do I rozbioru Polski pełniła także funkcje administracyjne w części historycznej Warmii. Można więc powiedzieć, że Kapituła jest prekursorem dzisiejszych samorządów terytorialnych. Dodatkowo statutowa dbałość Kapituły o naukę i kulturę wiąże się z wieloma wybitnymi postaciami, z których najbardziej znanym jest kanonik warmiński Mikołaj Kopernik. Odnalezienie w ostatnich latach grobu i szczątków Mikołaja Kopernika oraz ich naukowa identyfikacja nadaje uroczystościom jubileuszowym Kapituły Warmińskiej dodatkowo „kopernikański” charakter. Uroczystości jubileuszowe, a zwłaszcza powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika we Fromborku, ukazują ważne epizody z dziejów nauki i kultury nie tylko naszego regionu czy Polski, ale także ich wymiar światowy.
      
       Uroczystości na zamku olsztyńskim – 16 marca, godz. 15.30
      
– wystąpienie Jacka Protasa, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego,
       – wystąpienie arcybiskupa Wojciech Ziemba, metropolity warmińskiego
       – projekcja filmu, który przedstawia proces przygotowania szczątków Wielkiego Astronoma do ponownego pochówku oraz przypomni pierwszą stację pochówku, która odbyła się 19 lutego br. w Toruniu.
      
       Trumna z doczesnymi szczątkami Mikołaja Kopernika zostanie przewieziona do miejsca pochówku w bazylice archikatedralnej we Fromborku 21 maja. 22 maja zostanie tam odprawiona msza św. pogrzebowa, której będzie przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski. Homilię wygłosi abp Józef Życiński, metropolita lubelski.
      
      
      
      
Gabinet Marszałka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kopernik była kobietą!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  albercik(2010-03-15)
 • ile razy będą Go jeszcze grzebać? a wieczny odpoczynek? Ja słyszę o czymś takim myślę serio o kremacji. .. Mietek
 • gdyby takie rzeczy robil NIE katolik poszedl by siedziec za beszczeszczenie zwlok jak im ta impreza sie uda to niedlugo wszystkie katakumby beda przecesywac i zacierac łapy-kogo by tu jeszcze odkopać; ]
 • promocja olsztyńska walczy o Kopernika!!!
 • Nie mogę pojąć co za bzdury są wypisywane w kwestii zwłok M. Kopernika. Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach M. K. głównie przebywał we Fromborku, Elblągu czy Lidzbarku Warmińskim. Natomiast Olsztyn nie istniał jako poważny ośrodek bo był na uboczu i za mało istotny, a tu przedstawia się całkiem inny obraz historii i za wszelką cenę komuś zależy na wykreowaniu tego prowincjonalnego grodu. Czy nie ma bardziej istotnych spraw czy tematów, które potrzebują światła dziennego jak zajmować się bzdetami. Kopernik urodził się w Toruniu, a pracował we Fromborku i o tym należy pamiętać. Jak czytam pewne artykuły zastanawiam się nie raz jak historycznie Olsztyn góruje nad pozostałymi polskimi miastami, a może przenieść tam stolicę i zbudować jeszcze metro bo to przecież tak wielka aglomeracja( oczywiście doliczając ryby w pobliskich jeziorach).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zofia.P.(2010-03-16)
Reklama