UWAGA!

„Nie” dla spalania śmieci w piecach

 Elbląg, „Nie” dla spalania śmieci w piecach
fot. Straż Miejska

W związku z trwającym nadal sezonem grzewczym straż miejska apeluje do mieszkańców o nie spalanie śmieci w piecach firmowych, domowych, kominkach i ogniskach. Do elbląskiej straży miejskiej w ciągu tygodnia wpływa od kilku do kilkunastu zgłoszeń dotyczących spalania odpadów i dużego zadymienia.

Często jednak jest tak, że interwencje te nie potwierdzają się i w trakcie kontroli strażnicy stwierdzają węgiel oraz drzewo, którym można palić. W przeszłości zdarzały się przypadki uboższych rodzin, że podczas kontroli funkcjonariusze ujawniali, jak mieszkańcy spalają w piecu np. butelki plastikowe, ubrania czy lakierowane drewno. Za każdym razem zgłoszenia takie są natychmiastowo weryfikowane przez straż miejską.
       Dym ze spalonych śmieci, szczególnie odpadów w postaci: plastikowych pojemników i butelek, foliowych toreb, zużytych opon i odpadów gumowych, przedmiotów z tworzyw sztucznych, drewna lakierowanego, malowanego i impregnowanego, opakowań po środkach chemicznych, po środkach ochrony roślin, farbach i lakierach, jest nie tylko nieprzyjemny i śmierdzący, ale przede wszystkim bardzo toksyczny. Bądźmy odpowiedzialni za nasze zdrowie i środowisko, nie zatruwajmy siebie nawzajem!
      
       Co grozi za spalanie odpadów?
       Kto lekceważy zakaz spalania odpadów, zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny. A mianowicie za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub kara grzywny do wysokości 5000 zł, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu.
       W sezonie grzewczym straż miejska wystawiła 12 mandatów karnych za wykroczenie z art. 191 ustawy o odpadach.
      
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zacytuje; "Bądźmy odpowiedzialni za nasze zdrowie i środowisko, nie zatruwajmy siebie nawzajem!" - Jakże ważne słowa !!! Problem w tym, że każdy ma to gdzieś, zresztą urzędy odpowiedzialne za ochronę środowiska również mają to w czterech literach. Czasami zadaję sobie pytanie, za co biorą oni pieniądze podatników??? Przecież nie ma nic ważniejszego jak zdrowie!!! Czasami słyszy się opinie, że jak za bardzo ci śmierdzi, to wyprowadź się na wieś !!! Nic mylnego, bo na wiochach to czasami tak śmierdzi, że nie można aż wytrzymać ze smrodu. W żadnym kraju zachodnim nie spotkasz się z takim smrodem w okresie grzewczym i nie tylko grzewczym jak w Polsce. Jak to jest, że w innych krajach potrafią dbać o czyste powietrze tylko w Polsce nie???
 • Wreszcie niech wszystkim zrobią centralne ogrzewanie i problem zniknie.
 • właśnie niech założą centrale ogrzewanie!!!
 • A po co mi centralne ogrzewanie, ja mam piec na gaz i dobrze mi z tym, centralne ogrzewanie nie rozwiąże problemu niskiej świadomości głupich ludzi, oni zawsze będą biadolić i znajdą pretekst do uprawiania dziadostwa, taka niestety nasza cecha narodowa - skłonności do marudzenia z totalnym tumiwisizmem okraszonym lekką nutką chamstwa i arogancji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  nielubieelblążan(2016-02-22)
Reklama