UWAGA!

Na starówce już pachnie świętami

 
Elbląg, Ho, ho, ho jest i Święty Mikołaj
Ho, ho, ho jest i Święty Mikołaj (fot. Michał Skroboszewski)

Kiełbasy, kaszanka, salceson, słonina. Na słodko - piernik, makowce, sękacze. Wśród trunków - nalewki, piwa regionalne, miody. "Na Boże Narodzenie weseli się wszelkie stworzenie!" więc aby cieszyły się i bezdomne zwierzaki, schronisko zachęca do pomocy. - Można przynieść nam dary, kupić kalendarz, wrzucić datek do puszki. Można z nami porozmawiać, z bliska obejrzeć psiaki do adopcji, odwiedzą nas także już adoptowane zwierzaki - mówi Agnieszka Wierzbicka z OTOZ Animals. Na starówce trwają Świąteczne Spotkania Elblążan. Zobacz fotorelację.

Świąteczne Spotkania Elblążan to już tradycja. Na Starym Mieście odbywa się jarmark, ze sceny płyną kolędy i pastorałki, a przy choince na grzeczne dzieci (i dorosłych) czeka Święty Mikołaj.
       - Mamy ponad 80 wystawców z całej Polski - od Tatr po Bałtyk, ale najwięcej z naszego regionu - tak o jarmarku świątecznym mówi Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Do sprzedaży oferują wyroby ludowe, regionalne, wszystko to, co może nam się przydać na świątecznym stole. Po prostu - magia świąt! (śmiech). Dziś też wspólnie gotujemy bigos, a jutro od godz. 16 na placu przy katedrze odbędzie się wspólna wigilia elblążan.
       Straganów jakby mniej niż przed rokiem, ale królują te same przysmaki: białostockie kiełbasy, gęsi pipek z Kujaw, oscypki spod Tatr, litewskie ciasta. Są także ozdoby choinkowe, stroiki, drewniane drzewka i świeczniki.
       - To już nasza tradycja, że przychodzimy na jarmark i kupujemy przysmaki - przyznała pani Maria z Elbląga, która dziś (15 grudnia) przyszła na Stare Miasto z rodziną z Kielc. - Pokazujemy rodzinie jarmark, choć w tym roku wydaje się on być skromniejszym - dodała z żalem. - Jest też i trochę drogo, ale choć kawałeczek kiełbaski czy sękacza kupimy (śmiech).
       Jak mówi polskie przysłowie "Na Boże Narodzenie weseli się wszelkie stworzenie!", więc aby cieszyły się też bezdomne zwierzaki, schronisko zachęca do pomocy: - Można przynieść nam dary, kupić kalendarz, wrzucić datek do puszki. Można z nami porozmawiać, z bliska obejrzeć psiaki do adopcji, odwiedzą nas także już adoptowane zwierzaki - mówi Agnieszka Wierzbicka, kierownik schroniska. - Schronisko jest dość oddalone od centrum miasta, dlatego już drugi raz wyszliśmy z taką inicjatywą podczas Świątecznych Spotkań Elblążan. Co można nam podarować? Koce, kołdry, pościel, wszystko to, co może ogrzać nasze zwierzaki - wylicza. - Także karma - sucha i mokra. Zimą dla psów starszych karmę mokrą podgrzewamy. Mamy ok. 40 psich staruszków.
       Dzieci chętnie dziś towarzyszą Świętemu Mikołajowi, który rozdaje słodycze, pozuje do pamiątkowych zdjęć. W specjalnie przygotowanym namiocie na placu katedralnym można własnoręcznie wykonać ozdoby choinkowe, które albo zabieramy do domu, albo zawieszamy na ustawionych wokół drzewkach.
       W Ratuszu Staromiejskim można obejrzeć wystawę szopek bożonarodzeniowych i oddać głos na - naszym zdaniem - najładniejszą. To konkurs, którego wyniki zostaną ogłoszone po 10 stycznia 2019 r.
       Ze sceny płyną kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci i młodzieży, a wieczorem ze świątecznym koncertem wystąpi Magda Steczkowska.
      
