UWAGA!

Niespodzianki nie było

 Elbląg, Jerzy Wilk - kandydat PiS na prezydenta
Jerzy Wilk - kandydat PiS na prezydenta (fot. Anna Dembińska)

Na dzisiejszej (30 września) konferencji prasowej, Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swojego kandydata na prezydenta Elbląga. Niespodzianki nie było. PiS rekomenduje na to stanowisko Jerzego Wilka.

Na konferencji prasowej zaprezentowano również „jedynki" z list wyborczych do Rady Miejskiej oraz kandydatów do sejmiku wojewódzkiego z okręgów elbląskiego i ostródzkiego. Kandydaci-liderzy na miejskich radnych to: Halina Sałata (ekonomista, pracownik związany ze służbą zdrowia i budżetówką – okręg nr 1), Janusz Hajdukowski (zarządca nieruchomości – okręg nr 2), Jerzy Wilk (obecny radny i wiceprzewodniczący RM – okręg nr 3), Zdzisław Olszewski (były wojewoda elbląski, szef Biura Euroregionu Bałtyk – okręg nr 4), Marek Pruszak (były kurator oświaty, obecny radny – okręg nr 5). Nazwiska pozostałych kandydatów PiS poznamy po ich rejestracji. Wiadomo, że nie są to tylko działacze Prawa i Sprawiedliwości, ale i członkowie „Solidarności”, Forum Młodych, Rodzin katolickich, organizacji i ugrupować związanych z kościoła, czyli szeroko pojęta prawica.
       Natomiast o głosy wyborców, które pozwolą im zasiąść w gronie radnych sejmiku wojewódzkiego, walczyć będą z ramienia PiS: Jacek Perliński (lekarz) – okręg elbląski i Józef Dziki (szef warmińsko-mazurskiej „Solidarności”) – okręg ostródzki.
       Co do kandydata na prezydenta Elbląga. Kandydatura Jerzego Wilka zaskoczeniem nie jest. O prezydencki fotel walczył on także podczas poprzednich wyborów samorządowcy. Przegrał jednak z Henrykiem Słoniną. I tym razem Prawo i Sprawiedliwość postawiło na Wilka.
      
       Tchnąć życie w Modrzewinę
       Podczas dzisiejszej konferencji kandydat Pis przedstawił swój i partii program wyborczy.
       - Chodzi nam o ożywienie Modrzewiny – mówił. – CH Ogrody chcą się rozbudować na obecnym parkingu. A cóż stałoby na przeszkodzie, by inwestycji została przeniesiona kilkaset metrów dalej, na Modrzewinę właśnie? Dla elblążan to żadna różnica, a dla tej dzielnicy ogromna. Dla inwestora natomiast duże ułatwienie. Z powstania galerii handlowej na Modrzewinie popłynęłyby korzyści – po pierwsze uzbrojenie terenu, po wtóre obok galerii powstałyby także inne podmioty – przekonywał Jerzy Wilk. – Aquapark również mógłby powstać na Modrzewinie – kontynuował. – Tam jest doskonały dojazd. Nie można podawać lokalizacji tej inwestycji przy ul. Moniuszki czy w parku Modrzewia, bo brakuje tam miejsc parkingowych, a wzmożony ruch samochodowy spowodowałby zatkanie miasta. I to nie miasto powinno budować Aquaparki – podkreślił. – To by zarżnęło budżet na 4 lata. Zresztą to nie rola miasta – ma ono umożliwiać takie inwestycje, a nie być ich wykonawcą.
       Kolejny pomysł na zagospodarowanie Modrzewiny to – zdaniem Wilka – budowanie osiedla domków jednorodzinnych na działkach sprzedawanych z bonifikatą udzielaną po zakończeniu inwestycji. Warunkiem przyznania np. 30 proc. bonifikaty od ceny 100 zł/m kw. jest realizacja inwestycji w ciągu 24 miesięcy. Jeżeli propozycja spotka się z akceptacją społeczną w w ciągu 4 lat można sprzedać i zbudować co najmniej 200 domków jednorodzinnych na Modrzewinie (pozwoliłoby to uniknąć sytuacji obecnej, gdy od dwóch lat miasto nie może sprzedać 9 działek budowlanych).
       Kandydat PiS na prezydenta miasta mówił też o konieczności budowy obwodnicy wschodniej, która umożliwiłaby skomunikowanie północnej części miasta (od ul. Rawskiej) z krajową „siódemką”, o modernizacji dróg nr 503 (to już słynny szlak, który wzbudza zainteresowanie również kandydata PO na prezydenta) i 504 (12 Lutego – Królewiecka-Fromborska), a także o budowie wiaduktu nad linią kolejową w ciągu ul. Lotniczej.
      
