UWAGA!

Niecodzienny widok budzi emocje

 Elbląg, Proboszcz parafii św. Mikołaja chce, by drzwi na wieżę katedralną były zamknięte w niedziele
Proboszcz parafii św. Mikołaja chce, by drzwi na wieżę katedralną były zamknięte w niedziele (fot. arch. MS)

Od 15 kwietnia elblążanie i turyści znowu będą mogli odwiedzać wieżę katedralną, by popatrzeć na okolicę z góry. Ale nie w niedziele. Zdaniem ks. Stanisława Błaszkowskiego, proboszcza parafii św. Mikołaja odwiedzający zachowują się przeważnie głośno i przeszkadzają wiernym, którzy uczestniczą w mszach. Taką zmianą czasu otwarcia wieży zaniepokojeni są przewodnicy, bo to w weekendy ruch turystyczny jest największy. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski nie przesądza sprawy i zapowiada rozmowy z proboszczem.

Wyremontowana wieża katedralna, którą oddano do użytku jeszcze przed sezonem turystycznym, okazała się w ubiegłym roku hitem. Wspinali się na nią zarówno turyści, jak i mieszkańcy, niektórzy nawet i kilka razy. Żeby zobaczyć, jak wygląda Elbląg i jego okolice z wysokości 70 metrów trzeba pokonać ponad 360 stopni. W ubiegłym sezonie około 27 tysięcy osób uznało, że warto taką drogę przebyć i wspiąć się na szczyt wieży katedry św. Mikołaja. Przez cały tydzień,  z wyjątkiem poniedziałków, a w soboty i w niedziele - z uwagi na śluby i msze święte - nieco krócej.
       W tym roku drzwi na wieżę zostaną otwarte 15 kwietnia. I to jedyna pewna informacja, którą potwierdzają zgodnie zarówno proboszcz parafii św. Mikołaja, która zarządza obiektem, jak i miejscy urzędnicy. Dalej są już schody i to bynajmniej nie na wieżę.
       - W niedziele wieża była czynna od godz. 14, a już dużo wcześniej zbierał się tłum oczekujących na wejście. Ludzie zachowywali się różnie, wielu głośno i przeszkadzali wiernym, którzy uczestniczą w mszach - mówi ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii katedralnej. - Dlatego wolałbym, by wieża była w niedziele nieczynna. W zamian można wydłużyć godziny odwiedzin w tygodniu - wskazuje proboszcz.
       Innego zdania są miejscy urzędnicy, przewodnicy turystyczni też wskazują, że przecież właśnie w weekendy ruch w mieście jest największy.
       - Prezydent Witold Wróblewski chce jeszcze raz podjąć rozmowy z proboszczem parafii katedralnej - zapowiada Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. -  Chce przedyskutować godziny i terminy otwarcia wieży katedralnej dla odwiedzających.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak stoją pod wieża, czyli od strony głównego wejścia to są baaardzo daleko od siedzących w świątyni wiernych i oddzieleni od nich dwoma parami drzwi (główne i wahadłowe). Nie mogą więc w żaden sposób zakłócać ciszy mszalnej bo musieli by mieć megafony. Tutaj chodzi o coś innego - co to jest wie proboszcz, a ja podejrzewam że o wjazd samochodów wiernych pod katedrę, którym stojący tłumek może faktycznie przeszkadzać. Co nie zmienia faktu, że wieży w niedzielę zamknąć prezydentowi nie wolno!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  5
  fikumiku(2016-03-30)
 • W niedzielę jest największy ruch jak by brali opłaty to by nie było problemu !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  13
  marcin40(2016-03-30)
 • Z uwagi na niepełny okres użytkowania czyli od kwietnia do września proporcjonalnie czas utrzymania obwarowan unijnych powinien być wydłużony o faktyczny okres dostępności pięciu lat ci dałoby gwarancję prawie na 10 letni okres bezpłatnego użytkowania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  UE-UE(2016-03-30)
 • Ja bym się w tych godzinach otwarcia w niedzielę spisku nie doszukiwał, pewnie chodzi o bicie dzwonów, nie byłoby to miłe dla turystów gdyby akurat "dostali dzwonami po uszach";)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  9
  powiec(2016-03-30)
 • Jak minie określony czas zapisany w umowie dofinansowania z UE, to klechy natychmiast otworzą całodobowo wraz z poborem stosownych opłat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  RedaktorJabłkalski(2016-03-30)
 • Niedziela jest dniem w ktorym ludzie chca rowniez wekac na wieze, w szczegolnosci jednodniowi turysci
 • co za kretyn wymyślilzakaz wchodzenia na wieżę kościola w niedzielę wspaniała promocja miasta myślcie o jednodniowych turystach.
 • a windy dźwiękoszczelnej nie można zbudować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  pomyślzanimpiszesz(2016-03-30)
 • za darmo proboszczowi włażą i tu go boli. .. jakby były opłaty toby nie było tematu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  szimurina(2016-03-31)
 • Dokładnie tak - jak wejście będzie odpłatne to będzie można wejść nawet w nocy i w czasie Wielkanocy oraz za dnia i w dzień Bożego Narodzenia. Wtedy księdzulowi nic nie będzie przeszkadzało a ci, którzy będą chcieli wejść na wieżę będą mogli śpiewać sobie nawet na głos "A ON CZUJE WE MNIE PINIĄDZ" :) Równie dobrze niech księdzul zabroni wjazdu i wejścia na Stare Miasto w niedziele, chyba, że zadeklarujesz się, że idziesz na mszę i dasz na tace - wtedy WELCOME.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Elblążaninnnnnn(2016-03-31)
Reklama