UWAGA!

Misja specjalna

 Elbląg, Misja specjalna

W Elblągu gości dziś kilkudziesięciu ambasadorów państw z całego świata. Są wśród nich m.in. przedstawiciele tak egzotycznych krajów, jak Sri Lanka, Liban, Syria czy Nigeria.

Odwiedziny to część zorganizowanej przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wizyty po całym regionie. W Galerii El dyplomaci spotkali się z wiceprezydentem Witoldem Wróblewskim, zobaczą też eksponaty znalezione podczas wykopalisk na Starym Mieście i w Truso.
     Ambasador Armenii, Aszot Howakimian powiedział nam, że po sześciu latach pobytu w naszym kraju dobrze poznał Polskę, a w Elblągu jest nie po raz pierwszy. Ambasador dodaje, że Ormian łączy z Polską wiele - historia i wspólne interesy.
     - Nasz kontakty mają tysiącletnią tradycję - przypomina ambasador. – Ostatnio w Polski przyjechała kolejna duża fala Ormian, wiem, że i w Elblągu są nasi rodacy oraz że działa tu Stowarzyszenie Ormian.
     Po raz kolejny nasze miasto odwiedza też ambasador Palestyny, Hafez Nimer, który po 24 latach pobytu w Polsce mówi o niej "moja druga ojczyzna". W opinii ambasadora, nasz kraj i region są niezwykle atrakcyjne dla obywateli państw arabskich.
     - To jest kraj pełen zieleni, wody, spokoju - i kraj o dużych możliwościach inwestowania - usłyszeliśmy.
     Warmia i Mazury są ostatnim województwem, jakie odwiedzą szefowie misji dyplomatycznych. Pierwsza z serii 16 wizyt po nowych województwach miała miejsce cztery lata temu na Górnym Śląsku.
     Jak wyjaśnia dyrektor protokołu dyplomatycznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Janusz Niesyto, celem pierwszych w historii województwa warmińsko - mazurskiego odwiedzin tak licznej grupy ambasadorów, jest nie tylko pokazanie turystycznych walorów regionu, ale także nawiązanie kontaktów, które mogą być początkiem współpracy w innych dziedzinach.
     - Idea wizyt zrodziła się tuż po utworzeniu w Polsce nowych województw - mówi Janusz Niesyto. - Chodziło nam o to, by umożliwić dyplomatom poznanie nie tylko Polski „warszawskiej", ale też Polski „regionalnej". Nasza rola jest jednak służebna, nie interesujemy się więc, jakie są efekty tych odwiedzin, choć zawsze na miejscu, w województwach zostawiamy sugestie, by wkrótce potem zapraszać radców handlowych i ekonomicznych, by rodziły się nowe, trwalsze kontakty.
     Oprócz Elbląga ambasadorowie odwiedzą jeszcze także m.in. Frombork i Świętą Lipkę.
AJ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama