UWAGA!

Młodzi też chorują na serce

 
Elbląg, Młodzi też chorują na serce
(fot. Anna Dembińska)

Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienia serca – to tematy, które były poruszane podczas debaty zorganizowanej przez Wojewódzki Szpital Zespolony. Lekarze rozmawiali o chorobach układu krążenia z elbląską młodzieżą. – Choroby układu krążenia zabijają statystycznie co drugiego Polaka – mówił Sylwester Stanicki, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego, w którym debata została zorganizowana.

 „Żyję zdrowo – wiem, jak to zrobić” – pod tym hasłem odbyła się dwudniowa debata, w której uczestniczyli uczniowie elbląskich liceów i techników. Jednym z jej celów było uświadomienie młodym ludziom, że choroby układu krążenia dotykają nie tylko starsze osoby i że tryb naszego życia ma wielki wpływ na zdrowie.
      
       Nadciśnienie tętnicze
      
- Kiedyś myślano, że nadciśnienie tętnicze nie jest problemem dotyczącym dzieci – mówiła dr Krystyna Karaś. – W tej chwili, gdy mamy epidemię otyłości, nadciśnienie rozpoznawane jest również u najmłodszych. Nadciśnienie jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Najlepszym lekarstwem jest redukcja tkanki tłuszczowej w okolicy talii.
       W Polsce 22 proc. dzieci jest otyłych lub ma nadwagę. By tego uniknąć, trzeba zmienić swój styl życia. Efekty daje zmniejszenie spożycia soli, cukru i produktów przetworzonych, a zwiększenie ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych w diecie oraz aktywności fizycznej.
      
       Cukrzyca
      
Kolejnym poruszanym tematem była cukrzyca, która jest epidemią XXI w. Badania wskazują, że w 2025 r. 380 mln ludzi będzie chorowało na cukrzycę. Jak wyjaśniała dr Dorota Kaźmierska, niepokojące jest to, że ta choroba dotyka coraz więcej dzieci. – Wiąże się to z nieprawidłową wagą ciała u dzieci i młodzieży – mówiła dr Dorota Kaźmierska. – Ważne jest więc, aby również najmłodsi prawidłowo i regularnie się odżywiali.
       Niepokojącymi objawami, które mogą świadczyć o cukrzycy są: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, chudnięcie przy dobrym apetycie, osłabienie, zaburzenie widzenia.
      
       Niedokrwienie serca
      
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów. Dotykają 42 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet. O tym, jak wygląda choroba miażdżycy i czym może się skończyć, opowiadał młodzieży dr Jakub Ostrowski. Wskazywał na to, jak ważna jest profilaktyka miażdżycy i kontrola poziomu cholesterolu.

  Elbląg, Młodzi też chorują na serce
(fot. Anna Dembińska)


       Po prezentacjach uczniowie zadawali wiele pytań. Interesowało ich, czy jednorazowy skok ciśnienia po zażyciu dopalaczy może powodować trwałe uszkodzenie zdrowia, dlaczego osoby, które zaczęły brać leki na nadciśnienie, muszą je brać do końca życia, czy jeśli miażdżyca dotyka męskiej strony w rodzinie, to kobiety też mają się badać, jakie badania kontrolne należy wykonywać w kierunku cukrzycy czy reklamowane produkty obniżające cholesterol rzeczywiście działają? Na wszystkie pytania młodzież otrzymała odpowiedź, bo takie też było założenie całej debaty.

K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • i tym pozytywnym akcentem informujemy spoleczenstwo jakie jest zdrowe, jakies statystyki ? ile jest zdrowych ludzi, jakies pozytywy czy ciagly terror bombardowanei nagatywnymi informacjami, a potem ludzie na raka umieraja z nerwow bo ciagle cos nei halo w sklepikach szkolnych panie patrza na zysk a nei na zdrowie dzieci taka pani leci do biedronki kupuje slodkosci a potem opyla z zyskiem ( kobieta tez czlowiek zyc musi ) a potem placz i lament ze dzieci chore i szukac kozla, zwolnienie z wfu napisac nieudolnosc szkoly, zamknac sklepiki w szkolach a nie urzadzacie tam biznes zagonic grubasow na basen do jadla dawac kawe z kapusta XD niech chudna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  trzebabyloniejescczipsow(2014-11-07)
 • no proszę Pan Stanicki Dyrektorem:) Gratuluje. A jeszcze 16 lat temu uczył w Sp25 na Wyżynnej. Jego nieodłączne atrybuty to okrąłe okularki (koniecznie zielone-jak zreszta wszystkio co miał zielone nawet auto). Pozdrawiam super nauczyciela geografii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Balticcup(2014-11-07)
 • WIECIE CO CZYTACIE ? w mleku chemia, w cchlebie chemia a w mięsie 5%mięsa i wszystko na ten temat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  piotrekhor(2014-11-08)
Reklama