UWAGA!

Nie 100 procent, a 66, a z ulgami 35

 
Elbląg, Nie 100 procent, a 66, a z ulgami 35
fot. WS

Na dzisiejszej (21 lutego) konferencji prasowej podsumowano pierwszy miesiąc funkcjonowania miejskiego programu mieszkaniowego. Opinie o nim władz miasta na pewno są inne niż lokatorów budynków komunalnych i dziś do swoich racji ci pierwsi próbowali przekonać – za pośrednictwem mediów – tych drugich.

Program mieszkaniowy wprowadził zmiany w polityce czynszowej w elbląskich mieszkaniach komunalnych. Jego przeciwnicy twierdzą, że stuprocentowe podwyżki czynszów, miejskie władze, że wcale tak nie jest.
       Do końca ubiegłego roku stawki bazowe czynszów były w Elblągu zróżnicowane dla różnych grup budynków, nie były jednolite. Wynosiły od 4,14 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej do 5,85 zł za metr kwadratowy. Średnia stawka dla całego zasobu mieszkaniowego ZBK wynosiła 4,82 zł za metr kwadratowy. Nowy program mieszkaniowy ujednolicił stawkę bazową czynszu na poziomie 8,02 zł za metr kwadratowy.
       – Podwyżka stawki bazowej, która jeszcze nie zawiera ulg, wyniosła 66 procent – twierdzi Elżbieta Gajek, główna księgowa Zarządu Budynków Komunalnych. – Biorąc pod uwagę nawet maksymalną stawkę czynszu, nie osiągnęła ona 100 procent, o czym się powszechnie mówi. A biorąc pod uwagę wprowadzone ulgi mieszkaniowe, które wynoszą od 20 do 40 procent, przy założeniu, że około 3000 mieszkańców zasobu gminnego korzysta z tych ulg i że po sprzedaży zakładanych 1500 mieszkań na tyle zmieni się struktura naliczania czynszu, że w naszej ocenie podwyżka czynszu wyliczona do tej starej stawki średniej 4,82 zł będzie wynosiła około 35 procent.
      
