UWAGA!

Najnowocześniejszy aparat w kraju w szpitalu wojewódzkim w Elblągu 

 Elbląg, Najnowocześniejszy aparat w kraju w szpitalu wojewódzkim w Elblągu 
fot. nadesłane

Najnowocześniejszy w kraju aparat wspomagający operacyjne leczenie oszczędzające pierś w przypadku nowotworów oraz nowoczesny system do monitorowania nerwu w chirurgii tarczycy. O te specjalistyczne sprzęty wzbogacił się Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.

Specjaliści chirurgii onkologicznej korzystają z mobilnego aparatu RTG Mozart Tomospec, wartego ponad pół miliona złotych, który szpital kupił z własnych środków. Wykorzystywany jest podczas zabiegu operacyjnego, polegającego na wycięciu guza nowotworowego w granicach tkanek zdrowych oraz regionalnych węzłów chłonnych pachy. Tkanka pacjenta poddawana zostaje prześwietleniu jeszcze na sali operacyjnej, a nie jak dotychczas badana mikroskopowo w późniejszym okresie już po zakończeniu operacji. Za pomocą uzyskanego obrazu specjaliści od razu są w stanie określić margines tkanki objętej zmianą nowotworową i wiedzą, jaki margines wycięcia zastosować u pacjenta już podczas pierwszej operacji.

Ma to ogromne znaczenie do szybkiego i precyzyjnego leczenia pacjentek chorych na nowotwór piersi, ale też stanowi dla nich ważny aspekt psychologiczny, bowiem nie muszą przechodzić przez kolejny zabieg operacyjny, który jest dla nich zawsze dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Warto podkreślić, że w Elblągu leczona jest znacząca część pacjentek z rakiem piersi z terenu Warmii i Mazur, jak i z sąsiednich województw.

Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Piersi Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu doposażony został również w nowoczesny system do neuromonitoringu nerwów podczas operacji tarczycy, co radykalnie zmniejszy wystąpienie powikłań pooperacyjnych, a tym samym znacznie poprawi bezpieczeństwo chorych poddawanych zabiegom usunięcia tarczycy.

Szereg korzyści wynikających z zastosowania neuromonitoringu w chirurgii tarczycy spowodowało, że w ostatniej dekadzie nastąpił znaczący wzrost zainteresowania tą techniką zarówno w Polsce, jak i na świecie. W Niemczech stosuje się go rutynowo w 90 procentach operacji tarczycy, we Francji w 40, w Hiszpanii w 30 procentach.

Magdalena Rubczewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo rząd PiS z Mateuszem na czele. To wspaniała wiadomość dla nas elblazan. Wszystkim życzymy zdrowia.
 • RobertKoliński Czy aparat ten robi PING?:) Hashtagi: #MytuGaduGadu, #AkolejkiRosna, #TaxTheRich
 • P. Magdo czy nie należało by się pochwalić dzięki komu zyskaliście ten sprzęt. Bo niechce mi się jakoś uwierzyć co by PIS się do tego dołożył. Zwłaszcza zdziadziały konus czy też ten oszust mateuszek
 • koliński ty się tak nie napinaj bo ci hemoroidy popękają a takiego nowoczesnego aparata w tym szpitalu niet
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  hrabia_George(2020-11-24)
 • Niejaki Pan Robert Koliński, albo może jak sam się przedstawia RobertKoliński, całe swoje zainteresowanie faktem, że wielu elblążan i nie tylko, dostało szansę na wyzdrowienie, ograniczył do możliwości popisania się skromna wiedzą informatyczną. Na poziomie komentarza Pana RK będzie też moja odpowiedź - ten aparat robi nie tylko PING, ale też PONG. Pan RK zapewne się obruszy i zabełkocze, że przecież opóźnienie może mieć tu znaczenie. No cóż, może, ale Pan Panie Robercie, znawco od wszystkiego, a więc od niczego, tego problemu nie rozstrzygnie. Może to i lepiej dla chorych, którym to urządzenie może przynieść ratunek, a nawet uratować życie. Niech lepiej Pan się zajmie pielęgnacją koziej bródki. Mimo wszystko pozdrawiam.
 • @RobertKoliński - Czy ty naprawdę starasz się o status największego głupola we wszechświecie? Czy po jakiś rekord Guinnessa? Taki duży (sic)a jak dzieciak. A teraz rączki na kołderkę i nie zabawiać się tam już. No teraz tak jak siebie plusujesz i sam siebie komentujesz to zminusuj mnie, naziola i prawaka, smutny człowieczku.
 • @paterek - Kolinskimysli ze wie wszystko tylko na tej jego wiedzy nikt i nigdy sie nie poznal. W jego biografii podstawowym slowem jest bez sukcesu oraz bezskutecznie. To mowi wszystko. ..
 • @RobertKoliński - Ping to powinienes dostac plaskiej czerwony chamie. ..
 • RobertKoliński Jak będziecie takimi smutasami i nie będziecie znali klasyków, to przyjdzie zły covid i was na surowo zje; a bez maszyny, która robi PING! ciężko będzie transplantować poczucie humoru;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  13
  RobertKoliński(2020-11-24)
 • A po co ten sprzęt. W walce z COVID się nie przyda a nic innego się nie leczy.
 • @RobertKoliński - Tax the rich. .. a może. .. get rich or die trying jak mawiał 50 Cent. Gratuluję - Monty Python sztos memik; )
 • @Kaczan - Sciągnij moher po deszczu się kurczy i mocno cię uciska
Reklama