       Szczegółowy program Świątecznych Spotkań Elblążan
       Sobota, 15 grudnia, plac przy katedrze, Stare Miasto

      
       11:00 - 21:00 - Jarmark świąteczny
       11:00 - Wspólne strojenie choinek
       11:00 - Otwarcie wystawy szopek bożonarodzeniowych/Ratusz Staromiejski
       11:00 - 13:00 wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni (13:00 wydawanie posiłków) /przed Ratuszem Staromiejskim
       11:00 - 19:00 - Atrakcje dla najmłodszych - piernikowa chatka – warsztaty plastyczne, spotkanie z Mikołajem i Śnieżynkami w grocie św. Mikołaja, zjeżdżalnia pontonowa
       11:00 – 21:00 - Zbiórka darów na rzecz elbląskiego schroniska dla zwierząt/przed Ratuszem Staromiejskim
       12:30 - 14:00 - Występy dzieci i młodzieży z elbląskich szkół i przedszkoli
       14:00 - 14:45 - Występy zespołów z miasta partnerskiego Kaliningrad: Cieremucha, Reczeńka, Małwiniec
       15:00 - 16:00 - Spektakl teatralny „Podwórko Dyzia Piórko”
       16:15 - 17:00 - Występ zespołu Szalone MDK Elbląg oraz Szalone Małolaty MDK Elbląg
       17:00 - 17:30 - Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rychlikach
       18:30 - 18:50 - Licytacja na rzecz elbląskiego schroniska
       19:00 - 20:00 - Gwiazda wieczoru Magda Steczkowska
      
       Niedziela, 16 grudnia, plac przy katedrze, Stare Miasto
       11:00 - 18:00 - Jarmark świąteczny
       11:00 - 18:00 - Zbiórka darów na rzecz elbląskiego schroniska dla zwierząt/przed Ratuszem Staromiejskim
       11:00 - 19:00 - Atrakcje dla najmłodszych - piernikowa chatka – warsztaty plastyczne, spotkanie z Mikołajem i Śnieżynkami w grocie św. Mikołaja, zjeżdżalnia pontonowa
       12:00 - 13:00 - Występy dzieci i młodzieży z elbląskich szkół i przedszkoli
       13:15 - 14:15 - Spektakl teatralny „Szopka Chłopa”
       14:30 - 14:50 - Licytacja na rzecz elbląskiego schroniska
       15:00 - 15:45 - Koncert kolęd i pastorałek Bartek Krzywda i Kolędnicy
       15:45 - Wigilia elblążan
       17:00 -18:00 - Koncert świąteczny Szymon Wydra & Carpe Diem
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kiełbasa i kaszanka, faktycznie zapach tych świąt ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  Machupichcę(2018-12-15)
 • W końcu jakiś naturalnie i przyjaźnie wyglądający mikołaj, a nie jakiś wychudzony krasnal z ponurą miną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  jjjjjjjjj(2018-12-15)
 • Na każdym kroku walka o głosy i poparcie. Mało w tym wszystkim szczerości. A Wcisła przechodzi sam siebie. To jest jakieś szaleństwo
 • Kaszanę to mieliśmy przy wyborach samorządowych. Głosujesz na kogoś innego a w chodzi do RADY MIEJSKIEJ kto INNY.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  KryśkazNadJaru.(2018-12-15)
 • Ceny idealne na kieszeń pracujących w Lidlach i biedronkach, bo nauczycieli i pracowników Sądu nie stać!
 • Są dwie opcje , pierwsza nie muszą kupować Lub też zawsze mogą iść do pracy do biedronki lub lidla . Tylko czy dadzą radę bo ich ręce nigdy nie zaznaly pewnie ciężkiej fizycznej pracy.
 • Czy oprocz występów dzieci i mega gwiazdy Magdy jakues atrakcje przewidziano????
 • To ci sami co nie sprzedali towaru na dniach chleba we wrześniu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  maciejka22(2018-12-15)
 • Niech bedzie kaszanka i kielłbasa serek z niby gór ale jest i nikt Nam tego nie zabierze, mimo podziału To Jest nasza Tradycja, Nasze Święto czy sie komuś podobno czy nie.
 • Byłem i byłem w szoku w porównaniu do Świątecznych spotkań sprzed lat. Po pierwsze ceny kołaczy węgierskich 12 było 10,świderków z ziemniaka 7 było 5 no i te Litewskie złodzieje gdzie nie wiesz ile co kosztuje a później płacisz za 6 małych kiełbasek waga 100gr. 16 zł??? po drugie w poprzednich latach była ciężarówka coca coli i całe stare miasto zapchane straganami i był ten świąteczny klimat a teraz parę straganów na krzyż i nawet chciałem się napić wina grzanego i zjeść bigosu lub ciepłych pierogów i nie miałem gdzie. Po trzecie gwóźdź do trumny scena wielka zero kolend na wymianę to dzieci to ktoś inny, cisza a tu nagle koleś wyskakuje i wkur. .ludzi nagabuje żeby licytowali dla zwierząt, tak tak nie Świąteczny klimat tylko dawać kasę ludziska. Żenada dziękuję
 • Kto te impreze organizuje , coraz slabiej brak klimatu . Mydlo i powidlo a przede wszystkim brak pomyslu.
 • Na pieski dałam i mam nadzieję, że napiszecie jak nasze 'świąteczne' pieniążki zostały wykorzystane. Po prostu zaufałam zbierającym. A poza tym kupiłam miód-smaczny.
Reklama