UWAGA!

Moje miasto mnie nie lubi (opinia nadesłana)

 Elbląg, Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, luty 2023. Autor: JanRawwo
Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, luty 2023. Autor: JanRawwo

Mieszkam w Elblągu od urodzenia. Z przerwą na czas edukacji, studiów moje życie płynie w tym mieście. Tu mieszkam, pracuję, cieszę się życiem rodzinnym. Czuję się szczęśliwa. Ale to poczucie szczęścia zawdzięczam wyłącznie sobie, nie ma w tym, jak skonstatowałam, żadnej zasługi mojego miasta. Bo moje miasto jest… smutne. Co więcej, moje miasto mnie nie lubi i próbuje robić wiele, bym nie czuła się w nim komfortowo – pisze nasza Czytelniczka.

Gdy czytam komentarze Czytelników elbląskich mediów, widzę, że moje miasto nie lubi również większości z nich. Ludzie, którzy mogliby mieć możliwość, by zmienić to wrażenie sympatii dla mieszkańca, o tych mieszkańcach przypominają sobie raz na kilka lat. Zwykle przed wyborami samorządowymi. Teraz jest więc może świetny moment, by przypomnieć włodarzom miasta, że JESTEŚMY!

 

Jest smutno

Jesteśmy i nie chcemy żyć w mieście smutnym, „mieście emerytów”, jak nazywa Elbląg wielu Czytelników portElu. Minęło wiele lat od czasów PRL-owskiej „smuty”, a w Elblągu jakby nic się nie zmieniło. Jest smutno. Obchody świąt państwowych (choćby Święta Niepodległości) kojarzą się ze sztywnym protokołem jak z czasów głębokiej komuny - podniosłe przemówienia „ku czci”, obowiązkowe msze i smętny przemarsz po ulicach starówki. Gdzie jest radość? Gdzie są happeningi, muzyka, kolory? Dni Elbląga, Święto Chleba- ktoś powie, że nie ma funduszy na wypasione imprezy…

Nie potrzeba wielkich funduszy. Potrzeba otwartej głowy, zaufania tym, którzy tworzą kulturę, mają pomysły i chcą aktywizować miasto. Tu wielkie brawa dla elbląskich młodych aktywistów - stowarzyszenie „Co Jest” robi wspaniałą robotę i dzięki ich inicjatywom można uwierzyć w możliwość radosnej zmiany. Oczywiście, są słabiutko dotowani przez miasto, no bo po co? Lepiej niech będzie smutno.

Smutno, że miasto woli finansować stowarzyszenia i inicjatywy, które „pomoc mieszkańcom” mają jedynie na papierze i umieją ją sprawnie opisać w sprawozdaniach. Niestety (albo na szczęście) większość elblążan nigdy nie skorzystała i nie ma potrzeby korzystać z ich oferty. Smutne jest, że miasto ma w nosie problemy osób słabszych, wymagających wsparcia - choćby zamknięcie, ot tak, bez wyjaśnienia, siedziby stowarzyszenia „Szansa”, pomagającej wielu elbląskim rodzinom, prowadzącego działalność na wysoce profesjonalnym poziomie minęła praktycznie bez echa i refleksji ze strony rządzących miastem. No bo kto przejmowałby się uzależnionymi, ofiarami przemocy, itd…?

 

Jakoś chyba was nie lubimy...

Za to, uwaga, władze miasta uznały, że my, elblążanie, jak kania dżdżu potrzebujemy tzw. rewitalizacji parku Planty. Rewitalizacja kosztowała ponad pięć milionów… Pięć milionów, na Boga! I raczej nie wiadomo, co za tajemnicze „działania” odbywają się w zrewitalizowanej „grocie”. Podejrzewać można, ze działania, które - jak zwykle -można ładnie opisać na papierze, za to nie prowadzą do niczego fajnego w rzeczywistości? Pięć milionów - to jest kwota, która z naddatkiem wystarczyłaby na zaspokojenie potrzeb dzielnic odległych od centrum - Próchnik, Krasny Las. Dynamicznie rozwijające się dzielnice są pozbawione kanalizacji, instalacji gazowej. Czemu? A bo my was jakoś chyba nie lubimy…

Urząd Miasta jest podobno w posiadaniu planów budowy kanalizacji (kosztownego, dodam), ale kto by się tym przejmował? Te tereny to, wg miasta, nie jest aglomeracja. Ciekawe, że podatki do miasta mieszkańcy tych dzielnic płacą takie, jakby byli jednak w tej aglomeracji… Kasa musi się zgadzać, a kogo obchodzi reszta?

Komunikacja miejska? Od lat elblążanie narzekają na ciągłe zmiany, dziwne wytyczanie tras, problemy w tym zakresie. Kłopot w tym, że głos mieszkańców to jak głos wołającego na puszczy. Nikt nas nie pyta o zdanie, a nawet jeżeli ktoś tam pro forma zapyta, to nasz głos nie jest brany pod uwagę.

