UWAGA!

Na rower z portEl.pl: Nad Nogat

 Elbląg, Widok na rzekę Nogat z mostu drogowego w Jazowej,
Widok na rzekę Nogat z mostu drogowego w Jazowej, fot. daw

Dzisiaj kolejna propozycja rowerowej wycieczki. Tym razem wybierzemy się w okolice rzeki Nogat. Trasę pokona każdy, nawet początkujący rowerzysta. Zobacz zdjęcia.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Kazimierzowie na ścieżce rowerowej biegnącej przy starej trasie S7, jedziemy nią do pierwszego skrzyżowania i tu skręcamy do Bielnika Drugiego. Jedziemy aż do mostu drogowego w Kępkach. Jest to najniższy most na rzece Nogat. Szerokość przęsła żeglownego 35 m, wysokość przy średniej wodzie 3,7 m, wysokość przy wysokiej wodzie 3,3 m. Tuż przed mostem skręcamy na drogę z płyt betonowych biegnącą wzdłuż rzeki Nogat. Po lewej stronie miniemy pozostałości po dawnym cmentarzu ewangelickim. Miejsce to jest zaniedbane, resztki nagrobków i stel kryją się w krzakach i pokrzywach.

 

Mimo to nie przeoczymy tego miejsca, nie tak dawno przy drodze ustawiono pomnik upamiętniający zmarłych z okolic, pochowanych na tym cmentarzu. Według książki "Elbląg i okolice" ks. Mieczysława Józefczyka, który powołuje się na słowa ks. Jana Wiśniewskiego, w Kępkach w XIV wieku zbudowano kościół, którego losy nie są znane. Kaznodzieja ewangelicki w Kępkach pojawił się na początku XVII wieku, ale drugi kościół, w 1663 roku nie stanął w Kępkach, lecz w Bielniku Drugim (dawny Ellerwaldd Trift V). Była to piękna, z dominującą wieżą konstrukcja, którą rozebrano do fundamentów w 1945 roku. Niestety, związany z kościołem cmentarz ewangelicki jest w opłakanym stanie, a tablicę, którą ufundowano dla upamiętnienia zmarłych z obecnego Adamowa, Kazimierzowa i Janowa oraz na pamiątkę cmentarza i kościoła, być może powinno się stawiać na samym końcu, po uporządkowaniu terenu. Z prawej strony Nogatu rozlega się widok na zabytkową: drewnianą i murowaną zabudowę Kępek.

Drogą wzdłuż Nogatu jedziemy aż do Jazowej. Na niektórych odcinkach możemy oglądać, jak rzeka meandruje pośród łąk i pól. W Jazowej wjedziemy ponownie na ścieżkę przy starej strasie S7, którą wrócimy do Elbląga. Warto jednak na chwilę zatrzymać się na moście drogowym w Jazowej, z którego roztacza się piękny widok na rzekę Nogat. 

Trasa liczy około 25 km, teren płaski, asfalt, płyty betonowe, droga gruntowa. Sklepy spożywcze w Bielniku Drugim i Jazowej.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Historia prawdziwa. Górnik na Mierzei Wiślanej w jednym z ośrodków wczasowych opowiadał historię jak to będąc na urlopie !!!!, ,został przebadany"(nikt nie pobrał mu wymazu)na obecność zbrodniczego koronawirusa. Dowiedział się, że jest pozytywny ! Bardzo się tym faktem zdziwił i postanowił zrobić test na własny koszt. Okazało się że jest zdrowy. Po okazaniu zaświadczenia pracodawcy został poinformowany żeby nie kłapał dziobem bo pożegna się z pracą. Stąd te wysokie wyniki u górników !
 • no a potem odszkodowanka
 • Ta informacja pochodzi z agencji JPPDP (Jedna Pani Powiedziała Drugiej Pani), jest po prostu fikcją czyli jak to drzewiej mawiano została wyssana z palca, a teraz określa się ją mianem fake news.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  I po co ta bzdura.(2020-08-16)
 • A kilkudziesięciu ton śmieci i opon nie widzieliście? tam nawet już jeżdżą ciężarówki. Cześć w wodzie to taka natura 2000 chyba ton śmieci. A wystarczy jedna kamera przy moście
 • Plandemia – operacja psychologiczno – informacyjna wpływająca na kształtowanie architektury bezpieczeństwa międzynarodowego i stosunków społecznych oparta w szczególności na werbunku mentalnym, niezauważalnym oddziaływaniu na zbiorową świadomość mas, które powodują zmiany korzystne dla agresorów. Techniki i narracje i dezinformacja mają na celu wewnętrzną polaryzację oraz izolację polityczną. Przedmiotowe działania są, ,szyte na miarę” pod konkretne państwo, jego kod etnopsychiczny lub pod konkretną strefę kulturową.
 • Dziś niedziela 16.08.2020 r. godz. 9:00 ponownie latające warczydło upiększa nam życie swoim warkotem jak zawsze od rana do wieczora. Panie prezydencie Elbląga, proszę coś z tym w końcu zrobić, tak nie idzie dalej !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  14
  mumix(2020-08-16)
 • A na rolkach pojadę tą trasą?
 • Pojechałem dzisiaj rowerem, żeby nie słuchać tego choler. nego samolotu i ku mojemu zdziwieniu tam, gdzie pojechałem a mianowicie Elbląg-Helenowo-Wikrowo-Wiktorowo-Jegłownik hałas tego był jeszcze większy jak w Elblągu. Ci cholerni właściciele tego samolotu chyba nie zdają sobie sprawy ile szkody robią mieszkańcom Elbląga, ale również jego okolic ! Jak można tak długo dokuczać ludziom? Czy oni mają choć trochę serca dla innych? Chyba nie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  6
  spacerowicz rowerowy(2020-08-16)
 • Super widoki. Polecam trasy nad Nogatem, Żuławy i Wysoczyznę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  roweromaniak(2020-08-16)
 • @CH - Z tą pustą mózgownicą raczej nie pojedziesz, prędzej polecisz tym warczącym latającym złomem !!!!!
 • Poziom komentarzy godny tego miasta. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Stefixxx(2020-08-16)
 • pojechałem dzis wałem nogatu. żar z nieba i do końca wału nie dojechałem bowiem grzech było nie zejść do wody i z łabędziami nie pływać. Swoją drogą zero wyobraźni miał ten kto zatwierdził budowe drogi wzdłuż nogatu żeby nie zrobić choć 5-7 zatoczek widokowych dla turystów rowerzystów.
Reklama