UWAGA!

Nasza sonda: Na kogo zagłosujesz w wyborach?

 Nasza sonda: Na kogo zagłosujesz w wyborach?
(fot. WS, il.AK)

Sondaż portElu

W wyborach samorządowych zagłosuję na komitet:
Elbląska Koalicja Obywatelska 8.5%
Elblążanie Razem 4.0%
KWW Witolda Wróblewskiego 8.2%
Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego 11.6%
Obywatelski Elbląg 4.0%
Platforma Obywatelska 29.5%
Prawo i Sprawiedliwość 16.7%
SLD Lewica Razem 7.9%
Jeszcze nie wiem 5.7%
Nie będę głosował 4.0%
Liczba głosów: 353. Sondaż został zakończony.

Czy już wiesz, na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach samorządowych? Na podjęcie decyzji pozostał miesiąc. Na portEl.pl wybrać możesz już dzisiaj, biorąc udział w wyborczej sondzie. To oczywiście tylko zabawa, ale mamy nadzieję, że choć trochę przyczyni się do większej frekwencji przy prawdziwych urnach.

W Elblągu listy kandydatów na radnych zarejestrowało osiem komitetów wyborczych: Elbląska Koalicja Obywatelska, Elblążanie Razem, KWW Witolda Wróblewskiego, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke, Obywatelski Elbląg, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, SLD Lewica Razem. O 25 miejsc w Radzie Miejskiej ubiega się 92 kandydatów, czyli niecałe 4 osoby na jedno miejsce. Kandydaci startują w 5 okręgach wyborczych, z każdego do Rady Miejskiej dostanie się 5 osób.
      
       Zasady przydziału mandatów
      
W Elblągu, jak i w pozostałych 65 miastach w Polsce na prawach powiatu, obowiązuje system proporcjonalny przy podziale mandatów. Wyborcy zagłosują w okręgu na jednego kandydata, ale to, czy dostanie on mandat, będzie zależało od wyniku jego komitetu. Na mandat będą mogli liczyć tylko kandydaci z tych komitetów, które w skali całego miasta uzyskają co najmniej 5 proc. głosów. Jeżeli komitet przekroczy próg wyborczy, wówczas uzyskany przez niego wynik przelicza się na mandaty tak zwaną metodą d’Hondta. Jeżeli w efekcie komitetowi przypadły w danym okręgu np. dwa mandaty, „zgarnia” je dwóch kandydatów, którzy dostali najwięcej głosów. Głosujemy więc na konkretnego kandydata, ale znaczenie ma również wynik jaki uzyska cały komitet – wyjaśniają organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Masz głos, masz wybór”
       W pozostałych gminach, po raz pierwszy w historii, odbędą się wybory w okręgach jednomandatowych. Każda gmina została podzielona dokładnie na tyle okręgów wyborczych, ilu jest radnych. Jeżeli w gminie wybieranych będzie 15 radnych, gmina podzielona będzie na 15 okręgów wyborczych. W każdym z nich komitety wyborcze zgłoszą po jednym kandydacie. Wyborcy zagłosują też tylko na jednego kandydata. Mandat uzyska kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. Nie musi to być więcej niż połowa wszystkich głosów. Wystarczy najwyższa liczba głosów spośród wszystkich kandydatów, nie obowiązuje również próg wyborczy.
      
       Sonda do 26 października
      
Jakie obecnie są preferencje wyborcze mieszkańców regionu elbląskiego? Tego nie wiadomo, bo nikt nie przeprowadził badań na ten temat. Być może odpowiedź na to pytanie da nasza wyborcza sonda, w której każdy z Czytelników, bo zalogowaniu się, może oddać głos na wybrany komitet. Głosowanie potrwa do 26 października. Wyniki sondy oczywiście mogą nie być reprezentatywne, ale mamy nadzieję, że przyczyni się ona choć trochę do większej frekwencji przy prawdziwych urnach.
      
       UWAGA! W związku z próbami manipulowania wynikami naszej sondy ograniczyliśmy możliwość udziału w niej wyłącznie do Czytelników, którzy zarejestrowali się na portElu przed 1 października 2014 r. Mamy ich około 60 tysięcy, jest to więc wystarczająca liczba potencjalnych uczestników sondażu.
      
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie