UWAGA!

Na nas spoczywa obowiązek głoszenia prawdy

 Elbląg, Na nas spoczywa obowiązek głoszenia prawdy
(fot. Anna Dembińska)

Dziś (8 maja) na cmentarzu Agrykola w Elblągu odbyły się uroczystości 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Przedstawiciele elbląskich władz i instytucji uczcili pamięć poległych poprzez złożenie wieńców i kwiatów na grobach aliantów. Zobacz zdjęcia.

Punktualnie o godz. 12 przy grobach aliantów na cmentarzu Agrykola rozpoczął się Apel Pamięci, podczas którego zagrzmiała salwa honorowa.
       - Wspominamy dziś 70. rocznicę zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzkich istnień – przemówił wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. - W samej Polsce druga wojna oznaczała niemiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Żydów poprzez ich masowe zgładzanie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i ogromne, niemożliwe do całkowitego oszacowania straty materialne. Trauma tej wojny była podstawą tworzenia nowego porządku w Europie, by konflikt nigdy więcej się nie powtórzył.
       Wiceprezydent podkreślił także, że ciąży na nas ogromna odpowiedzialność, ponieważ coraz mniej jest już świadków traumatycznych wojennych wydarzeń. - Teraz to na nas będzie spoczywać głoszenie prawdy historycznej o oprawcach i ofiarach, pielęgnowanie pamięci, ale też i budowanie pojednania – powiedział.
       Następnie złożył hołd wszystkim cywilnym ofiarom drugiej wojny światowej oraz wszystkim żołnierzom, którzy walczyli w drugiej wojnie światowej o pokój na naszym kontynencie. Po Apelu Pamięci delegacje środowisk kombatanckich, samorządowców, parlamentarzystów i służb mundurowych złożyły wieńce i kwiaty na grobach aliantów.
       W sobotę (9 maja) o godz. 12 na skwerze przy ul. Lotniczej (tuż przy torach kolejowych) odbędą się uroczystości związane z 70. rocznicą wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof - Podobóz Elbląg.
mg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A o ofiarach UPA nadal cisza! Co za podłość!
 • a prawda jest taka, że w Katyniu mordowały krasnoludki, armia czerwona nie, ona tylko wyzwalała
 • a jakim prawem policja chroni cmentarz zbrodniarzy radzieckich ?
 • brak realizmu szanowni wpisywacze. .. III wojna światowa rozpocznie się na morzch chińskich pomiędzy USA, a Chinami. .. .i to już w roku 2025.. .Przez 10 lat nie zmądrzejecie, bo wypisujecie bzdury wbite wam do łbów przez sterowane media. .. Usmani próbują skierować Chiny na Rosje, ale Chiny wbrez strategi USA - tz kalkulowanego ryzyka maja własne cele. Czy chcemy czy nie chcemy powstaje nowa potęga gospodarcza, militarna i populacja prawie dwumiliardowa, karnie sterowana stanowi nowe zagrożenie nie tylko wobec Europy. Ukraińskie, ,majdany, ,za dulary to tylko tz osłabianie niedzwiedza. Ale Chinczycy potrafia liczyć. Mają 850 000 miliardów dolarów, ,państwa bankruta, ,. .. .tj 1/3 zadłużenia USA. A czy ten czy tamten bedzie prezydentem nie ma znaczenia. Wszak USA maja teatr wojenny kolejnego konfliktu zaplanowany na terytorium Polski. .. .. i tylko po to jesteśmy im potrzebni. .. .zwyczajne mięso armatnie. .. .A kowale i inne, ,rzemieślniki, ,czy, ,gnomy bezzębne, ,dadzą noge po wypełnieniu misji. .. .
 • Koniec II WS to 2 września. Czyżby nowa matura ? :D
 • Bo to głoszenie prawdy PO
 • .. .. do obejrzenia zdjecie nr. 14.. .. miny, że strach się bać. .. ..
 • Przy artykule dotyczacym wyborow komentarze wylaczono. Wolnosc slowa co? Ale slupki pokazala gazeta. Komorowski hehe egzekwo z kukizem. Ankieta z wiezienia czy co.
 • Armia Czerwona już w 1941r szykowała się na " wyzwolenie" Europy z kapitalizmu i do zaprowadzenie socjalizmu, ale Adolf wystraszony tymi przygotowaniami ( atak na Rumunię - odcięcie Niemiec od ropy, oraz milionowe armie szykujące sie do skoku od strony Augustów-Suwałki ) w nocy 21.06.uderzył na Sowietów na kierunku Brześć gdzie sowietów było mało, a przerzucane w pośpiechu wojska z planowanej inwazji na Europę nie miały odwodów - oraz nie byli przygotowani do walk obronnych tylko inwazyjnych. Dlatego w pierwszych tygodniach Niemcy wzięli do niewoli miliony sołdatów którzy sprawiali im kłopot. Dopiero kiedy Hitler zagroził Europie zdecydowano na uzbrojenie Sowietów, aby nie tracić swoich żółnierzy ( duże odszkodowanie za żołnierza ). I dopiero wtedy Stalin mógł zrealizować swój plan z 1941 r i zająć połowę Europy, czyli " wyzwolić " je z wolności i kapitalizmu. .. .czytajcie książki Suworowa. Tam jest wszystko.
 • Chwała bohaterskiej armii czerwonej, która ramię w ramię z faszystami hitlera, zdradziecko napadła na Polskę, a potem mordowała na zajętych terenach polskich żołnierzy, policjantów, księży, nauczycieli, a w TM ich rodziny, kobiety, starców i dzieci,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  pamiętamy1939(2015-05-09)
 • Suworow ciekawa postać, niby oficer GRU, a żyje i na obczyznie szkodzi swoim z Akwarium. .. .Czy to nie zastanawiające? Bez obaw bywa w Polsce. .. .no i pisze. .. .. A biednego generała Papałe za samochód DEU Espero przypadkiem zastrzelił złdziej samochodu. .. ..
 • Ksiazki pisze ciekawe ale troche przestarzale skoro go nie zlikwidowali. No i trzeba sie pilnowac czy aby w razie W ten pan nie zmieni oblicza.
Reklama