 

Gdzie są kobiety?

Atmosfera w moim mieście, kształtowana przez władających nim, kojarzy mi się ze smutkiem, sztywniactwem, ponurością, nietransparentnością. Od lat widzę roszadę zmieniających się u władzy w kółko tych samych panów (właśnie - panów, a gdzie są kobiety?) Kolejne proponowane zmiany są pozorne - kandydaci tak naprawdę uczestniczą od lat w zasmucaniu miasta i kształtowaniu go na podobieństwo domu spokojnej starości, ale takiego w głębokiej Rosji, a nie w Hiszpanii, gdzie w takich przybytkach bywa całkiem wesoło.

Dlatego deklaruję: nie zagłosuję, z całym szacunkiem, na żadnego z panów. Dla jasności - nie zagłosuję (jak zresztą większość elblążan) na kandydata obecnej opozycji , gdyby ktoś mnie o to, nie daj Bóg, podejrzewał. Szanowni Kandydaci, za to mogę Wam obiecać: na spotkaniach przedwyborczych będziemy bacznie obserwować, czy chcecie zafundować temu pięknemu miastu kolejne lata smutku, sztywniactwa i braku realnego kontaktu z mieszkańcami. Jeśli tak będzie, nie macie u mnie żadnej szansy.

 

Czytelniczka (dane do wiadomości redakcji)

 

Od redakcji. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji na temat poruszony przez Czytelniczkę. Śródtytuły pochodzą od redakcji.


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Cala prawda o tym do czego doprowadzili to kiedys wspaniale Nasze miasto dlatego od 7 kwietnia będzie juz inna nowa rzeczywistość!!! Musimy My mieszkancy jasno i dobitnie pokazac ze mimo iz samych nas uśpiono to się budzimy i dość marnowania kolejnych lat przez ekipę ktora zajęła się bardziej przestawianiem i ustawianiem tzw swoich niz Naszym miastem! Do dziela bo jest w koncu szansa!
 • w kto ciebie upoważnił do wypowiadania sie w imieniu mieszkańców?
 • Może Redakcja podpowie jak merytorycznie podejść do tekstu jakieś kobiety w depresji ze słaba samooceną? No chyba, że to wyimaginowany prowokujący tekst?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  58
  103
  Miasto_to_nie_Urzad _Miasta(2024-02-07)
 • A co zabronisz???? Komukolwiek -:)))) dobre
 • To fakt w tej calej męskiej menazerii brakuje fajnej inteligentnej i wizualnie atrakcyjnie kobiety ! Osobiście znam taką jedną, zmiotłaby tych kandydatów moment-:))) ale takich się tu boją-:)))
 • Wystarczy wyjść na ulicę... szorty poparkiwane na chodnikach, brak ścieżek rowerowych i rekreacji. Po co te 2 pasy ruchu? Żeby wyścigi urządzali Ci z rozumiem 5 latka? Miasto powinno być przeobrażone i świetnym przykładem jest Paryż, czy Barcelona, gdzie 2 pasy ruchu przerabia się w jeden, a w puste miejsce sądzi się drzewa, krzewy, buduje się ścieżki rowerowe, lub bus pasy, aby komunikacja śmigała. Ale po co? Zawalone miasto szortami, po 2/3 pasy ruchu, totalny brak zieleni i ścieżek rowerowych. Człowiek żyje w betonie i żelastwie.
 • Kolejnym dowodem na to, że moje miasto mnie nie lubi, jest brak godnej pracy i perspektyw na jej znalezienie. Z tym samorząd też nic nie robi.
 • Dodam jeszcze frywolną wycinkę drzew, bez konsultacji z mieszkańcami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  91
  20
  derr(2024-02-07)
 • @Miasto_to_nie_Urzad _Miasta - Skąd wziąłeś depresję? Autorka pisze, że jest szczęśliwa-może ty masz depresję?
 • Prosta sprawa. Jeśli chcemy kompleksowej zmiany to nikogo z obecnej wladzy. Ani missan ani rodziewicz.
 • Monika to Ty? Przecież Ty z Olsztyna jesteś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  28
  emek(2024-02-07)
 • Gdzie Kobiety? A np. jedna zarzadza naszym wspaniałym szpitalem, gdzie na cito wylecza Cię za 2 lata, a potem mówią że ludzie nie przychodzą na wizyty. Bo umierają czekając. Tak więc jedna z "głównych" Pań naszego miasta. Sprzawdziłem również dyrektorzy szkół i przedszkól i co? ZSM i CKZ - ma dyrektorów za Panów. Reszta to kobiety. Czemu nie "aktywują" młodzież? Także tak to wygląda. A głosujecie na tych samych i macie to co macie.
Reklama