UWAGA!

Naciśnij, a zapali się zielone

 
Elbląg, Naciśnij aby przejść
Naciśnij aby przejść (fot. WS)

Dla poprawy bezpieczeństwa na ul. Odrodzenia (skrzyżowanie z Wiejską) i na Królewieckiej (przy os. Metalowców) stanie sygnalizacja świetlna, którą będą mogli uruchamiać piesi (naciskając przycisk, żeby zapaliło się zielone światło). O takie rozwiązania monitowali mieszkańcy.

Jak informuje Monika Borzdyńska, asystent w Biurze Prezydenta ds. kontaktów z mediami, potrzebę budowy sygnalizacji świetlnej na ul. Odrodzenia zgłosiła w roku 2011 radna PiS, Halina Sałata. Swój wniosek uzasadniała potrzebą poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych - zwłaszcza dzieci udających sie od strony ul. Kalenkiewicza, Okulickiego, Podgórnej i Wiejskiej w kierunku szkoły na ul. Rodziny Nalazków.
       Wniosek uzyskał akceptację prezydenta i został zapisany do realizacji w budżecie roku 2013.
       - Lokalizacja przejścia wzbudzanego na ul. Odrodzenia została wytypowana za skrzyżowaniem z ul. Wiejską, na wysokości wejścia do szkoły, tak aby droga dzieci była jak najkrótsza – wyjaśnia Monika Borzdyńska.
       Z kolei o przejście wzbudzane na ul. Królewieckiej (przy osiedlu Metalowców) monitowali sami mieszkańcy tego osiedla, którzy chcieli poprawić bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu. Wybrano istniejące przejście przy skrzyżowaniu z ul. Metalowców, które łączy przystanki autobusowe i ułatwia dojście z osiedla do sklepów, kościoła, szkoły, przedszkola.
       Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie dwóch sygnalizacji wzbudzanych przez pieszych. Termin składania ofert upływa 27 sierpnia. Nowe sygnalizatory na ul. Odrodzenia i Królewieckiej staną jesienią.
       - Od stycznia 2012 funkcjonuje w naszym mieście sygnalizacja wzbudzana na ul. Warszawskiej (przy Elsinie), która została wybudowana jako pierwsza tego typu instalacja – przypomina Monika Borzdyńska.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W następnej kolejności przydałaby się poprawa bezpieczeństwa na kolejnym skrzyżowaniu Ogrodowa- Mickiewicza.
 • Na ul. Odrodzenia będzie ok, ale co "sami mieszkańcy" zamierzają zrobić z wielkimi korkami jakie powstaną w w/w miejscu na Królewieckiej? Powodzenia z wyjazdem z ul. Metalowców. Swoją drogą niektórzy piesi na tym skrzyżowaniu chodzą "jak po własnym polu"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  Payee(2013-08-14)
 • Payee...święta racja..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Czytelnik_MOBI_86383(2013-08-14)
 • a kiedy sekundniki przy sygnalizatorach swiatel?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  jsdkdjsd(2013-08-14)
 • A nie byloby to potrzebne gdyby kierowcy przepuszczali pieszych.
 • Biorąc pod uwagę dzieci które idą do szkoły, to dobre rozwiązanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  wiejska(2013-08-14)
 • a te przyciski które dawną są montowane przy przejściach to do czego służą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  abcdefghijklmnoprstuwz(2013-08-14)
 • Wolałbym słowo zaświeci a nie zapali. Jak sie zapali czerwone trzeba wezwać Straż. ; 0
 • To nic nie zmieni ja jak jadę to mam takiego pilota co włącza światło zielone.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Genek.(2013-08-14)
 • @Payee nie ma sie co martwic, wystarczy zrobic sobie spacer wzdluz Grunwaldzkiej i spr jak "wspaniale" to dziala
 • Światła z przyciskiem to wyjątkowo debilny pomysł za to z pewnością cieszy wykonawcę, wszak to dodatkowy pieniążek za wysoką technologię. Światła na skrzyżowaniu Traugutta - Grota Roweckiego zapraszają do olewania sygnalizacji włączane na dwa takty wymagają kłusowania do drugiego przycisku, albo anielskiej cierpliwości, albo ignorowania ich zupełnie. .. ale to pod latarnią jest najciemniej i urząd wysoki tuż, tuż. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  GłębokaMyśl(2013-08-14)
 • Przyciski na skrzyżowaniu Traugutta - Grota Roweckiego tak jak działają stanowią zachętę do łamania, w imię zdrowego rozsądku, przepisów ruchu drogowego. .. na Grunwaldzkiej też niczego sobie. Niech ktoś mnie oświeci, dlaczego w miejscach o dużym natężeniu ruch pieszego montowane są debilne przyciski, których montaż ma sens jedynie wtedy, gdy ruch pieszy jest znikomy. Wtedy światła nie zakłócają niepotrzebnie ruchu pojazdów swoim działaniem. Obydwa wymienione skrzyżowania nie spełniają warunku niskiego natężenia ruchu pieszego. Dodatkowo ruch pojazdów otwiera przejścia dla pieszych, ale światło mają czerwone, no chyba, że kłusują do przycisku. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  GłębokaMyśl(2013-08-14)
Reklama