UWAGA!

Nowe atrakcje na starej ścieżce

 Elbląg, Widać już, jak będą wyglądały schody
Widać już, jak będą wyglądały schody (fot. Michał Skroboszewski)

Od 21 lat cieszy mieszkańców i turystów, teraz zostanie wzbogacona o nowe elementy. Na tych, którzy wiosną wybiorą się na spacer ścieżką przyrodniczo – historyczną w Kadynach czeka kilka niespodzianek. A wśród nich m.in. dwa razy wyższa wieża widokowa, wiaty, tablice i nowe schody prowadzące na szczyt Klasztornej Góry. Zobacz więcej zdjęć.

Ścieżka przyrodniczo – historyczna "Kadyński Las" została utworzona w 1999 r. W jej skład wchodzą okazałe dęby, w tym 750-letni Dąb Bażyńskiego, klasztor Ojców Franciszkanów, mauzoleum rodziny Birknerów. Teraz przechodzi gruntowną modernizację, zmieni się bardzo wiele, zaczynając od otoczenia Dębu Bażyńskiego.

- W tym miejscu ustawiona zostanie wiata, a także 13 nowych tablic informacyjnych, które będą opowiadały o historii Kadyn, lokalnych zwierzętach, m.in. o popielicach czy nietoperzach, roślinności i geologii tego terenu, rezerwacie przyrody – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

Częścią tej ścieżki są również schody, prowadzące na szczyt Klasztornej Góry. Do tej pory liczyły 219 stopni, teraz będzie ich 430.

- Wcześniej były one zrobione z drewna. Jednak ze względu na to, że w rezerwacie do dna lasu dociera mało światła i panują specyficzne warunki wilgotnościowe, niszczyły się. Dlatego co kilka lat trzeba je było remontować, a to pociągało spore koszty – wyjaśnia Jan Piotrowski. - Teraz schody te będą wykonane z kompozytu imitującego drewno, który powstaje z materiału pozyskanego z recyklingu. Odznacza się on dużą trwałością. Barierki pozostaną drewniane.

W skład ścieżki wchodzi także punkt widokowy wychodzący na Zalew Wiślany. Do tej pory stała tam mała wieża obserwacyjna, licząca cztery metry. Teraz stawiana jest nowa, której wysokość sięgnie 9,5 m.

- Częściowo będzie zrobiona z drewna, a częściowo z kompozytu, dodatkowo zostanie ona zadaszona – uzupełnia leśnik.

W ramach prac remontowych płyty leżące na drodze prowadzącej do klasztoru zostaną ułożone na nowo, obok mauzoleum Birknerów ustawiona zostanie nowa tablica.

  Elbląg, Przy Dębie Bażyńskiego powstaje nowa wiata
Przy Dębie Bażyńskiego powstaje nowa wiata (fot. Michał Skroboszewski)

- Zaczynając trasę od Dębu Bażyńskiego będzie można pójść w lewo, wspiąć się do kaplicy Birknerów i dojść do miejsca, w którym ścieżka krzyżuje się z drogą, a następnie udać się do klasztoru i na wieżę obserwacyjną albo pójść w dół nowymi schodami i dojść do Dębu Bażyńskiego – wyjaśnia Jan Piotrowski. - Można też, zaczynając trasę od Dębu Bażyńskiego, wejść po schodach prosto do klasztoru, a później udać się na wieżę obserwacyjną.

Wszystkie prace mają zostać zakończone do końca lutego.

Modernizacja ścieżki "Kadyński Las" to efekt współpracy Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej z Nadleśnictwem Elbląg. Ten pierwszy stworzył projekt i zdobył dofinansowanie, drugi podmiot przekazał fundusze na wkład własny. Całość kosztuje prawie 1,5 mln zł, z czego ok. 85 proc. środki unijne.

mw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama