UWAGA!

Na kąpielisko poczekamy

 
Elbląg, Wizualizacja I etapu kąpieliska miejskiego (materiały UM Elbląg)
Wizualizacja I etapu kąpieliska miejskiego (materiały UM Elbląg)

W pierwszej kolejności prezydent Elbląga chce zrealizować modernizację parku Dolinka, a dopiero później – kąpieliska miejskiego. A to oznacza, że na rozstrzygnięcia w sprawie budowy basenu poczekamy jeszcze kilka lat, kiedy będzie gotowy budżet Unii na lata 2021-2027. - Jeśli ktoś myśli, że bez pieniędzy zewnętrznych i to w dużym procencie jesteśmy w stanie jako miasto podjąć się takiej inwestycji jak basen, to znaczy, że po prostu nie zna realiów budżetu miasta – mówi Witold Wróblewski.

Przypomnijmy, że kosztorys pierwszego etapu budowy kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej, od strony CRW Dolinka opiewa na prawie 50 milionów złotych. Wniosek miasta o dofinansowanie tej inwestycji w wysokości 34 milionów złotych przeszedł całą procedurę konkursową, ale więcej punktów uzyskał projekt Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka” i to ona otrzymała unijne wsparcie z tzw. programu Elbląg ZIT. Wniosek samorządu jest na liście rezerwowej i wiele wskazuje na to, że tam pozostanie. Powód? Urzędowi Marszałkowskiemu w tym programie, dedykowanemu Elblągowi, pozostało około 8 mln złotych do podziału, a to za mało, by myśleć o budowie basenu.
       - Przy ośmiu milionach dofinansowania, nie jesteśmy w stanie jako miasto wyłożyć 42 milionów. Podejrzewam, jak patrzę po przetargach w ostatnim roku, że najtańsza oferta w sprawie basenu wyniosłaby w okolicy 70 milionów i to nas jeszcze bardziej oddala od realizacji projektu – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Jeśli ktoś myśli, że bez pieniędzy zewnętrznych i to w dużym procencie jesteśmy w stanie jako miasto podjąć się takiej inwestycji, to znaczy, że po prostu nie zna realiów budżetu miasta. Mamy jeszcze 300 milionów długu, niezakończone procedury przetargowe w sprawie rozbudowy szpitala i modernizacji oczyszczalni ścieków. Nie widzę na razie możliwości, gdzie można dostać dofinansowanie przekraczające 50 procent na basen, tym bardziej że ta perspektywa finansowa Unii Europejskiej się tak naprawdę kończy. W kolejnej perspektywie (na lata 2021-2027 – red.) tak dużą inwestycję trzeba ulokować.
       8 milionów złotych, które pozostały w programie Elbląg ZIT na rewitalizację, prezydent chce wykorzystać na inny cel – modernizację parku Dolinka, na który to projekt nie udało się pozyskać funduszy z programu Polska – Rosja.
       - Przygotowujemy się do złożenia projektu na konkurs, który ma być ogłoszony we wrześniu. Projekt jest wart około 10 milionów złotych, będę chciał na niego pozyskać dofinansowanie właśnie z rewitalizacji – zapowiedział Witold Wróblewski.
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A może do Sejmu poczekacie pilioszukańcy?
 • Budowa to nie wszystko, ile będzie kosztowało utrzymanie tego obiektu ?
 • Znając plan na rewitalizację basenu to się chyba nawet cieszę, że nie będą robić tego teraz . Z wizuLizacji zamieszczanych wcześniej wynika że to jakaś parodia dawnego basenu.mpze gdy władza miejscowa się zmieni....
 • tak tak.... yhymm. świetna robota... wy tam w ratuszu to jesteście obrotni... Dajcie spokój......
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  3
  wegetujące miasteczko(2019-08-20)
 • Czy ktos wie ,co jest z projektem Ustawy o panach pedofilach z LGTB? Garbusiarz cyklista.
 • Bo za 100 lat nie będzie nas. Nie jestem fantastą tylko realista i tak może być prawda!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  Młodość (2019-08-20)
 • A to oznacza ze przez kilka dlugich lat Elblag nie bedzie mial zadnego otwartego kapieliska !! Co roku bedziemy ujadac skamlec i narzekac i nic sie nie zmini ... amen.
 • Pytanie. .. To za co biora pieniądze Panie i Panowie, którzy sa powołani na stanowiska planowania i gospodarowania kąpieliskiem i modernizacją??? Skoro nie będzie tam nic robione przez kolejne parę lat?????/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  2
  aleksander1(2019-08-20)
 • to nie basen tylko parodia basenu nawet jak go zrobią te bajorka to i tak basenu nie bedziemy mieć w tym największa głęgokość ma mieć 1,20 cm pytam więc dla kogo to bajoro chyba dla psów a cała niecka na basen czeka na hotel jednego z kolesi gońmy tego wróbla i bierzmy się sami do roboty za 50 milijonów stary basen wygladałby jak perełka czas gonić tych nieróbów wybory blisko
 • jak ludzie wyjadą a reszta umrze to powstanie czyli za xxx lat weźcie bezradni zacznijcie myśleć umiecie p. .. .. głupoty i obrzucać się błotem zaróbcie własnymi rękami na kredyt i wybudujcie kompleks basenów etc. z prawdziwego zdarzenia na kilka tysięcy ludzi
 • Rzeka Elbląg albo jelenia dolina itp
 • jak to jest, że Urząd z wieloma planistami przegrał konkurs z Sielanką, gdzie być może jedna osoba przygotowała projekt. "Wam kury prowadzać szczać", a nie "rządzić" nami- nieudacznicy.
Reklama