UWAGA!

Na sesji o hejcie i sensie składania interpelacji

 Elbląg, Na sesji o hejcie i sensie składania interpelacji
Fot. Anna Dembińska

Ostatnią sesję Rady Miejskiej zdominował temat elbląskiego portu, ale nie była to jedyna sprawa, nad którą pochylali się radni. Czas na krótki przegląd innych tematów z czwartkowych obrad.

Uchwały

O portowo-ankietowym, głównym wątku sesji wczorajszej Rady Miejskiej, pisaliśmy tutaj. Oprócz tego radni pochylali się nad projektami uchwał (wszystkie były pozytywnie zaopiniowane przez poszczególne komisje), najpierw uchwały zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasto Elbląg na lata 2023 – 2034, zwiększającą wydatki objętych limitem na przedsięwzięcia o 100 tys. zł (projekty współfinansowane ze środków UE), zmniejszającej wydatki objętych limitem na przedsięwzięcia o 80 tys. zł (projekty finansowane ze środków miasta). 20 radnych było za, odmiennie głosowali radni klubu PiS: przeciw Elżbieta Banasiewicz, Marek Pruszak i Jolanta Janowska wstrzymali się, nie głosowali Rafał Traks i Jolanta Lisewska. Kolejna uchwała dotyczyła zmiany budżetu, tu sytuacja była podobna, przy czym Elżbieta Banasiewicz nie była przeciw, a wstrzymała się od głosu.

W czasie sesji procedowano też uchwały dotyczące Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 w Elblągu i Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka. Uchwały mają charakter porządkujący, polegający na dostosowaniu do bieżącego stanu prawnego po zmianach związanych z reformą oświaty. Tu wszyscy radni byli za, nie głosował Rafał Traks.

Kolejna uchwała dotyczyła Rady Społecznej Szpitala Miejskiego w Elblągu.

- W związku z połączeniem obu podmiotów leczniczych tj.: SPZOZ Centrum Rehabilitacji w Elblągu oraz Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu oraz biorąc pod uwagę wniosek radnych, będących członkami Rady Społecznej SPZOZ Centrum Rehabilitacji w Elblągu, dokonano poszerzenia składu Rady Społecznej o kolejnych przedstawicieli Rady Miejskiej – czytamy w uzasadnieniu projektu. Kluby radnych zaproponowały jako przedstawicieli Jolantę Janowską (PiS) i Marka Burkhardta (prezydencki klub radnych). 24 radnych było za, ponownie nie głosował Rafał Traks. Na koniec przegłosowano projekt uchwały "uchylającej uchwałę w sprawie określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Miasta Elbląg za I półrocze, informacji o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i samorządowych instytucji kultury za I półrocze roku budżetowego"...

 

Mieszkaniec o porcie

W czasie obrad głos zabrał jeden z mieszkańców, Mariusz Lewandowski, realizujący w mieście projekt taksówki społecznej.

- Nie da się mówić o prognozie finansowej i zapomnieć o tym, o czym dyskutujecie tutaj, o porcie. Pani radna Sałata ma rację, nie myślicie o przyszłości Elbląga, o naszych wnukach i dzieciach, to właśnie widać po sposobie procedowania zmian w prognozach. W tej prognozie powinno być napisane, jakie wydatki chcemy poświęcić na inwestycje w porcie i tu powinniśmy wiedzieć, jakie pieniądze port ma nam wygenerować w przyszłości. Państwo w ogóle nie myślicie o tych pieniądzach, finansach. Ja boję się, że polityka przesłoniła wam zdolność racjonalnego myślenia i liczenia. Jeżeli 51 proc. o które teraz walczy rząd Polski przyniesie nam 49 proc. więcej niż 100 proc. (gdy port pozostanie samorządowy – red.), to pokażcie to, panowie z PiSu, pokażcie, ile więcej możemy zarobić. Nie ma z waszej strony tutaj żadnej inicjatywy, żebysmy o tym rozmawiali merytorycznie. Nie ma żadnej inicjatywy, żadnych danych, żadnych przesłanek i nawet nie piszecie, ile miasto powinno na ten rozwój portu przeznaczyć – mówił. Stwierdził, że bicie politycznej piany jest bez sensu i apelował o dążenie do tego, by chociaż ruch osobowy mógł się rozwijać się niezależnie od tego, czy rząd dokończy inwestycję przekopu.

