UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na zgodę

Około 30 osób rozpoczęło w Elblągu naukę mediacji sądowej.

Dotąd takie kursy skończyło w naszym mieście około 90 osób. Od 1 stycznia mediator jest oficjalnie uznawanym zawodem. Aby zostać mediatorem, trzeba przejść kurs i zdać egzamin. Decyzję o wpisaniu do specjalnego rejestru podejmuje prezes Sądu Okręgowego.
     - Szanse na zatrudnienie w tym zawodzie zwiększyła niedawna nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego - mówi Anna Olszewska z Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej. - Do niedawna mediator był tylko osobą godną zaufania, zajmującą się sprawami zlecanymi przez sądy. Nowelizacja otworzyła im możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Mediatorzy mogą teraz zawierać umowy z kancelariami i innymi upoważnionymi podmiotami i przeprowadzać postępowania na ich zlecenie.
     Elbląskie Centrum Mediacji prowadzi rozmowy z kilkoma kancelariami i podpisało już pierwszą umowę o współpracy.
     - Jedna z olsztyńskich kancelarii zobowiązała się, że będzie nam przekazywać sprawy, które nadają się do postępowania mediacyjnego – mówi Anna Olszewska.
     W niektórych przypadkach, np. w sprawach alimentacyjnych, podziału majątku czy konfliktach sąsiedzkich mediacja może zastąpić postępowanie sądowe. Najczęściej jest też od sprawy sądowej szybsza i tańsza. O mediację można poprosić sąd, prokuraturę lub policję, które zajmują się naszą sprawą, można też samemu zwrócić się do ośrodka mediacyjnego. Ugoda zawarta w ten sposób podlega ocenie sądu.
     Jeśli podpisane przez uczestników mediacji porozumienie jest zgodne z prawem, zasadami współżycia społecznego i nie narusza interesów żadnej ze stron, wówczas sąd nadaje mu moc prawną. Oprócz Elbląskiego Centrum Mediacji szkolenia w zakresie mediacji prowadzi też oddział Polskiego Centrum Mediacji, który znajduje się przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama