UWAGA!

Nowa odsłona Izby Historii Kanału Elbląskiego

 Elbląg, Nowa odsłona Izby Historii Kanału Elbląskiego
(fot. stowarzyszenie Navicula)

Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula uruchomiło na własny koszt stronę internetową poświęconą Izbie Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu. W nowej odsłonie ma się też pojawić w wersji angielskiej i niemieckiej.

„Ponieważ obiekt zarządzany jest przez właściciela Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowizorycznie, poprzez coroczne użyczenie Żegludze Ostródzko-Elbląskiej i nigdzie nie można uzyskać informacji o ekspozycji, dziś Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula, własnym staraniem i na własny koszt uruchamia witrynę, wkrótce wersja angielska i niemiecka” - informuje Sławomir Dylewski ze stowarzyszenia, przypominając pokrótce historię Izby.
       Pierwsza Izba Historii Kanału Elbląskiego zakończyła swą działalność we wrześniu 2012 r. Nową oddano do użytku 29 maja 2015 r. po rewitalizacji Kanału Elbląskiego. Ekspozycję podzielono na kilka działów tematycznych na parterze i piętrze.
       Po wybudowaniu obiektu w styczniu 2015 r. rozstrzygnięto konkurs na wykonanie ekspozycji wg przygotowanego w 2010 r. scenariusza, którego aż do tego momentu nikt nie weryfikował. Założenia scenariusza i zaproponowany sposób ekspozycji były jakby nie z tej epoki, przez to scenariusz okazał się zupełnie bezużyteczny.
       W ciągu trzech miesięcy nowy scenariusz opracował oraz dokonał wyboru prezentowanych treści prezes Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Sławomir Dylewski. W połowie maja, przy udziale autora, rozpoczęto budowę ekspozycji zaczynając od organizacji przestrzeni i wyklejenia ścian tapetami wielkoformatowymi inspirowanymi XIX-wiecznymi dokumentami. Oprócz ścianek działowych przeznaczonych do umieszczenia tam odpowiednich treści przestrzeń aranżowano przy użyciu wybranych modeli drewnianych, poddanych uprzednio konserwacji.
       Nad schodami zawisło koło z zębami ukośnymi przekazujące napęd z turbiny na pochylni Całuny. Na ścianie tuż obok umieszczona została tzw. oś czasu, czyli skrócona historia budowy kanału. Na stanowisku dolnym - daty sprzed budowy kanału, na górnym - wydarzenia zaistniałe po jego wybudowaniu a na kółkach podporowych najważniejsze daty z budowy Kanału Elbląskiego. Prace zakończono na 5 godzin przed oficjalnym otwarciem, udało się. Więcej w filmach z nowego cyklu Tajemnice Kanału Elbląskiego, dostępnym na naszym kanale YouTube.
      
       Z nową stroną internetową Izby Kanału Elbląskiego można zapoznać się tutaj.
      
Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama