UWAGA!

Niemy świadek

 Elbląg, Niemy świadek

Od kilku lat władze Elbląga z pomocą unijnych pieniędzy powoli porządkują staromiejskie ulice i chodniki. Co jednak dzieje się ze starym brukiem? - niepokoją się miłośnicy Starego Miasta.

Wyremontowane zostały już ulice: Rybacka, Zamkowa oraz św. Ducha. Powstała też obwodnica Starego Miasta, teraz trwają prace na ulicach: Przymurze i Wigilijnej. I choć np. na Wigilijnej, Św. Ducha i Zamkowej przed remontem był bruk, teraz na wszystkich ciągach leży zupełnie nowa kamienna kostka. Bruk jest tylko na parkingu przy Rybackiej, ale - jak pięć lat temu wyjaśniali urzędnicy - jest to kamień z leżącego w granicach Elbląga Zajazdu - przeciwko jego wywozowi mieszkańcy Zajazdu zresztą protestowali.
     Grupa mieszkańców i przyjaciół starówki zaniepokojona tym, że na odbudowywanych drogach nie ma dawnego bruku, wysłała do prezydenta list.
     - Ulice z oryginalną, skandynawską kostką, zabytkowe włazy studzienek i krawężniki przez długie lata były jedynym śladem tego, że w tym miejscu stało niegdyś jedno z najpiękniejszych w Europie Starych Miast – mówi warszawski historyk fotografii i właściciel galerii Stary Dom Mennonitów, Konrad Nawrocki. - To, co stało się na ciągu Wigilijna - Św. Ducha jest jedną wielką pomyłką. Zabrano stary bruk, który znajdował się tam w ilości wystarczającej do ponownego ułożenia, tymczasem kostka ze Strzegomia, choć posiada pewne walory użytkowe, nie zastąpi oryginalnej, która nadawała ulicom koloryt i charakterystyczne ciepło.
     Rzeczniczka Urzędu Miejskiego Agnieszka Staszewska uważa jednak, że nie ma powodów do niepokoju - bruk ze Starego Miasta nie znika.
     - Za każdym razem kiedy prowadzone są renowacje tamtejszych dróg, bruk trafia do magazynu Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów w Nowinie pod Elblągiem i na pewno zostanie wykorzystany na starówce lub w jej pobliżu – zapewnia rzeczniczka. Naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego, Teresa Malentowicz powiedziała nam, że bruk zostanie wykorzystany przy remontach części wewnętrznych ulic starówki. - Chcemy go wykorzystać np. na Starym Rynku, Sukienniczej i Garbarach - mówi Teresa Malentowicz. Konrad Nawrocki powiedział nam, że Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Starego Elbląga nie otrzymał jeszcze oficjalnej odpowiedzi prezydenta na swój list, dodał jednak, że żadne wyjaśnienia nie zmienią tego, co stało się na już wyremontowanych uliczkach.
     - One nigdy już nie będą takie, jak kiedyś - mówi Nawrocki.
     
     
     Przeczytaj także list otwarty Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Starego Elbląga do prezydenta Henryka Słoniny w tej sprawie
AJ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama