UWAGA!

Nie bój się! Działaj!

 Elbląg, Opanować lęk i 5 oddechów wstępnych, a później 30 uciśnięć klatki piersiowej - koniecznie palcami
Opanować lęk i 5 oddechów wstępnych, a później 30 uciśnięć klatki piersiowej - koniecznie palcami (fot. Anna Dembińska)

Co robić, gdy dziecko ulegnie wypadkowi, przestanie oddychać, zadławi się lub dozna krwotoku? Wiadomo, że najważniejsze są pierwsze minuty, ale jak pokonać własny lęk? Czy na pewno nie zaszkodzę? Czy potrafię udzielić pierwszej pomocy? Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi rodzice, opiekunowie, nauczyciele podczas dzisiejszych (11 stycznia) warsztatów pn. „Bezpieczne dziecko” prowadzonych w elbląskim „Medyku”. Zobacz zdjęcia.

- Zajęcia mają na celu zwrócenie uwagi na problem, a także zaangażowanie dorosłych w problematykę bezpieczeństwa i zdrowia dziecka – wyjaśnia Bożena Konkol, dyrektor Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu. - A także inaugurują otwarcie w naszej szkole nowego kierunku - opiekunka dziecięca. Nauka rozpocznie się 6 lutego, trwać będzie dwa lata w systemie zaocznym. Będziemy kształcić wykwalifikowane opiekunki dziecięce, które sprostają i potrzebom dziecka, i wymaganiom rodziców. Powstała ustawa żłobkowa, która pozwala na otwieranie małych działalności gospodarczych typu małe klubiki, domy dziennej opieki nad dzieckiem, ale muszą je prowadzić wykwalifikowane osoby – kontynuuje dyrektorka „Medyka”. – U nas kształcenie będzie bardzo szerokie pod względem psychologicznym, klinicznym, pedagogicznym, metodycznym. Jako szkoła promująca zdrowie chcemy zasygnalizować temat, który jest bliski każdemu sercu.
       Dzisiejsze warsztaty przygotowała Iwona Kulczyńska, magister pielęgniarstwa, a także nauczyciel na kierunku ratownik medyczny w Szkole Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej.
       - To propozycja skierowana do rodziców, ale i do opiekunów, a także do tych osób, które zawodowo zajmują się opieką nad dzieckiem w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym - wyjaśnia. – Program zajęć podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza dotyczy udzielania pierwszej pomocy. Chcemy zasygnalizować takie problemy, jak stany zagrożenia życia u dziecka, pierwsza pomoc przy zadławieniu, resuscytacja, gdy jest zatrzymany oddech. Druga cześć natomiast jest poświęcona umiejętności wykonania masażu Shantala. Masaż stymuluje prawidłowy rozwój dziecka, wspomaga trawienie, ułatwia zasypianie, zwiększa również więź między matką a dzieckiem – dodaje Iwona Kluczyńska. - Zajęcia prowadzą profesjonaliści, nauczyciele naszej szkoły z towarzyszeniem uczniów.
       Podczas zajęć porannych spora grupa zainteresowanych pań, ale także panów wzięła udział w zajęciach praktycznych (w świetnie wyposażonych salach dydaktycznych) m.in. z resuscytacji.
       - Największym problemem jest lęk – mówi Iwona Kulczyńska. – Boimy się, że zrobimy dziecku krzywdę. A nie należy się bać – przekonuje specjalistka. – Krzywdą jest zaniechanie działania, gdy pierwsze minuty są najważniejsze.
       Kolejne zajęcia rozpoczną się o godzinie 16. Udział w nich jest bezpłatny.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama