UWAGA!

„Nic nie mamy do cmentarza, mamy tylko do pomnika”

 Elbląg, „Nic nie mamy do cmentarza, mamy tylko do pomnika”
Fot. TB

Antyrosyjską manifestację zorganizowało dziś (29 marca) lokalne środowisko Gazety Polskiej. Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo, bo kilkunastu protestujących zgromadziło się pod Pomnikiem Wyzwolenia na Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Agrykola.

O Pomniku Wyzwolenia i kontrowersjach z nim związanych pisaliśmy niedawno w kontekście interpelacji radnej Elżbiety Banasiewicz (PiS), w tekście: „Wyzwolenia nie było, wdzięczności nie ma, symboli nie będzie?” Wciąż czekamy na odpowiedzi na nasze pytania dotyczące pomnika, które skierowaliśmy jako redakcja do Urzędu Wojewódzkiego.

- Ten człowiek grozi również Polsce - mówił podczas protestu o Władimirze Putinie Bogusław "Bugi" Tadrowski, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Elbląg 2 im. Lecha Kaczyńskiego. Działania Putina określił jako akty terroru, skierowane wobec niewinnego państwa, Ukrainy. - Dzieje się to, gdy powinniśmy mówić o dobrych czasach, kiedy Polska powinna się wspaniale rozwijać – stwierdził. Mówca chwalił też działania polskiego rządu na polu gospodarczym, dyplomatycznym czy militarnym. Wyraził nadzieję, że dla działań Rosji szybko nadejdzie kres. Wreszcie – odniósł się do kwestii Pomnika Wyzwolenia, pod którym zebrali się manifestanci.

- Utarło się takie przekonanie, że te ziemie zostały wyzwolone. Nie zostały wyzwolone, zostały zniewolone – stwierdził. Zaapelował, do władz miejskich, by pomnik „w jak najszybszym czasie pomnik znikł, bo jest symbolem zniewolenia Polski i Polaków”. - Cmentarz powinien tutaj zostać, ponieważ ginęli tutaj ludzie – podkreślił. Zamiast pomnika postulował ustawienie niewielkiej tablicy informacyjnej dotyczącej tego miejsca.

- Żądamy zniszczenia tego miejsca zniewolenia Polaków – mówił.

- Żądacie tego, bo jesteście barbarzyńcami. Chodzicie na cmentarze i niszczycie pomniki, to jest barbarzyństwo – rzucił nagle mężczyzna, który chwilę wcześniej ustawił się przed manifestantami.

Protestujący odpowiedzieli mu zawołaniem „raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.

- Tak jest, ale nie na cmentarzu – odpowiedział im mężczyzna.

- Żeby to było w Turcji, to już byś nie żył – rzucił do niego jeden z manifestantów.

- Słuchaj, lemingu, nic nie mamy do cmentarza, mamy tylko do pomnika...

- Pomnik jest na cmentarzu! - odpowiedział znów kontrmanifestant.

- Do Leningradu – usłyszał zaraz mężczyzna.

Podobna „wymiana zdań” trwała jeszcze krótką chwilę, ale gdy zgromadzeni zaczęli śpiewać hymn państwowy, ich adwersarz oddalił się (nazwał ich jeszcze „bolszewikami XXI w.”, a manifestanci określili go później jako „agenta Moskwy” czy „esbeka”).

W czasie manifestacji padły apele do władz miejskich o usunięcie pomnika. Spytaliśmy, czy protestujący zamierzają się zwrócić do władz wojewódzkich – bo to wojewoda odpowiada za cmentarze wojenne.

