UWAGA!

Milion euro na diagnostykę

Szpital Miejski w Elblągu otrzyma ponad 1 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na stworzenie w szpitalu dodatkowych poradni specjalistycznych. Dzięki temu placówka wzbogaci się o nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

27 września 2008 r. Komitet Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla projektu „Nowoczesne Centrum Diagnostyki dla Matki i Dziecka w Elblągu jako zintegrowany program profilaktyki i wczesnego wykrywania wad rozwojowych w okresie prenatalnym u dzieci oraz zmian nowotworowych u kobiet w Polsce północnej”, złożonego przez Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu. Kwota przyznanego dofinansowania wynosi 1 187 857 euro, co stanowi 85 % całkowitych kosztów projektu.
     - Głównym celem projektu jest poprawa dostępności i jakości usług medycznych świadczonych przez szpital w szczególności w zakresie opieki nad matką w okresie ciąży i porodu oraz nad dzieckiem w każdej fazie życia - mówi Wiesława Lech, dyrektor szpitala.
     Koncentracja usług diagnostycznych w jednej placówce pozwoli na zwiększenie jakości i dostępności do usług medycznych, gwarantujących wczesne rozpoznawanie wad wrodzonych w okresie prenatalnym i u dzieci oraz nowotworów u kobiet, poprawi też dostępność do szerokiej gamy badań profilaktycznych w nowo tworzonych pracowniach diagnostycznych.
     - Zakładamy wdrożenie zintegrowanego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania wad rozwojowych w okresie prenatalnym i u dzieci oraz zmian nowotworowych u kobiet w Polsce północnej - mówi Wiesława Lech.
     Szpital Miejski dzięki pozyskanym środkom wyposaży w nowoczesny sprzęt 8 pracowni diagnostycznych: radiologicznej, mammograficznej, USG i diagnostyki prenatalnej, endoskopowej, EEG, densytometrycznej, spirometrycznej, ryzyka okołoporodowego oraz Szkoły Rodzenia. Zostanie zakupiona nowoczesna aparatura medyczna.
     - Będzie to pierwsze w Polsce północnej przedsięwzięcie o tak kompleksowym oddziaływaniu na populację w znaczeniu ponadregionalnym - mówi Wiesława Lech.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • byleby go za jakiś czas nie sprywatyzowano!
 • W obecnym systemie szybko urosną kolejki bo NFZ określi ilość pacjentów, którzy mogą zostać przyjęci na badania na poziomie 10 osób imamy jak wszędzie; dostanie się na takie badania będzie możliwe za kilka miesięcy a może i dłużej. .. a/
 • A jaki interes ma w tym Norwegia?
 • Brawo miasto Elbląg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  100 % Elblążanin(2008-11-12)
 • Badania prenatalne zablokuje kapelan, pozostałe narodowy fundusz nieszcześcia przepraszam zdrowia, tylko zarobią lekarze. Jak się da to się zrobi prywatnie za norweskie pieniądze. Znowu na osiedlu wdzięcznych pacjentów wyrosną nowe wille. To ma być Polska od północy, ile ta kasy do zarobienia, nawet nie potrzeba wyjeżdżać z kraju. Tylko czy młodzi się dopchają?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sceptyk(2008-11-16)
Reklama