UWAGA!

Młodzieżowy Dom Kultury w czasach koronawirusa

 Elbląg, Młodzieżowy Dom Kultury w czasach koronawirusa
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Jak funkcjonuje elbląski Młodzieżowy Dom Kultury w dobie pandemii? O tym opowiadała Edyta Lichacz, dyrektor MDK, podczas ostatniego posiedzenia Komisji oświaty, sportu, kultury i turystyki.

- Musieliśmy się zmierzyć z sytuacją pracy i szkoły online – mówiła podczas spotkania Edyta Lichacz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Podkreśliła, że jeszcze w styczniu 2020 udało się zespołom wokalnym MDK wziąć udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zorganizowano też ferie zimowe dla dzieci. W marcu – oczywiście w związku z koronawirusem – MDK przeszedł w "tryb online".

- Organizowaliśmy mnóstwo konkursów – mówiła dyrektor. - Były również konkursy ogólnopolskie: pięknego czytania, plastyczne, muzyczne – wymieniała. - Angażowaliśmy dzieci, które nawet nie uczęszczają do MDK, ale również siedzą w domach. Chcieliśmy zachęcać do tego, żeby uczestniczyły w tych zajęciach. Były warsztaty z aktorami, żeby pokazać, jak zachować się na scenie, jak radzić sobie ze stresem na scenie i stresem w ogóle. Prowadziliśmy także Akademię Kultury, czyli zasad dobrego zachowania – wymieniała Edyta Lichacz.

Wychowankowie MDK brali też udział w miejskiej wakacyjnej akcji Przystanek Starówka, a także w Elbląskim Święcie Muzyki. Udało się zorganizować również wakacje dla dzieci i młodzieży. Zespoły muzyczne MDK, nawet jeśli ze względu na pandemię nie występują przed publicznością, przygotowują i publikują teledyski.

W placówce działa pracownia graficzna i pracownia animacji, efekty ich pracy są prezentowane online. Placówka umożliwiła odbycie zdalnych praktyk uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Małe Diamenty wystąpiły w międzynarodowym koncercie online "Marzenia się spełniają" z przedstawicielami 40 państw. Dwóch wychowanków placówki zostało zaangażowanych do występów w Teatrze Muzycznym w Gdyni (w spektaklach "Księga dżungli" i "Piotruś Pan").

W 2021 r. w Młodzieżowym Domu Kultury przeprowadzono remont pracowni komputerowej, nabyto również sprzęt graficzny.

- Prowadzimy zajęcia z grafiki, animacji – mówiła Edyta Lichacz. - Przy grupie multimedialnej powstaje także radio internetowe (w założeniu ma ono nadawać trzy dni w tygodniu przez dwie godziny - dop. red).

Formowany jest także zespół ludowy, który ma reprezentować Elbląg w Polsce i na świecie.

- Ciągle realizujemy programy muzyczne – podkreśliła Edyta Lichacz. - Tworzymy też pracownię szycia na maszynie. Będziemy samowystarczalni jeżeli chodzi o szycie strojów dla naszych zespołów wokalnych i teatralnych. Realizujemy też przedstawienia w formie online. Powstała u nas "Legenda o Piekarczyku" w formie graficznej – przypomniała dyrektor MDK.

Więcej o działalności Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu dowiemy się tutaj.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ten budynek to kolejny tzw bubel, za kilka melonów przeniesiono starą poniemiecką budę i zrobiono tam dom kultury, ten budynek nijak nie spełnia wymogów nowoczesnego budunku tego typu, ale co tsm, komuchy wymyśliły sobie tak i trzeba w tej budzie pracować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  16
  obciach nie dom kultury(2021-04-23)
 • Obiekt marzenie jak raz, w sam raz dla panujących nam włodarzy, to jak relikt władzy, jego wizytówka.
 • Obiekt jest piękny
 • i co z tego jak to się absolutnie nie nadaje na dom kultury, o lokalizacji na krańcach miasta nie wspominając, tak w tym mieście, że rządzi, jak w filmach Barei
 • Z tego co widziałem są tam dwa budynki. A co dzieje się w tym drugim ?
 • A ja serdecznie dziękuję MDK za to, że jest. Moje dziecko tutaj uczęszcza i polecam to miejsce każdemu. Serdeczni, kulturalni ludzie z pasją, bez zadęcia i "focha"na cały świat. Przyjazne i bezpieczne miejsce dla naszych dzieci.
 • @pracuję obok - i ci kulturalni ludzie z pasją powinni mieć normalny budynek do tego aby pracować z dziećmi, a nie starą zabytkową poniemiecką budę, czas zacząć wymagać od miasta, dość kompromisów rodem z epoki lat 50 ubiegłego wieku, dlaczego nie mogą dzieci korzystać z normalnego budynku tylko muszą funkcjonowac w takiej budzie rodem sprzed 100 lat,
 • Gorycz przebija, nic z siebie, no tak bez obrazy trzeba coś z siebie dać, ale jak. .. .mądry wie, widzi , a Rydzyk -to już sekta trudno się wyrwac, cały rząd w kleszczach, ciekawe na co ojciec jeszcze pozwoli i jak będzie to towarzystwo rozgrywać hihi
 • @Fredsa - A była osoba w środku? W tej starej budzie? Czy pisze tak tylko dlatego że budynek ma 100 lat, zamek królewski nadal zachwyca
 • panie niedoszła doktor
 • @obciach nie dom kultury - Głupotą było przenoszenie budynku - zgadzam się. Ale budynek jak najbardziej piękny i wart zachowania, a nazywanie go "starą budą"to ignorancja i brak poszanowania historii. Przez takie podejście, z każdym rokiem z miasta ubywa coraz więcej dawnej, wartościowej tkanki architektonicznej.
 • "czasy koronawirusa"sobie w d. .. wsadźcie - urzędników wprowadzających PLANdemiczne niewolnictwo pod sąd polowy! Dość kłamstw i zabijania służbą zdrowia ludzi!
Reklama