 

Raporty i wolontariat

  Elbląg, Na sesji o hejcie i sensie składania interpelacji
Fot. Anna Dembińska

Podczas czwartkowych obrad Rada Miejska przyjmowała też raporty (wszystkie pozytywnie zaopiniowane przez komisje): na temat stanu bezpieczeństwa sanitarnego obszaru nadzorowanego przez Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Elblągu w powiecie elbląskim w 2022 roku, o stanie sanitarnym miasta, oceny zasobów pomocy społecznej, z realizacji Programu współpracy pomiędzy Gminą Miasto Elbląg a organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2022, a także raport z wykonania w 2022 roku Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii i efektów jego realizacji. Raporty dostępne są tutaj. W kontekście raportu dotyczącego organizacji pozarządowych również wypowiedział się Mariusz Lewandowski.

- Ile kosztuje funkcjonowanie aparatu urzędniczego, ile działanie wolontariuszy? - pytał. - Z danych, które państwo macie w załącznikach wynika, że osób, które zgłosiło się do wolontariatu Wsparcia Korpusu Seniora, było w 2022 r. 29. To ile to jest, 1/10 osoby dziennie? Do Centrum Wolontariatu zgłosiło się 200 osób. Podzielmy to przez 365 dni (...), to 0,7 osoby dziennie? Co się dzieje w naszym mieście, że nie chcemy działać dla dobra wspólnego? Wyjaśniam: hejt. Członek Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych (podał jego nazwisko - red.) w czasie wykonywania kadencji pod informacjami na temat projektu taksówki społecznej, zaczął nas hejtować, stwierdził, że pan prezydent daje pieniądze jakiejś szemranej organizacji – twierdził Mariusz Lewandowski. Podkreślał, że sprawa była w sądzie i jeszcze będzie się sądzić w tej sprawie. - Jeżeli członek Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych hejtuje wolontariuszy, którzy własną pracą i własnymi środkami świadczą usługi na rzecz mieszkańców, to to jest chore – mówił.

Odwołał się też do ECUS. - Elbląskie Centrum Usług Społecznych ma świadczyć usługi społeczne, ale nie ma możliwości, żeby te usługi świadczyli wolontariusze – wskazywał. - Jeżeli nie zmienicie sposobu działania, jeżeli nie będziecie chcieli, żeby mieszkańcy pewne rzeczy robili nieodpłatnie, to będzie problem i ten problem cały czas narasta – stwierdził Mariusz Lewandowski.

 

Radna o bezradności

Podczas obrad przewodniczący RM Antoni Czyżyk poinformował, że od 26 kwietnia do 23 maja wpłynęło od radnych 7 interpelacji i zapytań, na dwie udzielono odpowiedzi, pięć jest w toku. W tym kontekście wypowiedziała się radna Jolanta Janowska.

- Na 4 interpelacje, które ostatnio napisałam, wszystkie zostały rozpatrzone negatywnie. Mam takie pytanie, czy jeszcze jest sens pisania przez radnych interpelacji, w imieniu mieszkańców, bo jak widzę, to na nic nie ma pieniędzy, pozyskiwanie środków też wydaje mi się żadne i tak naprawdę wszystkie sprawy, które my chcemy jako radni w imieniu mieszkańców panu prezydentowi, bo nie zawsze mogą się dostać do pana prezydenta na spotkanie, to co my mamy robić, żeby chociaż jedna lub dwie były pozytywnie (rozpatrzone – red.)? Odpowiedź pomimo innej treści jest w zasadzie zawsze taka sama, że na nic nie ma pieniędzy i na nic nie ma środków, a jeżeli zostaną pozyskane, to wtedy będzie, ale tak jest po prostu za każdym razem... I to wykazuje bezsilność naszą, bo my nie możemy nic zrobić i nie możemy też nic załatwić z panem prezydentem, bo na nic nie ma pieniędzy. I to wygląda tak, jakby radni źle pracowali, albo byli "bezradni", jak nas nazywają, a co my możemy zrobić, żeby uzyskać inną odpowiedź? Jest to denerwujące i zaczyna mnie już to mocno denerwować, bo za każdym razem mieszkańcom odpowiadam to samo, tak nie powinno być – mówiła Jolanta Janowska. Był to ostatni akord wczorajszej sesji Rady Miejskiej.

