UWAGA!

Miś z okienka (felieton Marii Kasprzyckiej)

 Elbląg, Maria Kasprzycka
Maria Kasprzycka (fot. archiwum prywatne)

Zbliżają się wybory parlamentarne, podobno dla nas wszystkich bardzo ważne. Można by za Sienkiewiczem krzyknąć „Dla Boga, panie Michale! Wojna! Larum grają! Nieprzyjaciel w granicach! A ty się nie zrywasz, szabli nie chwytasz …..” Ale nic z tego, inne wzorce w ruch poszły i zamiast poderwania do walki zaserwowano nam „Misia z okienka”.

Koalicja Obywatelska poinformowała nas ustami swoich lokalnych liderów, że „nie są to już wybory między programami różnych partii, ale wybory między tym, czy chcemy Polski w Europie czy wypchniętej z Europy, czy chcemy Polski praworządnej czy takiej, w której odbywa się gwałt na praworządności. I to dziś jest ważniejsze niż budowanie konkretnego programu dla Polaków.”
       W zasadzie pewna logika w tym jest. Po co potencjalnym wyborcom program wyborczy? Jeszcze, nie daj Boże, ktoś potraktuje go poważnie. Potem, jak po wyborach samorządowych, trzeba by było się z niego wycofać, mrugając szelmowskim oczkiem do naiwnych wyborców. Szkoda fatygi. Lepiej trochę sloganów z namaszczeniem przekazać, a potem, drodzy wyborcy, pocałujcie misia w d…..
       Podstawowa różnica między PIS a PO polega na tym, że jeśli PIS obiecuje, że coś zrobi, to zrobi. Nawet jeśli jest to demontaż systemu prawnego czy zniechęcanie obcego kapitału. Jeśli natomiast PO obiecuje, że coś zrobi, to obiecuje. Nawet jeśli to tylko letnie kąpielisko dla mieszkańców. Poza tym PIS program ma, i to taki niestety, którym przekonuje coraz więcej Polaków. PO, jak widać, nawet się nie wysila. Za to zbieżność jest oczywista – jedni i drudzy chcą władzy, pieniędzy i stanowisk. Przyznać jednak wypada, że PIS jest bardziej skłonny do dzielenia się z innymi. PO serwując wzniosłe słowa, na co dzień pokazuje, jak mało ją w rzeczywistości wyborcy interesują. I choć mówi o praworządności, za nic ma prawo i nakładane przez nie obowiązki nawet w tak małej sferze, jak ta samorządowa.
       Podstawowym zadaniem rady gminy jest stanowienie o kierunkach działania wójta i przyjmowanie sprawozdań z jego działalności. I tu znowu otwarto wielkie pole do żartów. Kilkakrotnie słuchałam sprawozdania prezydenta z działalności między sesjami. Do jego najważniejszych obowiązków należy gospodarowanie mieniem komunalnym i wykonywanie budżetu, ale na próżno by doszukiwać się w sprawozdaniu informacji na ten temat. Można za to odnieść wrażenie, że cała jego aktywność sprowadza się do uczestniczenia w uroczystościach, obchodach, imprezach. Czasami zbłąkany radny PIS zapyta o rozmowy w gorącym temacie dostaw i cen ciepła w przyszłości, ale zaraz pokornie zniesie zbywanie pod pretekstem poufności handlowej. Zasada jawności działania organu wykonawczego i podległości radzie miasta dawno uległa zapomnieniu. O dysponowanie budżetem, wydane pieniądze, podpisane umowy - nikt nawet nie śmie się upomnieć.
       Z niezaspokojonej ciekawości zerknęłam więc do rejestru umów zawartych w pierwszych miesiącach tego roku. Najbardziej wzruszyło mnie finansowanie działań Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, czyli dziecka specjalnej troski obecnych władz. Poza dużymi kwotami przeznaczonymi na odbieranie odpadów czy bieżące remonty nawierzchni dróg i chodników, znalazły się też umowy na zbieranie i magazynowanie zwłok dzików, przechowywanie materiałów powstałych w trakcie remontów dróg czy 91.525,23 zł na dekorowanie flagami miasta w tym roku. No to będzie na bogato. Swoją drogą 1,6 mln zł wydane na 2-letnie ubezpieczenie mienia miejskiego to też niezła suma. Chyba nie doceniłam miejskiego majątku.
       Teraz przynajmniej wiem, dlaczego takie dyrdymały radnych KO nie interesują. Mają ważniejsze sprawy na głowie – będą ratować Polskę. Chociaż to trochę nietypowe, że największe miejskie milczki mają nas przekonać, że warto głosować na KO. A może czeka nas wielka niespodzianka i nagroda? Może tylko nie wiemy, że bierzemy udział w konkursie na najbardziej śmieszną kampanię wyborczą albo na najdziwniejszą gminę?
       Odkąd powstała Platforma Obywatelska, prawie zawsze na nią głosowałam i naprawdę chciałabym to robić dalej. Zacytuję jednak to, co napisał ostatnio red. Jacek Żakowski na swoim fb. „Platformo, tak trudno na ciebie głosować. Dlaczego robisz wszystko, żeby było jeszcze trudniej?” To naprawdę jakiś fenomen. Ktoś, anonimowo oczywiście, zarzucił mi ostatnio, że atakuję KO i „gniazdo własne” kalam. Kochani, to nie jest moje gniazdo, ani żadnego innego wyborcy. To, że uwiliście sobie wygodne gniazdka na naszej naiwności – to fakt. Ale już dawno swoich wyborców dziobami z tego gniazda powypychaliście. Zrozumcie więc, że to po prostu desperacka próba obudzenia was i skorzystajcie z tej krytyki, jeśli potraficie. Jeszcze jest czas. Dajcie w końcu swoim wyborcom, szansę, byśmy mogli na was zagłosować.
      
