UWAGA!

Nietolerancyjni dla bohomazów

 Elbląg, Nietolerancyjni dla bohomazów
(fot. arch. portEl.pl)

600 m2 ścian. 335 litrów farb. 219 uczniów. To składniki kolejnej, już czwartej edycji "Kolorowej Tolerancji". Celem przedsięwzięcia jest zamalowanie napisów o wulgarnych czy rasistowskich treściach.

Wiele spośród napisów, które "zdobią" elewacje, to zwykłe bohomazy, nierzadko o niepożądanych treściach. Nie chcąc dłużej przechodzić wokół nich obojętnie i czując się odpowiedzialnymi za wspólne dobro, chcemy przywrócić właściwy wygląd budynków w naszym mieście. Do udziału w tegorocznej akcji na dzień dzisiejszy zgłosiło się 7 zarządców w tym: ZBK, F.H-U „MK”, MSM „Zrzeszeni”, ESM „Sielanka” , Jerzy Budrewicz oraz Przedszkole nr 4 i Gimnazjum nr 2. Na podstawie zgłoszeń Zarządców zaplanowano do zamalowania 602 m2 ścian. Podobnie jak w latach ubiegłych zamalowywaniem napisów zajmie się młodzież. Zainteresowanych udziałem w tegorocznej akcji jest 219 uczniów z 13 szkół średnich.
       Młodzież przystąpi do akcji jutro (21 października) lub w przypadku złej pogody, za tydzień (28 października) w godz. 12 – 16.
      
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ładny kolor farby ktorym zamalowuja te bohomazy, idealnie pasuje do koloru sciany
 • Myślałem, że jakieś porządne graffiti w tych miejscach powstanie - poważnie. Po co się ścigać i marnować naszą podatniczą kasę na opłacanie gliniarzy ganiających za młodzierzą - nie lepiej dać ujście młodej kreatywności właśnie w takich miejscach, które już ktoś "kreatywny inaczej" zapierniczył jakimś g##nem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prawdziwy Ziemniak(2010-10-20)
 • znowu prace społeczne. Ludzie ogarnijcie się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łoligator(2010-10-20)
 • Jeśli ten tekst wygenerowano w UM to gratuluje "trafności" tytułu akcji. Rzecz rozbija się o jeden rzeczownik, ale diabeł tkwi w szczegółach. Zdaje sobie sprawę, że znaczenia słowa bohomaz nie rozumie większość ludzi nie wyłączając urzędników z wyższym wykształceniem, ale niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności. Zatem bohomaz to dosłownie tłumacząc z ukraińskiego "malarz Boga", chodzi o malarzy ikon (ikonistów). Być może słownik PWN dopuszcza znaczenia słowa bohomaz jako bazgrołu, ale geneza przejścia znaczeniowego z ikonisty (bohomaza) do człowieka bazgrającego po powierzchni malarskiej (ściana, deska itd. ) jest efektem polskiej ksenofobi, nietolerancji i wyższości okazywanej kulturze chrześcijaństwa wschodniecho (Cerkwi). Zastanawiam się zatem czy nie lepiej okazywać nietolerancje bazgrołom na ścianach miasta, no chyba że UM zamaluje też jakiś ikonostas?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob B.(2010-10-20)
 • Tak, UM zamaluje ikonostas, buddę i świętą panienkę. Zamiast tego napisze: Stop internetowym napinaczom i krzykaczom. .. Więcej luzu, serio. Skoro nawet słownik autorstwa Kopalińskiego dopuszcza znaczenie bohomazu jako bazgraniny, kiczu, to daruj sobie człowieku jeden z drugim fajerwerki erudycji połączone z napastliwym i agresywnym tonem. Bo wychodzi z tego niestrawny miks. I choć masz rację, ze etymologia wyrazu to ukraińskie "malarz świętych obrazów", to jednak forma w jakiej to podałeś wyraźnie podkreśla brak twojego - a nie urzędników - braku klasy i obycia. Jak widać, wraz ze zdobyciem kolejnych naukowych tytułów, nie każdy potrafi nauczyć się etykiety. A szkoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nietolerancyjny dla pieniaczy(2010-10-20)
 • No chyba taka jest istota form ? Albo wylewasz tu prawdziwe pomyje albo robisz sobie lekkie żarty z niektórych tematów, czy ktoś uważa że to jest miejsce na konstruktywną dyskusję? Mamy mniejszość etniczno - religijną w mieście która mogła poczuć się urażona, może się nie poczuła ? nie wiem tego, trzeba ich zapytać co sądzą o bohomazach, mnie to słowo razi w kontekście każdej twórczości, nawet tak idiotycznej jak wulgarne napisy na ścianach. Brak klasy ? no cóż też jestem urzędasem, a to był sarkazm, dla tych którzy nie pochwytali - nie namawiam do ataków na UM, za nie do końca moim zdaniem szczęśliwe dobranie słowa!!!. Oczywiście można nawoływać do nietolerancji dla pieniacza, że nim jestem zaraz udowodnię przyznając się jednocześnie do niebycia prawdziwym inteligentem, robiąc błąd ortograficzny w słowie bóńczuczny. Z pozdrowieniami dla urażonych urzędników.
 • Idź pobiegaj, zapodaj sobie jakąś kawę, albo wypal ze dwa fajanki, to może zejdzie z ciebie napięcie. Bo się ciskasz niepotrzebnie. A jeśli coś cię zabolało - to skontaktuj się z jedną czy drugą mniejszością wyznaniową i stwórz tekst do "teraz ja". Widać, że jako urzędnik masz sporo wolnego czasu, wiec zamiast wylewać swoje frustracje w komentarzach, zrób coś pożytecznego. Zacznij zmieniać świat od siebie. Odwagi! Houk!; -)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nietolerancyjny dla pieniaczy(2010-10-20)
 • szczerze wam powiem ze dla mnie obrzydliwiej wygladaja te kwadratowe plam w innym odcieniu niż budynek niz jakies bochomazy albo prawdziwe grafiti ktore tez jest swego rodzaju sztuka czemu nie ma takich akcji jak rok temu co obok wojska polskiego w tym parku wymalowali ladne kolorowe gafiti i twarze az milo popatrzec jak tam sie jedzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tomek Z(2010-10-20)
Reklama