UWAGA!

Nocne święto muzeum

Elbląg, Zdjęcie z zeszłorocznej akcji
Zdjęcie z zeszłorocznej akcji (fot. PS).

Już jutro (15 maja) po raz kolejny w całej Europie muzea i galerie otworzą swoje podwoje dla zwiedzających o nietypowej porze. Do cieszącej się olbrzymią popularnością imprezy „Noc Muzeów” tradycyjnie już dołącza Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Jak zwykle nieocenieni pracownicy elbląskiego muzeum przygotowali dla nocnych gości moc atrakcji.

Nocne zwiedzanie muzealnych wystaw zawsze połączone jest z dodatkowymi, przygotowanymi tylko na te specjalne odwiedziny, niespodziankami, urozmaicającymi zwiedzanie muzealnych ekspozycji. Między innymi dlatego „Noc Muzeów” doczekała się już swoich sympatyków. W tym roku na zwiedzających czeka sporo interesujących propozycji: - I nawet samo zwiedzanie nie będzie takie jak to „dzienne”. Ciepły blask świec i dźwięki muzyki dawnej w wykonaniu Renaty Skotnickiej wprowadzą gości w niezwykły klimat - zapewnia Ewa Trocka z MAH w Elblągu.
       Ewa Trocka nie chciała zdradzić wszystkich niespodzianek przygotowanych dla zwiedzających na ten wieczór, odsłoniła jednak rąbka tajemnicy, ujawniając część atrakcji sobotniego wieczoru: - Na czas trwania muzealnej nocy „ożyje” wnętrze domu znajdującego się na dziedzińcu. W jego wnętrzu rodzice i ich pociechy będą mogli wziąć udział w rodzinnych warsztatach plastycznych poświęconych wikingom, rycerzom, sztuce prahistorycznej, rzemiosłu artystycznemu, etnografii - wymienia. A jeśli już wspomnieliśmy o najmłodszych gościach elbląskiego muzeum to warto nadmienić, że to nie jedyna propozycja skierowana właśnie do nich. Podczas sobotniego wieczoru dzieciakom zostaną bowiem wyświetlone bajki z czasów ich rodziców, a czasem nawet dziadków. Bajki, które dla dzieci będą wycieczką w przeszłość, dla dorosłych - sentymentalnym powrotem do dzieciństwa, będzie można zobaczyć na ekspozycji muzealnej „Dary i zakupy 2005-2009”, w części wystawy poświęconej zabawkom z czasów PRL.
       A to nie koniec muzealnych pokazów filmowych. Na ten wieczór przygotowane zostanie bowiem mini-kino, w którym wyświetlane będą filmy autorstwa Tomasza Glinieckiego prezentujące muzealne skarby nie tylko z ekspozycji, ale i też wypatrzone w muzealnych magazynach. Najciekawszym obiektom i nabytkom z kolekcji elbląskiego muzeum poświęcone będą także wykłady pracowników muzeum, których będzie można wysłuchać o godzinach: 20.30, 21.30 oraz 22.30.
       W tym roku na nocnych zwiedzających, oprócz różnych propozycji związanych z muzealnymi ekspozycjami, czekają także konkursy. Pierwszy konkurs adresowany jest do młodzieży uzbrojonej w aparaty fotograficzne. Zadaniem młodego fotoamatora jest zrobienie najciekawszego zdjęcia lub fotoreportażu z „Nocy Muzeów”. Drugi konkurs pod nazwą „Muzealny detektyw” będzie miał formułę quizu, a rozwiązania zagadek należy szukać na muzealnych ekspozycjach. Regulaminy obu konkursów dostępne są na stronie muzeum.
       A to zaledwie garść atrakcji przygotowanych przez elbląskie muzeum dla nocnych zwiedzających. By zapoznać się zarówno z niespodziankami nietypowego zwiedzania, jak i samymi wyjątkowymi ekspozycjami wystarczy w sobotę 15, od godziny 20 zawitać do muzeum. W ten dzień warto zostać w muzeum aż do północy, gdyż „Nocy Muzeów” tradycyjnie już zakończy wyjątkowy pokaz tancerzy ognia z elbląskiej grupy TFT.
       Wstęp na wszystkie imprezy organizowane w ramach muzealnej nocy jest bezpłatny.
      
Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama