UWAGA!

Nie wszyscy na bruk

Od 1 kwietnia nie można eksmitować z zadłużonych mieszkań osób neletnich i kobiet w ciąży. W praktyce oznacza to, że zakaz eksmisji dotyczy także ich prawnych opiekunów.

15 grudnia weszła w życie ustawa, która chroni dłużników przed eksmisjami. Od 1 kwietnia, czyli od zakończenia okresu ochronnego, komornicy mają prawo eksmitować, jednak dzięki nowej ustawie nie będzie to takie proste.
     Dla sądów wydanie orzeczenia o eksmisji nie jest już sprawą tak prostą, jak dotychczas, ze względu na nową ustawę, która chroni niesolidnych lokatorów.
     - Ustawodawca wziął pod ochronę osoby eksmitowane - mówi sędzia Ewa Nowaczyńska, przewodnicząca wydziału orzecznictwa cywilnego w Sądzie Rejonowym w Elblągu. - Zgodnie z tą ustawą sąd nie może wydać nakazu eksmisji wobec kobiety w ciąży, małoletnich, niepełnosprawnych, ubezwłasnowolnionych oraz osób sprawujących nad nimi opiekę i z nimi mieszkających.
     Osoby wymienione w ustawie nie mogą być eksmitowane bez przydzielenia im lokalu socjalnego. Do tej pory sądy wydawały wyroki eksmisji i orzeczenia przyznania lokalu socjalnego bez powiadamiania o tym gminy, która stawała przed faktem dokonanym - musiała zapewnić takiej rodzinie mieszkanie zastępcze. Teraz gmina musi być także powiadomiona i wezwana do sądu.
     - Jeśli sąd wyda wyrok eksmisji, gmina będzie miała prawo obrony przed przyznaniem mieszkania socjalnego - dodaje sędzia Ewa Nowaczyńska. - Jeśli np. jeden z małżonków po rozwodzie wnosi o eksmisję drugiego, gmina może obronić się przed zapewnieniem mieszkania eksmitowanemu. Tak naprawdę, jeśli wniosek o eksmisję dotyczy rodziców, to nie można eksmitować z mieszkania ich dzieci i to zarówno małoletnich, jak i dorosłych. Wiadomo, że opiekunami prawnymi małoletnich są eksmitowani rodzice, dlatego oni także pozostaną w zajmowanym mieszkaniu. I tu kółko się zamyka. Dla nas sędziów ustawa jest niejasna i nasuwa wiele wątpliwości. Musimy, więc każdą sprawę rozpatrywać bardzo dokładnie.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • HURA!!! Moja żona jest w ciąży, będzie rodziła za kilka dni. Od tego miesiąca zaprzestaję płacić czynsz za mieszkanie w którym mieszkam. Jeśli wniosek o eksmisję dotyczy mnie, to nie można eksmitować z mieszkania moich dzieci i to zarówno małoletnich, jak i dorosłych. Wiadomo, że opiekunem prawnym małoletnich jestem ja, dlatego ja także pozostanę w zajmowanym mieszkaniu. I tu kółko się zamyka. Dla sędziów ustawa jest niejasna a dla mnie aż za jasna – NIE PŁACĘ! I tak byłem głupi, że do tej pory płaciłem, dzisiaj miasto by mi dług UMORZYŁO!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej(2001-04-04)
 • Nie wszyscy na bruk, częsć do piachu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drzazga(2001-04-04)
 • nie wszycsy maja tak trudna sytuacje ze nie stac ich na oplaty, tych ktorych stac a tego nie robia nie mialbym skrupulow wyrzucic na bruk. wyobrazcie sobie ze jestescie wlascicielem kamienicy a polowa lokatorow nie placi - pol roku i jestes bankrutem. taka ustawa nie dosc ze nie dosc jasna to zamyka furtke do jakichkolwiek eksmisji, z reszta do tej pory elblascy komornicy choc byli zobligowani do tego prawem tez tych eksmisji nie wykonywali....
Reklama