UWAGA!

Nadzieja na rozbudowę ma kolor żółty

 Elbląg, Hospicjum Elbląskie potrzebuje pieniędzy na rozbudowę
Hospicjum Elbląskie potrzebuje pieniędzy na rozbudowę (fot. Anna Dembińska)

W kulturze chrześcijańskiej żonkile symbolizują triumf heroizmu nad egoizmem, zwycięstwa miłości nad śmiercią oraz pamięć i szacunek, i nadzieję. Dla elbląskiego hospicjum to także nadzieja na rozbudowę. Placówka przy ul. Toruńskiej, która niesie pomoc ciężko chorym pacjentom, chce powiększyć się o oddział pobytu dziennego. Na to jednak potrzebne są pieniądze, żeby nie powiedzieć - miliony. Kwestowanie za żonkile zaplanowane na najbliższy weekend (21-22 kwietnia) ma zasilić konto budowlane.

To już 15. edycja Elbląskich Żonkilowych Pól Nadziei, akcji, która pozwala hospicjum pozyskać pieniądze na efektywną pomoc ciężko chorym pacjentom. Rocznie pod opieką placówki przy ul. Toruńskiej oraz opieki domowej zespołów elbląskiego i pasłęckiego pozostaje 800 osób. Na oddziale stacjonarnym w 2017 r. przebywało 380 pacjentów.
       - Teraz mamy pełne obłożenie i mamy kolejkę - mówi dr Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego. - Żadnych kolejek nie robimy,  jeśli chodzi o opiekę domową. Pacjenci czekają na naszą pomoc dwa, maksymalnie trzy dni, co jest ewenementem w województwie warmińsko-mazurskim.
       Co roku wolontariusze - w zamian za żonkile - zbierają datki na potrzeby hospicjum.
       - W tym roku nie będzie kwesty na ulicach Elbląga - zapowiada Wiesława Pokropska. - 21 kwietnia datki będą zbierane w marketach, a 22 kwietnia w parafiach na terenie Elbląga, ale i Pasłęka, Morąga.
       Dzięki współpracy hospicjum i Stowarzyszenia Krzewienia Sportu EL Aktywni w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 17.15, odbędzie się I Elbląski Bieg Nadziei.
       - To było moje marzenie - mówi Anna Podhorodecka ze Stowarzyszenia na Rzecz Hospicjum Elbląskiego - by połączyć sport z naszą działalnością, bo kto inny, jak nie sportowcy zrozumie naszą misję. Oni wiedzą jak bardzo potrzebne jest zdrowie i jak można się nim cieszyć. Oprócz biegu będzie piknik rodzinny na polanie z wiatami w Bażantarni - kontynuuje. - Będą wielkie bańki mydlane, skręcanie balonów w formie żonkili, malowanie buziek. Nasi wolontariusze i pracownicy już smażą smalec, szykują chleb i ogórki kiszone. Będą też domowe cista. Dla biegaczy - nieodpłatnie - jedna z restauracji przekaże żurek.
       Dochód z wpisowego (30 zł za pamiątkową koszulkę) na bieg zasili konto hospicjum. Ponadto wolontariusze będą podczas pikniku zbierać dobrowolne datki.
       - Pieniądze są dla nas bardzo ważne, bo o ile sytuacja się poprawiła, mamy sprzęt, który jest jeszcze w miarę nowy, o tyle myślimy o rozbudowie - wskazuje dr Wiesława Pokropska. - Chcemy wybudować oddział pobytu dziennego, a ta inwestycja nie jest finansowana z NFZ, nie ma też stosownych programów unijnych. Pieniądze musimy więc pozyskać sami. Także na utrzymanie nowego oddziału. Na ten cel przeznaczone zostaną datki z Żonkilowych Pól Nadziei oraz 1 proc. podatku - kontynuuje szefowa hospicjum. - Mamy wszystko już przygotowane od strony technicznej - opowiada o planowanej inwestycji - bo mamy projekt, pozwolenie na budowę. Nie mamy "tylko" pieniędzy. Nie możemy rozpocząć budowy bez zabezpieczenia. Boję się bowiem, że w trakcie pracy okaże się, że nie mamy funduszy, a nie możemy opierać się na kredytach. Wiem, że potrzebujemy dużo - ok. 4 mln zł - ale liczymy na pomoc ludzi o wielkich sercach.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elblaskie hospicjum, wspaniali pracownicy, wspaniała atmosfera, dobroć dobroć dobroć dla umierających i ich rodzin wielki szacunek naprawdę. Niezrozumie tego nikt dopóki nie będzie miał styczności ze zbliżającą się śmiercią bliskiej osoby i przebywaniu z nią w hospicjum. Jeszcze raz wielki szacunek.
 • A tymczasem zdrajcy Duda, Morawiecki i Kaczyński wyprzedają Polskę. Właśnie oddają kopalnię Krupiński wartą 3 biliony za 1/5000 wartości podejrzanej firmie zagranicznej. Jednocześnie chcą stawiać elektrownie atomowe za 70 mld a z naszego węgla można robić metodą podziemnego zgazowania gaz ziemny i wodór w ilościach jakimi moglibyśmy zaopatrzyć całą Europę! ZDRADA!!!
 • POpopapraniec się ocknął.
 • No ciekawe czy za te 4mln rzeczywiscie znajdzie sie miejsce dla tych oczekujacych.
 • KOD to margines. Emerytowani bandyci, resortowe dzieci i feminazistki. Ten tu ma rację. Kopalnia Krupiński powinna być polska i przynosić zysk Polsce, a nie obcym. Mieszanie do tego KODu świadczy o braku kontrargumentów.
 • Urzędnicy miejscy jakiś czas temu załatwili dofinansowanie z Uni a miasto dołożyło na remont katedry która nawet nie jest własnością miasta tylko innego państwa. Co stoi na przeszkodzie żeby ta banda (. .. .. ) "przepracowanych ludzi" i miasto zrobiło to samo dla Hospicjum. Tylko niech się pośpieszą bo zaraz będą wysokie temperatury i znowu zmniejszy się ich czas pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  fjfgnd(2018-04-18)
 • Jak chcecie pisać o politykach to poszukajcie innego tematu, Bo co ma piernik do wiatraka? Byliście kiedyś w hospicjum? Byliście tam przy bliskiej osobie ? Ja tak !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  KochamCiębabciu(2018-04-18)
 • Ps. Jak wam przyjdzie patrzeć na powolna śmierć bliskiej osoby to gdzieś będziecie mieli po, PiS i Bóg wie co jeszcze! Zamiast pisać pierdoly to ruszcie cztery litery i pobiegnijcie dla hospicjum!
 • Rzeczywiscie opieka jest tam fantastyczna. Tylko hospicjum powinno zmienic kryteria przyjmowania pacjentow wtedy bylyby miejsca. Dla mnie hospicjum to miejsce w ktorym tylko w ostatecznosci brani sa chorzy ktorymi ze wzgledu na ich stan zdrowia i zblizajaca sie smierc, oraz wymagajacej opieki 24h nie moze zajmowac sie rodzina. Tymczasem zdarzaja sie tam osoby, ktore nie znajduja sie w takiej sytuacji i wstrzymuja tylko miejsce tym najbardziej potrzebujacym. Przykre, ale niestety tak to wyglada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  WolonDariusz(2018-04-19)
 • Pomagajmy! Tak zwyczajnie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Elblążanka32(2018-04-21)
Reklama