- Oczywiście. Osobiście zadzwonię do pana Sławomira Sadowskiego (wicewojewody warmińsko-mazurskiego – red.) – odpowiada Bogusław Tadrowski z Klubu Gazety Polskiej. - Jest 60 pomników do zlikwidowania, między innymi ten - dodaje. Nasz rozmówca stwierdza, że po wybuchu wojny w ciągu tygodnia ten pomnik powinien być zniszczony. - Powinno się postawić tablicę upamiętniającą, że toczyły się tutaj walki i tylu żołnierzy zginęło. Niech zostanie krzyż, bo to też byli ludzie wierzący – komentuje przewodniczący lokalnego klubu Gazety Polskiej. Pomnik Wyzwolenia ponownie nazywa „Pomnikiem Zniewolenia Polski i Polaków”.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Moze waszych grobów tez nie będą chcieli, żenada i brak słów
 • Wyglądają jak 7 nieszczęś, chyba sami nie wiedzą po co tam stoją,
 • "Radzieckie" cmentarze na terenie Polski to element gry politycznej Rosji. Oni maja potwornie zaniedbane swoje cmentarze, obecnie nawet nie zapewniają pochówku zabitym swoim żołnierzom na Ukrainie- mówiąc krótko mają ich głęboko GDZIEŚ. Ale w innym państwie najmniejsze zaniedbanie nagłaśniają jak akt wymierzony w Rosję i "rusofobię". Wszystkie ale to podkreślam WSZYSTKIE cmentarze "radzieckie" powinny zostać zlikwidowane a szczątki ekshumowane i pochowane w jakiej urnie ( załóżmy 2x2 metry i 3-4 wysokiej) jako pamięć o poległych. Wiele tych cmentarzy zajmuje "atrakcyjne" miejsca nieopodal centrów miast Polskich.
 • W Elblągu można wydzielić takie miejsce 10 x 10 m z taką urną i odpowiednią tablicą. A resztę terenu poradzieckiego cmentarza przeznaczyć dla Elblążan, parku itp. I tak powinno być w wszystkich miastach.
 • Zamiast bezcześcić ludzkie szczątki zmarlych ponad 80 lat temu i nie majacym nic wspolnego oprocz pochodzenia z obecną syyuacją, zajmijcie się faktyczną pomocą ludziom żywym uciekającym z Ukrainy ! A z 2 strony co powiecie o Wolyniu skoro juz babracie się w historii!
 • MariuszLewandowski-Fc Tak komuniści zrobili z ludźmi pochowanymi na Łączce Komunistami to oni byli za życia - teraz to są już przed obliczem Boga i nie nam zmienić to co nad ich grobami stoi. To samo dzieło się z cmentarzem przy Traugutta i tym gdzie spoczywali krewni Merkel i Schichau i chyba Komnick. Cmentarz to miejsce zmarłych i nie nam decydować o tym co jest rzeczą ich synów. Może zrobisz sobie z ich kości biżuterię jak żony SS-manów ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32
  11
  MariuszLewandowski-Fc(2022-03-29)
 • Pisowska Barbaria w akcji. Czy naprawdę w tym kraju nie ma policji i prokuratury, żeby dobrać się do tyłków tych pospolitych bandytow? Hymn w ich ustach to nie tylko profanacja, to naplucie nam wszystkim w twarz. Czy naprawdę nikt nie może już w tym kraju zrobić porządku z członkami sztafet ochronnych Sakiewicza, złotego medalisty banderowskiej SBU?
 • Ty ruska ONUCO ekshumacja i przeniesienie szczątków do jednej urny nie jest bezczeszczeniem - już zaczynają sie Ruskie zagrywki. Dodatkowy argument za likwidacją. Wyjątkowo prymitywne ruskie zagrania
 • jarosław kazali? co drugi ukrainiec to jarosław...
 • W Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Austrii i na Węgrzech stoją takie same pomniki WDZIĘCZNOŚCI ARMII RADZIECKIEJ, i NIKOMU tam nie przyjdzie do głowy ich niszczenie, bo te narody różnią się tym od durnego poliniactwa, któremu Kurwizja, TVN i Polsat, a także i portel zryły berety prymitywną propagandą nienawiści wobec Rosjan. Nie zapominajcie matołki z PiS i hunwejbini od Sakiewki, że cmentarze wojenne są nie tylko pod ochroną umów wzajemnych zawartych pomiędzy państwami, na których się one znajdują, ale także pod ochroną prawa międzynarodowego. Ten pomnik zaś znajduje się na cmentarzu i jakiekolwiek jego naruszenie jest przestępstwem, którym z automatu winna zająć się policja i prokuratura, a ci, którzy dopuścili się barbarzyńskiej dewastacji winni być bezwzględnie ukarani. Co więcej matołki, czy zastanawialiście się co się stanie, gdy Rosjanie podejmą adekwatne kroki w ramach symetrycznej odpowiedzi, np. w stosunku do cmentarza w Katyniu? Co wtedy zrobicie? I na koniec, ta wojna kiedyś się skończy, jak wtedy wyobrażacie sobie ułożenie ponownych relacji z Rosją, bo Rosjanie tego co teraz robicie nam wszystkim nie zapomną.
 • @nikt - Ty a co ma cmentarz żołnierzy radzieckich do ludobójstwa na Wołyniu ???próbujesz połączyć dwie różne sprawy.
 • @nikt - Ty a co ma do tego cmentarz żołnierzy ???
Reklama