       A mogło powstać 10 Orlików...
       - Chcemy zagospodarowania Góry Chrobrego, Wyspy Spichrzów, modernizacji obiektu sportowego przy ul. Agrykola, budowy hal sportowych i Orlików przy elbląskich szkołach – wymieniał Jerzy Wilk. – Przykładowo, zamiast wydawać blisko 5 mln zł na przeniesienie „czerwonego domku” z ul. 12 Lutego na Wyspę Spichrzów, lepiej byłoby przekazać te pieniądze na 10 Orlików – przekonywał kandydat PiS.
      
       W trosce o zdrowie mieszkańców Zawady
       Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, jak dobrym pomysłem jest połączenie szpitala miejskiego ze szpitalem wojskowym. Chce też, by Zawada, wzorem innych osiedli mieszkaniowych, miała swoją rejonową przychodnię zdrowia.
       - Można lekarzom udostępnić budynek dawnego internatu szkół budowlanych, mieszczący się przy ul. Obrońców Pokoju – mówił Jerzy Wilk. – Stoi on niewykorzystany, a w prosty sposób można go adaptować na potrzeby służby zdrowia.
      
       Darmowe książki, prywatne żłobki
       PiS w swoim programie wyborczym ma również zapisy dotyczące oświaty i edukacji. Chce zakupu podręczników dla szkół i bibliotek, by odciążyć portfele rodziców i plecy maluchów. Myśli również o wprowadzeniu (przykładem amerykańskim) do szkół szafek dla uczniów.
       - Chcemy też wspierać rozwój prywatnych żłobków i przedszkoli, bo obecna sytuacja nie jest normalna. Kobiety będąc w ciąży już zapisują swoje dzieci do żłobka – mówił Jerzy Wilk. – Chcemy też wspierać szkolnictwo zawodowe, wprowadzać do przedszkoli specjalistów (psycholog, logopeda), organizować zajęcia pozalekcyjne – wymieniał kandydat do prezydenckiego fotela.
      
       O przekopie słów kilka
       - Przekop oraz budowa kanału żeglugowego to szansa także dla Elbląga – mówił Jerzy Wilk. – Obecnie elbląski port to największy parking w mieście. Jest niewykorzystany, bo nie rewitalizowano kanału wodnego. Przekop mierzei dalby rozwój turystyki, gospodarki i miejsca pracy – przekonywał.
      
       Bliżej nam do Trójmiasta
       Jerzy Wilk podkreślał również, jak blisko nam do Trójmiasta.
       - Chcemy ściśle współpracować z tym ośrodkiem – naukowo, kulturalnie i gospodarczo – mówił kandydat PiS. – To szansa na nasz rozwój.
      
       Prawo i Sprawiedliwość chce również: utrzymania jednostek wojskowych w Elblągu, budowy parkingów w centrum miasta (miejsc postojowych stale brakuje, a – zdaniem polityków PiS – są w mieście niewykorzystane place, które można na taki cel zaadaptować), zlikwidować giełdę samochodową przy targowisku miejskim (przenieść ją na Zawodzie, a w miejscu obecnej lokalizacji giełdy stworzyć ogólnodostępny parking) oraz złomowiska w mieście, np. przy ul. Lotniczej (psuje to wizerunek miasta). No i wprowadzenia tzw. zielonej fali od Al. Grunwaldzkiej, przez ul. Hetmańską, 12 Lutego, Płk. Dąbka aż do ul. Ogólnej.
       - Chcemy dbać o zrównoważony rozwój Elbląga – mówił Jerzy Wilk. – Wszystko jest ważne, a nie tylko drogi i hale. Nasze hasło wyborcze to: „Elbląg – nowoczesny, solidarny i bezpieczny”.
       Uruchomiona została wyborcza strona internetowa PiS (www.elblag2010.pl), na której można m.in. zapoznać się z notą biograficzną kandydata na prezydenta Elbląga, a także poznać szczegółowy program wyborczy.
      
       Materiał filmowy przygotowany przez Telewizję Elbląską
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama