UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mundurowi zapraszają na festyn

 
Elbląg, Na piątkowy festyn zapraszają strażacy, żołnierze i pogranicznicy
Na piątkowy festyn zapraszają strażacy, żołnierze i pogranicznicy (fot. WS)

Ułani, ułani, chłopcy malowani. W mundurach, z szablą przy boku i obowiązkowo konno zajadą w piątek (18 maja) na teren wojskowy u zbiegu ulic Piłsudskiego i Królewieckiej. Tam będą już strażacy, pogranicznicy i żołnierze na organizowanym wspólnie Festynie Mundurowym. To atrakcja szczególnie dla młodszych elblążan, choć, jak zapowiadają organizatorzy, i starszym błyśnie oko na widok sprzętu oraz pokazu możliwości służb.

W maju swoje święta obchodzą strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz żołnierze 16. batalionu dowodzenia. Postanowili połączyć siły i wspólnie zorganizować festyn dla elblążan. W piątek (18 maja) na teren wojskowy u zbiegu ulic Piłsudskiego i Królewieckiej konno przyjadą ułani ze Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego, będą też pokazy sprzętu wojskowego, Straży Pożarnej i pograniczników.
       - Chcemy pokazać elblążanom trzy służby, choć widzą nas na co dzień – szczególnie strażaków – ale tym razem w sposób atrakcyjny, zabawowy, edukacyjny – mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. – To pierwsza taka wspólna inicjatywa, ale, myślę, nie ostatnia. Chcielibyśmy, by Festyn Mundurowy stał się w Elblągu tradycją.
       - Wojsko będzie reprezentować Szwadron Kawalerii, zasłużony i znany w Polsce – kontynuuje mjr Tuszyński. – Będzie można wsiąść na ułańskiego konia, potrzymać szablę i choć na chwilę poczuć magię dawnych lat. 16 batalion dowodzenia zaprezentuje patrol saperski, a to propozycja bardzo na czasie. W ostatnim czasie na terenie miasta rozpoczęły się intensywne roboty drogowe i ziemia pokazuje, co ukrywa od lat. Kilka dni temu przy ul. Pocztowej został znaleziony niewybuch z czasów II wojny światowej. Saperzy będą mówili o tym, jak reagować na tego typu znaleziska – zapowiada rzecznik dywizji. - Będzie więc aspekt edukacyjny. Ponadto żołnierze zaprezentują sprzęt łączności, będzie też drużyna rozpoznania skażeń.
       Swoje atrakcje przygotowują także strażacy.
       - Festyn jest pomyślany tak, by jak najlepiej, najciekawiej pokazać najmłodszym, jak pracujemy – mówi kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. – Będzie m.in. cięty samochód, by zaprezentować ratownictwo techniczne. W tym roku Państwowa Straż Pożarna obchodzi 20-lecie istnienia, chcemy więc też pokazać, co się zmieniło przez te lata – kontynuuje kpt. Siagło. – A nie mamy się czego wstydzić, jesteśmy nowocześnie wyposażeni.
       W festynie udział wezmą również pogranicznicy.
       - Będzie pokaz wyszkolenia psów służbowych, sprzętu, pojazdów – także specjalistycznych – zapowiada st. chor. Lidia Osik z elbląskiej placówki Straży Granicznej.
       Na Festynie Mundurowym będzie pokaz udzielania pierwszej pomocy, pokaz działania drużyny strażackiej, pokazy walki wręcz. Konkursy dla najmłodszych poprowadzą uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, w którym działa klasa z innowacją Straży Granicznej. Zagra orkiestra wojskowa, będzie również grochówka.
       - Będziemy ciąć samochód, jeździć konno, strzelać, ale bezogniowo, sprawdzą nas psy służbowe, będzie więc mnóstwo atrakcji – podsumowuje mjr Zbigniew Tuszyński.
       Festyn odbędzie się w piątek (18 maja) w godz. 11-16.30. Jest to więc propozycja skierowana głównie dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli.
       - Zarówno Straż Pożarna, jak i Straż Graniczna oraz wojsko to instytucje zawodowe, które obowiązuje Kodeks Pracy – wyjaśnia mjr Tuszyński. – Przepracowane nadgodziny trzeba jakoś funkcjonariuszom zrekompensować. Dlatego wybraliśmy piątek. Poza tym organizowane wcześniej festyny w środku tygodnia czy nawet w weekend pokazują, że frekwencja jest podobna – przekonuje rzecznik 16 PDZ.
      
       Honorowy patronat nad festynem objął prezydent Elblaga Grzegorz Nowaczyk.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama