UWAGA!

Nie daj się oszukać

Okres przedświąteczny to raj dla oszustów. Odwiedzają mieszkania potencjalnych ofiar podając się na przykład za pracowników socjalnych, handlarzy, inkasentów, a nawet członków dalekiej rodziny i zawsze chodzi im o jedno - o pozyskanie naszych pieniędzy lub wartościowych przedmiotów.

Oszuści posuwają się do najróżniejszych sposobów, aby zdobyć nasze zaufanie, a w konsekwencji pieniądze. Ofiarami takiego procederu padają zazwyczaj ludzie starsi. Policja ostrzega przed kupowaniem przedmiotów od obcych osób odwiedzających nasze mieszkania.
       - Mechanizm działania oszustów jest następujący: obca osoba powołuje się na znajomość z naszą rodziną, zdobywa nasze zaufanie, a następnie prosi o pieniądze, które ma przekazać naszemu znajomemu lub członkowi rodziny – wskazuje sierż. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Gdy otrzyma pieniądze zazwyczaj znika bez śladu.
       O takim sposobie działania przekonała się ostatnio starsza kobieta, której mieszkanie odwiedziły dwie panie podające się za pracownice socjalne. Gdy jedna zajęła kobietę rozmową, druga ukradła pieniądze schowane w szufladzie mebli.
       Częstym sposobem działania oszustów jest też podszywanie się za „wnuczka". Usiłowanie takiego czynu również odnotowali ostatnio elbląscy policjanci.
       - W tym przypadku próba wyłudzenia pieniędzy nie powiodła się. Ostrzegamy jednak mieszkańców przed takimi sytuacjami – podkreśla sierżant Nowacki.
       Policja ostrzega przed kupowaniem przedmiotów od obcych osób odwiedzających nasze mieszkania, a także przed przekazywaniem pieniędzy przez obce osoby dla członków rodziny. W razie wątpliwości, co do intencji takich osób zawsze można zadzwonić po policję, która przyjeżdżając na miejsce wylegitymuje daną osobę. Za oszustwo Kodeks Karny przewiduje karę nawet do 8 lat więzienia.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama