UWAGA!

Nasz Piekarczyk najładniejszy

 
Elbląg, Nasz Piekarczyk najładniejszy
Nasz Piekarczyk najładniejszy (fot. arch. portEl)

Pokonał pegaza, krasnoludki, chrząszcza, kataryniarza, a nawet Halinę Poświatowską. Kto? Piekarczyk. Pomnik legendarnego czeladnika, który Elbląg przed krzyżakami uratował zwyciężył w ogólnopolskim plebiscycie "piękności z brązu i kamienia". Internauci oddawali swoje głosy na pomniki postaci z bajek, współczesne rzeźby o ciekawym kształcie, ale i te upamiętniające ważne wydarzenia zgłoszone przez 10 miast.

Wiele polskich miast ma ciekawe, zaskakujące, a czasem i kontrowersyjne atrakcje z brązu. Stanowią one nieodłączny element krajobrazu ulicznego. Chętnie fotografują je/lub się z nimi mieszkańcy i turyści. Przykładowo, wszystkim mieszkańcom Bydgoszczy znana jest rzeźba zawieszona na linie nad rzeką Brdą tzw. Przechodzący przez rzekę, który zawitał do miasta 1 maja 2004 r. dla upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej. W Jarocinie stoi z kolei ... glan. Rzeźba kultowego buta jest wizytówką miasta, nazywanego często stolicą polskiego rocka.
       Są też pomniki poważne, upamiętniające ważne postaci i wydarzenia. W Częstochowie, w ciągu najbardziej znanej ulicy w mieście, czyli Alei Najświętszej Marii Panny, znajduje się ławeczka Haliny Poświatowskiej. Z kolei w Kołobrzegu znajduje się Pomnik Tysiąclecia - nazywany również Pomnikiem Tysiąclecia Utworzenia Biskupstwa w Kołobrzegu.
       Najciekawsze rzeźby i pomniki z 10 polskich miast walczyły o tytuł najładniejszego. W rywalizacji brał udział także pomnik legendarnego Piekarczyka z Elbląga, który uchronił miasto przed atakiem krzyżaków. I wygrał! Decyzją internautów miasto Elbląg zdobyło 1578 głosów (46 proc.). Na drugim miejscu uplasował się Jarocin (27 proc., 927 głosów), a na trzecim – Białystok (14 proc., 482 głosy). W sumie oddano 3 416 głosów.
       Laureat - Urząd Miejski w Elblągu - otrzymuje półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”, który był organizatorem plebiscytu.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama