UWAGA!

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Podsumowanie

 
Elbląg, Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Podsumowanie

Policjanci z braniewskiej drogówki przeprowadzili działania pn. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Uwaga funkcjonariuszy skupiona była przede wszystkim na zachowaniach kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów. Policjanci przyglądali się także bacznie czy poruszający się jednośladami i pieszo nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, podczas zderzenia z jadącym z dużą prędkością pojazdem praktycznie nie mają szans na przeżycie. Dlatego policjanci z braniewskiej komendy już po raz kolejny przeprowadzili prewencyjne działania, podczas których czujnie reagowali na wszelkie wykroczenia popełniane nie tylko przez pieszych, ale i rowerzystów, jak również kierujących pojazdami, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo dla innych osób.
       Efektem wczorajszych działań było ujawnienie wykroczeń związanych z przechodzeniem w miejscach niedozwolonych przez pieszych czy też z niewłaściwym oświetleniem roweru przez kierujących. W trakcie trwania akcji policjanci nie tylko zwracali uwagę i pouczali, ale również karali mandatami za łamanie przepisów.
      
       Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi:

       Pieszy poruszający się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
       Pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
       Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
       Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą.
       W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.
       Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
      
      
       Policjanci wciąż przypominają, że w dużej mierze nasz bezpieczeństwo zależy od nas samych.
      
sierż. J.Ciszewska, KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • szwadrony aparatu państwowego represji drogowej bezlitośnie łupią obywateli jak tylko się da pod przykrywką bezpieczeństwa
Reklama