Maria Kasprzycka, elblążanka

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dobre
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  10
  czarnoziem(2019-07-12)
 • Smutna prawda i rzeczywistość. PiS znalazł patent na ciemny lud i co wybory mamy jakieś nowe piękne 500+ igrzyska. Do tego zawsze im farci Marcinkiewicz przy sterach koniunktura piękna, obecny premier koniunktura gospodarcza na fali.
 • Nawet bardzo dobre. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  6
  Emeryt(2019-07-12)
 • panią dziwi, że ktoś odbiera truchło dzików i że nie robi tego za darmo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  6
  bastekk(2019-07-12)
 • Ooooo rany?! Tu cytuje ". .. czy wypchniętej z Europy, czy chcemy Polski praworządnej czy takiej, w której odbywa się gwałt na praworządności. .. ." czy sugeruje pani, że przedstawiciele władzy parlamentarzyści PISu Jerzy Wilk, Leonard Krasulski o których tak ciepło pani się wcześniej wypowiadała dziś dokonują takich strasznych rzeczy?! Przypomnę pani, że PIS wygrało w demokratycznych wyborach bo tak chciał suweren i czy się to komuś podoba czy nie dostali mandat zaufania na swoje działanie. Amen! Jeszcze jedno proszę sie przyzwyczaić bo PIS dalej po wyborach bedzie rządziło Polską, a w Elblągu z takimi liderami jak Wcisła to sorry. .. i bez rozliczenia Referendum 2013 roku widzę i przepowiadam klęskę. .. .. i tylko Elbląga żal!
 • Logiczny, obiektywny i zwięzły tekst o działaniach PO w mieście. To prawda, że wielu z nas wierzyło wcześniej i teraz zwiodło się na reprezentantach PO we władzach miasta oraz w Sejmie i Senacie. Obudźmy się z tego letargu i dokonajmy sensownego wybory dla dobra miasta, regionu i kraju. Duża liczba członków PO podziela Pani stanowisko i dziękujemy za szczerą i otwarta krytykę.
 • Jeszcze jedno pani felietonistko która przez lata milczała jest jak jest bo przecież Bronek nie mial z kim przegrać?! To jak jest to wina Platformy Obywatelskiej a w Elblągu konkretnych osób znanych z imienia i nazwiska z którymi dziś felietonistka się lajkuje?! Dobre!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  6
  Kat_Na_Idiotów(2019-07-12)
 • Chyba nic dodać nic ująć.. Wszystkim przeciwnikom PiS ciężko wziąć "na barki" całe zło jaki wyrządziła PO.. Zapraszam na wybory!
 • @luka - ok ale żeby dokonać sensownego wyboru na listach z KOiPO do senatu i sejmu muszą być nowe i wiarygodne oraz nie skompromitowane nie tylko twarze ale i życiorysy prawda?
 • Ta Pani zmieniła poglądy. Chce do władzy.
 • Bo PiS się nie szczypie z budżetem. Powiedzieli i zrobili. O zgrozo rozdawnictwo na kredyt. Po co wędka ? Od razu gruba ryba do ręki i to działa jak magnes. Jak Polska długa i szeroka. Czekam na 500+ dopłaty do czynszu mieszkania, 500+ dopłaty do kredytu mieszkaniowego. Aby ludziom żyło się lepiej :)
 • Z regionu parlamentarzystów mamy naprawdę wybitnych. Wilka co wyborów na prezydenta wygrać nie chciał tylko statystował i Krasulski wybitnie wykształcony. Wybory demokratyczne bez dwóch zdań ale czy to jest jednoznaczne z mandatem do demontażu porządku prawnego kraju ? Klęska w sprawie SN. Ustawy po nocy, krytyka a to proszę się wycofamy... i po sprawie. Spec ustawa proszę bardzo, zabierzemy teren a to Warszawie a to w Gdańsku pod to czy tamto. Drobnostka. Jesteś przy władzy to dyktujesz warunki i PiS jedzie jak walec i wygra te jesiennie wybory w cuglach. Napinacze z PO oglądają się na prawo i lewo i ręce w kieszeni. Z kim my idziemy w koalicji ? Nie wiemy do ustalenia. Już dawno są pozamiatani.
Reklama