       Skorzystaj z ulgi
      
Obecnie średnio w miesiącu od 1400 do1500 gospodarstw domowych korzysta z dodatków mieszkaniowych, ograniczone jest to wysokością dochodów. Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o dodatkach mieszkaniowych, dodatki przysługują tym gospodarstwom domowym, których dochód nie przekracza: w gospodarstwie jednoosobowym 1398,56 zł, a w gospodarstwie wieloosobowym 998, 97 zł na osobę.
       – Program mieszkaniowy obowiązujący w Elblągu od stycznia poszerzył grupę tych osób, ponieważ o ulgę mogą ubiegać się te gospodarstwa domowe, których dochód wynosi w gospodarstwie jednoosobowym 1598,36 zł i w gospodarstwie wieloosobowym 1198,77 zł na jedną osobę – podkreśla Elżbieta Gajek.
       Elżbieta Gajek podaje jeszcze jeden przykład na to, że przepisy obowiązujące od 1 stycznia lokatorów elbląskich mieszkań komunalnych są bardziej im przychylne niż przepisy ogólnopolskie.
       – Ustawa o dodatkach mieszkaniowych określa, jaki lokal przysługuje rodzinie w zależności od liczby członków. Elbląski program mieszkaniowy poszerzył również i ten katalog – mówi. – Jeżeli mieszkasz w lokalu większym niż to określa ustawa o dodatku mieszkaniowym, w elbląskich mieszkaniach komunalnych nadal przysługuje ci ulga dochodowa, z tym, że jest ona ograniczona tylko do tej tak zwanej powierzchni normatywnej. W przypadku rodziny trzyosobowej ustawa o dodatkach mieszkaniowych określa, że tylko to gospodarstwa domowe, które zajmują lokale o powierzchni do 45 m kwadratowych, mogą korzystać z pomocy w postaci dodatku mieszkaniowego. Nasz program zakłada, że np. jeżeli trzyosobowa rodzina mieszka w lokalu o powierzchni 50 m kwadratowych, do 45 metrów kwadratowych zastosujemy ulgę, a za pięć metrów trzeba będzie zapłacić pełen czynsz.
       Obowiązująca od 1 stycznia stawka czynszu – 8,02 zł za metr kwadratowy – przy zastosowaniu maksymalnej, 40-procentowej obniżki czynszu będzie wynosiła 4,81 zł za metr.
       – Do tej pory wpłynęło do nas 1517 wniosków o obniżenie czynszu – podsumowuje Jarosław Lango z Zarządu Budynków Komunalnych. – 914 w 2012 roku, 485 w styczniu 2013 roku i 118 w lutym. Struktura tych wniosków pozwala nam stwierdzić, że 67 procent wniosków już rozpatrzonych daje możliwość uzyskania 40-procentowej obniżki, 13 procent – 30-procentowej i 20 procent – 20-procentowej obniżki czynszu.
       Szczegółowe informacje na temat zniżek w czynszu można uzyskać w dziale windykacyjno-czynszowym ZBK przy ul. Hetmańskiej 31, w punktach obsługi najemców przy ul. Malborskiej, Kościuszki i Jaśminowej, w ZBK przy ul. Ratuszowe j, na stronie internetowej ZBK oraz za pomocą bezpłatnej infolinii, tel. 800 889 783.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To referendum jest właśnie za to, że wprowadzili podwyżkę czynszów 100% - powtarzam 100 % a ich wyliczenia to o kant d. .. I dodatkowo przemycili ukrytą podwyżkę i obciążają mieszkańców za posiadanie wodomierzy w mieszkaniu 0,24 zł/m2 miesięcznie, antena też od m2,domofon też od m2.I wszystko to wprowadzono po przygotowaniu dla Rady i Prezia przez pracowników ZBK - jakby nie mieli przykładów z innych administracji (Sielanka, Zakrzewo) oraz z innych miast że tak się nie robi. Za ten chaos w mieście na miejscu Nowaczyka wywaliłbym na bruk całą wierchuszkę ZBK - ta firma wymaga natychmiastowej reformy - albo likwidacja. To przez nich jest to referendum i brak zaufania do władz - i prezydenta i rady miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wkur... lokator(2013-02-21)
 • Kolejne obietnice? Niech UM się wstrzyma z następnymi decyzjami do 14 kwietnia. Teraz już troche za późno na obietnice. .. .
 • Ja Ci Nowaczyk udowodnienie juz 4 marca w szkole 19,ze wasze wyliczenia to o kant dupy pobić. Podnieście czynsze o 100 procent ani procent mniej. (Alojzy)
 • Jesli było przed podwyżka 4.14 zł za m2 mieszkania a teraz jest 8.02 zł za m2 to nie jest to POdwyżka o 100 procent? Gdzie biurwy z UM pobierali nauki z matematyki, kto wam dał i za ile dyplomy ukończenia studiów? (Alojzy)
 • @Alojzy nie 100% ale 93,7%:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-02-21)
 • A jakaż to różnica te 6,3 procenta przy tych ogromnych podwyżkach? I go jest POwod do dumy dla imć Jasia Fasoli, że znow wydymał mieszkańców Elbląga. (Aalojzy); panie Nowaczyk pan kłamie zawzięcie i nawet sam już pan uwierzył w te kłamstwa.
 • Po pierwsze rodzina mająca dochód 1200 zł/os może płacić mniej niż rodzina mająca dochód 680 zł/os. Po drugie rodzina o dochodzie do 679,30 zł w kamienicy bez centralnego, bez łazienki, z wc poza mieszkaniem będzie płacić z ulgą techniczną 35% plus 5% ulgą dochodową 4,85 zł za m2 tyle samo będzie płacić rodzina w mieszkaniu z centralnym, łazienką i wc będą płacić z ulgą dochodową 40%, inny standard mieszkania czynsz taki sam. To jest Nowy Program Mieszkaniowy czy jakaś bzdura?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-02-21)
 • Jeszcze raz: "Po analizie danych za styczeń możemy odczarować mit, że podwyżki czynszów za mieszkania komunalne są stuprocentowe. One są na poziomie 50 procent – mówił na wczorajszej (5 lutego) konferencji prasowej elbląskich władz wiceprezydent Tomasz Lewandowski. " Po analizie mogę odczarować mit, że podwyżki komunalne są na poziomie 50% a w dużej części 77-100%, mając mieszkanie z ulgami technicznymi np. 35% za brak co, brak łazienki i wspólną toaletę do tej pory płaciło się 4,19 -35%=2,73 teraz po zastosowaniu ulgi dochodowej i ulgi technicznej które nie mogą przekraczać 40% stawki bazowej wyniesie 8,09-40%=4,85 czyli podwyżka czynszu o 2,12 zł czyli 77,6% jeśli ktoś miał ulgę techniczną 40% to ma podwyżkę o 100% czyli im gorsze mieszkanie tym większa procentowa podwyżka czynszu za m2.Pozdrawiam!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-02-21)
 • Mówili o 50% teraz o 66% po referendum powiedzą że stracili stołki bo podwyższyli czynsze o 100%:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-02-21)
 • Niech dają za darmo i to wszystkim, jak św. Mikołaj tego wam i sobie życzę
 • Jak wam za drogo to oddajcie mieszkania za 8zł za metr ludziom którzy do końca życia będą płacić kredyty za swoje mieszkania na pewno się zamienią
 • To sa pomysly PiSu. Widmo referendum zajrzalo do d. .y chloptasiom z Platformy, wiec wprowadzaja pomysly opozycji, ktora wie jak rzadzic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bister(2013-02-21)
Reklama