UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„MODRZEWINA” JUŻ NA HORYZONCIE

Szacuje się, że w Elblągu, w ciągu najbliższych 20 lat, będą potrzebne tereny pod budowę ok. 11 tyś. Mieszkań. Około 7,5 tys. Można będzie zbudować na 150-hektarowym obszarze odzyskanego od wojska dawnego poligonu „Modrzewina”.
     Podczas posiedzenia Kolegium Prezydenta Miasta wysłuchano informacji specjalistów na temat zakresu i kosztów uzbrajania tej przyszłej dzielnicy w instalacje komunalne.
     Żadnych problemów, poza kosztami – 2,7 mln. zł wg dzisiejszych cen – nie przysporzy odprowadzanie ścieków do oczyszczania. Ukształtowanie terenu pozwoli bowiem na zastosowanie rozwiązania grawitacyjnego, bez konieczności budowy przepompowni. Podobnie będzie z odprowadzeniem wód opadowych ( deszczówki ), z tym, że ze względu na potrzebę zbudowania kilku tzw. podczyszczalni tych wód, koszt wyniesie ok. 5 milionów zł.
     Problemem stanie się natomiast doprowadzenie do „Modrzewiny” wody. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika bowiem, że zasobność tej części Wysoczyzny maleje. Wodę trzeba będzie zatem doprowadzać do Krasnego Lasu aż z Szop lub Letnik, budując po drodze przepompownie. Koszt dla I etapu powstania dzielnicy – ok. 5 mln zł.
     Zapotrzebowanie na energię elektryczną obliczane jest na około 8,5 MW, a jeżeli będzie ona używana także do celów grzewczych i do gotowania, to nawet ok. 13 MW. Pociągnie to za sobą konieczność zbudowania nowej stacji zasilania, która będzie zaopatrywać także przyszłe osiedla domków 1-rodzinnych Bielany II. Całkowity koszt wraz z siecią rozdzielczą od 14 do 20 mln zł.
     Ogrzewanie – docelowo 45 MW, będzie wymagało wyboru systemu. Budowa ciepłociągu z EC ma kosztować ok. 4 mln zł. W rachubę musi być jednak brane również ogrzewanie gazem, tańsze, ale wymagające lokalnych kotłowni.
     W trakcie dyskusji podkreślano, ze budowa „Modrzewiny” potrwa ok. 15-20 lat. Będzie realizowana etapowo i tak winno być budowane także uzbrojenie komunalne.
     Postanowiono, że w marcu 2000 r. Ogłoszony zostanie otwarty przetarg na plan miejscowy tej przyszłej dzielnicy oraz rejon Krasnego Lasu.
Redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama