UWAGA!

Najdłuższa trasa rowerowa w kraju zahacza o Elbląg

 
Elbląg, W Jagodniku widać już pierwsze zarysy przyszłego Miejsca Obsługi Rowerzystów
W Jagodniku widać już pierwsze zarysy przyszłego Miejsca Obsługi Rowerzystów (fot. Hanna Skrobotun)

Prawie dwa tysiące kilometrów, spójne oznakowanie i miejsca, w których rowerzysta będzie mógł odpocząć – tak będzie wyglądała trasa, która łączy ze sobą pięć województw, w tym warmińsko- mazurskie. Jej fragment znajdzie się na terenie miasta, będzie można ją również znaleźć w okolicznych gminach.

Projekt Trasy Rowerowe Polski Wschodniej zakłada połączenie pięciu województw położonych na wschodzie jednym szlakiem rowerowym. Będzie on liczył dokładnie 1980 km, z czego 420 km to tereny województwa warmińsko- mazurskiego. Na tej trasie znajdzie się również powiat elbląski oraz Elbląg – razem ponad 48 km.
       Planuje się, że w ramach tego odcinka ok. 10 km ulegnie różnym zmianom – przebudowaną zostaną drogi gruntowe, powstaną wydzielone ścieżki dla rowerzystów i trzy kładki pieszo- rowerowe, a także przebudowany zostanie zniszczony most w okolicach Bażantarni.
       Projekt zakłada również, że każda część trasy będzie odpowiednio oznakowana, a co kilka kilometrów będzie można znaleźć Miejsca Obsługi Rowerzystów. Trzy z nich pojawią się na terenie Elbląga - jeden przy polanie położonej w Bażantarnii, kolejny przy wjeździe do Parku Dolinka na ul. Kościuszki, a trzeci już za rzeką Elbląg, przy ul. Stawidłowej. Rowerzyści w tych punktach znajdą zadaszoną wiatę, toaletę, stojaki na rowery i ławy do siedzenia razem ze stołami. MOR-y pojawią się również na terenie gminy Tolkmicko – w Suchaczu oraz w okolicach leśniczówki Nowy Wiek.
       Na razie Urząd Marszałkowski na wykonanie tego wszystkiego ogłosił przetarg, składanie ofert potrwa do 22 maja. Planuje się, że prace ruszą w czerwcu i zakończą w listopadzie.
       Z kolei w Jagodniku (gmina Milejewo) prace już ruszyły, widać już m.in. pierwsze zarysy przyszłego punktu dla rowerzystów. Jak informuje Urząd Marszałkowski te prace mają potrwać do połowy listopada i będą kosztowały 174 tys. zł brutto.
       Dwa tysiące kilometrów projektu Trasy Rowerowe Polski Wschodniej to koszt 274 mln zł, w województwie warmińsko- mazurskim na ten cel zostanie wydanych ok. 81 mln zł. Dokładnie 85 proc. wszystkich kosztów pokryją środki unijne, 10 proc. to dotacja z budżetu państwa, a pięć proc. to środki własne województw. Cała trasa ma być zakończona do końca 2015 r.
      
       Sprawdź na mapie, jaki będzie przebieg trasy.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zniszczony most. .. raczej mostek nad ciekiem wodnym. Piękne zakończenie szlaku na nieistniejącym promie. Chyba że coś w tej kwestii ma się zmienić.
 • IMHO wybranie odcinka od jezioro Stare na wschód ul. Jelenia Dolina i na Łęcze zamiast od tego jeziora na północ do drogi leśnej od DW na Pagórki i dopiero kierunek Łęcze - jest mało szczęśliwe.
 • a czemu nie w Bieszczady tylko do, ,scyzoryków, ,?
 • żeby ta trasa nie wyglądała jak większość poza miastem że wbiją tabliczkę z rowerem na drzewie przy jezdni i już jest trasa rowerowa i sprawa załatwiona. Póżniej auta wyprzedzają na żyletki a TIRy zdmuchują rowerzystów z jezdni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  niedzielny.rowerzysta(2015-05-07)
 • W d. .. ę sobie wsadźcie te ścieżki rowerowe, które przebiegają po drogach dla aut. Z dziećmi już nie skorzystam z takiej trasy, bo dookoła Elbląga co trzeci kierowca-patolog jeździ pijany. Co widać zresztą w innych Waszych artykułach dotyczących wypadków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  chorykraj(2015-05-07)
 • A kiedy ścieżka rowerowa na Mierzei. Na Helu maja - piekna rzecz a u nas przy 501 i 502 nawet pobocza nie ma!!!!!
 • po co myśleć
 • Ta trasa nie zahacza, ona de facto zaczyna się/kończy w Elblągu. To duży sukces i szansa na turystyczne ożywienie regionu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  azzarak(2015-05-07)
 • Jeszcze wiele lat musi upłynąć, aby projektanci a także użytkownicy "tras rowerowych na niby" zrozumieli przewrotność i wielką niedoskonałość tego przedsięwzięcia. Z założeń koncepcyjnych jak i projektowych wynika, że znakomita większość, bo około 80% tej trasy będzie prowadzona istniejącymi drogami kołowymi przewrotnie nazwanymi "ciągami komunikacyjnymi o małym nasileniu ruchu" a ciągi komunikacyjne tylko dla rowerów to dodatek do korzucha, bo nie wspomnę już o dość enigmatycznie potraktowanej infrastrukturze towarzyszącej. Decydentom i projektantom tego wiekopomnego dzieła zalecałbym wizytę na autostradach rowerowych Austrii lub bliżej trasach rowerowych Bornholmu, choć z założenia pomysł sam w sobie wydaje się być bardzo interesującym przedsięwzięciem, ale gdy biorą się za niego szewcy lub ludzie, których tyłek nie widział siodełka rowerowego – rezultat, jaki jest każdy widzi. A już kuriozum wydaje się być wspomniany początek (koniec) uwieńczony nie istniejącym promem na Nogacie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  AMalejużniekoniecznie(2015-05-07)
 • Czyżby w planach było zajechanie wszystkich podatkami by odechciało się mieć auto. Co po tych drogach dla rower9w skoro brak przy nich infrastruktury, kibelki, pola biwakowe, itd. Kiedy OC i karta rowerowa dla tych ecofantastów. Jakaś opłata za trucie środowiska siarkowodorem, metanem i CO2 mile widziana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  torpeda(2015-05-07)
 • Zróbcie chociaż same ścieżki dla rowerów, MOR-y mogą poczekać, bo znając polskie realia za chwilę okaże się że brakuje pieniędzy. Uważam że na tym etapie to niepotrzebne podnoszenie kosztów. A rowerzyści sobie poradzą, byle tylko mieli po czym bezpiecznie jeździć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Tomasz_marchewa(2015-05-07)
 • Dajcie mi te pieniadze a nie scieszki bendziecie robic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  wojtek jazwiec(2015-05-07)
Reklama