Kolejna planowana sesja Rady Miejskiej odbędzie się 20 czerwca.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Upadek PiSu na tej sesji był masakryczny. Bicie piany o przecinek, procenty, unieważnieniu ankiety ilu było za ile przeciw. U PiSowców to dopiero była ankieta och i ach. W ogóle nie zrozumieli istoty i znaczenia tej ankiety. W sumie i tak nic z tego nie wynika bo pogłębienie toru do portu nie należy w gestii miasta tylko rządu o czym Pan Traks i Pruszak nie chcą słyszeć a nawet torpedują ti prawo dla miasta. Rząd musi i ma obowiązek prawny pogłębić tor wodny aż do portu!!! Koniec, kropka.
 • "Rząd musi i ma obowiązek prawny pogłębić tor wodny aż do portu!!! Koniec, kropka. " - Prawny? Bo co, bo ty tak napisałeś? A ankietą to możesz się podetrzeć. Niech zrobią referendum, o jako takiej mocy prawnej, gdzie będzie frekwencja powyżej 60,70 proc i ludzie pójdą, to wtedy co nieco będzie wiadome.
 • Najwyższy czas odwołać nieudolnego władze miasta na czele z prezydentem, niech nie szkodzą dłużej naszemu miastu. Dopóki oni są wola 88 procent mieszkańców by powstał 4 port Rzeczypospolitej nigdy się nie spełni a my wszyscy będziemy tracić ogromne pieniądze.
 • Bardzo mądre słowa. Wybitni prawnicy, rządowi eksperci twierdzą że to obowiązek miasta a jakiś domorosły filozof opowiada nam tutaj banialuki.
 • co z wiaduktem na Zatorze i jego wyglądem? stanem? i syfem w przejściach? co z przejsciem podziemnym? kiedy zkm wróci do dawnych kursów ? Jew sli nic, to żegnamy się po wyborach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  5
  lubiewo(2023-05-26)
 • Pis na sesji byl rzeczowy, merytoryczny i spokojny! Podsumowali tą ankietę z niską frekwencją 12 lub 10% ! I niektorzy radni odwazyli się głośno o tym powiedzieć i to nie z Pis!
 • @TeofilSkorupa - Skąd Ty te banialuki nabierasz ? Ile osób podpisało się za portem ? 88% ? Chyba w Twoich mokrych snach. To nakreśl nam jakie to ogromne pieniądze czekają Elbląg w formie zysków ? Nie pustych pieniędzy na pseudo inwestycje.
 • 12 % frekwencji i takie marnotrastwo pieniędzy! Buta, arogancja PO śmieszna bo jakaś taka nerwowa! 4 czerwca będą mogli się wykrzyczeć i spuścić emocje-:)
 • Bo takie jest prawo w tym kraju pieniaczu. Co prawda tym prawem od 8 lat PiS się podciera sobie 4 litery a jak nie starczy ustaw podcierają się Konstytucją. Wykopiesz złoto z ziemi nie Twoje. Przy rzekach też nie majstrujesz na własny rachunek bo to własność Państwa. Czy gmina Elbląg zobowiązana została do kopania rzeki na terenie Nowakowa ? No jakoś magicznie nie, tam rząd drąży i drąży za pieniądze Urzędu Morskiego.
 • Rozgonic to towarzystwo nic nie potraficie zrobić dobrego dla Elbląga i mieszkancow.
 • @TeofilSkorupa - Pokaż mi tego eksperta... chyba ma chorobę dwubiegunową. Rzekę pogłębiamy owszem na to środki są ale najważniejszego odcinka nie. Wrzucamy kij do mrowiska i patrzymy na efekty, niech się ludzie pozagryzają a chłopcy z PiS się cieszą.
 • Jedyne co potraficie to toczyć pianę a o ekonomii i gospodarce zielonego pojęcia nie macie.
Reklama