UWAGA!

Nowa atrakcja na elbląskich wodach

 
Elbląg, Łatwo nie było - wydobywanie łodzi z hangaru a później ostrożne przenoszenie na wodę trwało ok. godzinę
Łatwo nie było - wydobywanie łodzi z hangaru a później ostrożne przenoszenie na wodę trwało ok. godzinę (fot. MS)

 Kilka miesięcy z dłutem w dłoni, dużo chęci i doświadczenia, a także odpowiednie wsparcie – tyle i aż tyle trzeba, by zbudować replikę XI- wiecznej łodzi. Elbląg wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję turystyczną, która właśnie została zwodowana na rzece. Zobacz więcej zdjęć. 

Pod koniec XIX w. znaleziono kadłub dużej łodzi z XI wieku, która budową przypominała te wikińskie, ale prawdopodobnie wykonali ją szkutnicy z jednego z pruskich plemion. Znalezisko prawdopodobnie zostało zabrane do Królewca i zaginęło w czasie wojny. Teraz wrak spod Bągartu, małej wsi na Pomorzu Gdańskim, ma swoją replikę. Zbudowali ją dwaj elbląscy Wikingowie, którzy cierpliwie pracowali nad nią m.in. z dłutem w ręku.
       - Budowaliśmy ją od listopada w zasadzie do teraz, z przerwami. Szkielet jest zrobiony z dębu, poszycie z sosny, a deska z otworami na dulki z jesionu – mówił Zbigniew Gorący "Butrym", który stworzył replikę razem z Przemysławem Kamińskim "Bosmanem".
       Długość łodzi to niecałe 12 metrów, a szerokość 2,6 m. Przewidziana jest na 11-osobową załogę – dziesięciu wioślarzy plus sternik. A dziś (1 lipca) została po raz pierwszy zwodowana. Wypłynęła z hangaru nad rzeką, ale na co dzień będzie przechowywana w Harcerskim Ośrodku Wodnym "Bryza". 
       Jak mówił Zbigniew Gorący na razie nie ma jeszcze konkretnych ustaleń co do pierwszej, oficjalnej prezentacji łodzi, ale prawdopodobnie odbędzie się ona w Elblągu.
       Nie byłoby jednak tego wszystkiego gdyby nie Stowarzyszenie Elbląg Europa, które pozyskało na taką kopię środki w ramach projektu polsko- rosyjskiego. To również i ono sprawuje formalną pieczę nad łodzią, ale jak mówił Paweł Kulasiewicz, prezes stowarzyszenia, będą się nią zajmowali pasjonaci historii.

 

 - Mam nadzieję, że grupy odtwórstwa historycznego będą się nią opiekować i pokazywać kulturę, która na tych terenach była, przybliżać tamtejsze realia – mówił Paweł Kulasiewicz. - Zdecydowanie chcielibyśmy, żeby ta łódź reprezentowała nasze miasto i region na wydarzeniach o charakterze historycznym i kulturalnym.
       Warto dodać, że elbląska replika ma również i...siostrę. To siedmiometrowa kopia XII- wiecznej skandynawskiej łodzi znalezionej w 1993 r. w Gislinge. Trafiła ona do skansenu w obwodzie kaliningradzkim. Na budowę obu łodzi z programu transgranicznego Litwa- Polska- Rosja pozyskano 140 tys. zł.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama