UWAGA!

Nasza „Syrena” rozbłyśnie w Warszawie

Elbląg, Neon kina "Syrena" znalazł swoje miejsce w warszawskim muzeum
Neon kina "Syrena" znalazł swoje miejsce w warszawskim muzeum (fot. arch. PortEl)

Chodzi o neon legendarnego elbląskiego kina wyburzonego w 2008 r. "Świetlik” trafił do Muzeum Neonów w Warszawie. Obecnie poddawany jest pracom renowacyjnym, a rozbłyśnie 16 maja podczas Nocy Muzeów.

Historia rozpoczyna się 12 maja 1957, gdy zmieniono nazwę najbardziej popularnego wówczas elbląskiego kina „Stoczniowiec” na kino „Syrena”. Sala wraz z balkonem miała ponad 800 miejsc, które przez kolejne dziesięciolecia przeżywały oblężenie. "Reprezentacyjne, nowoczesne z szerokim ekranem tzw. zero znalazło się w czołówce kin Wybrzeża, po gdańskim „Leningradzie” i gdyńskiej „Warszawie” – tak w latach 60. ubiegłego wieku pisały o elbląskiej „Syrenie” lokalne gazety.
       Kino miało, niestety, też defekty – zimą było tu przeraźliwie zimno, latem zaś nie można było wytrzymać z gorąca.
       Z czasem „Syrena” zaczęła podupadać. Nie było pieniędzy na remont, frekwencja spadała, aż w końcu kino zostało zamknięte. Budynek rozebrano 18 stycznia 2008 r., a na jego miejscu zaplanowano budowę luksusowego apartamentowca (budowa ruszyła w 2014 r.). Dobrze znany elblążanom neon miał zawisnąć, gdy Willa Syrena będzie ukończona. Plan jednak się zmienił.
       - W tym roku przekazaliśmy neon „Syrena” do warszawskiego Muzeum Neonów – informuje Anna Durzyńska z Grupy Capital Park, która kupiła teren po "Syrenie". - Obecnie trwają

  Elbląg, To już historia...
To już historia... (fot. arch. AD)

prace renowacyjne prowadzone przez profesjonalną firmę Neon Lux, specjalizującą się w tego typu pracach. Neon był w bardzo złym stanie technicznym – wskazuje - i konieczna była szeroka renowacja polegająca m. in. na naprawie liter przestrzennych, wykonanie nowej konstrukcji do podkładów, szkła neonowego oraz instalacji. Grupa Capital Park pokryła całkowity koszt transportu i renowacji tego neonu. Odnowiony neon „Syrena” zostanie zaprezentowany 16 maja podczas Nocy Muzeów w Muzeum Neonów w Warszawie.
       - Neon jest i pozostanie w naszej kolekcji – cieszą się w Muzeum Neonów, które mieści się przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie. I zapraszają na odsłonięcie „Syreny”, która rozbłyśnie wraz z innymi neonami, by w ten sposób uczcić Międzynarodowy Rok Światła. I Noc Muzeów.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama