UWAGA!

Nowe jednostki certyfikujące

Prawie 1600 rolników i przetwórców ekologicznych z regionu Warmii i Mazur powinno do 8 października 2013 roku zmienić jednostkę , która wydaje certyfikaty do produkcji żywności ekologicznej.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi cofnął upoważnienie do działania w rolnictwie ekologicznym jednostce certyfikującej Bioekspert Sp. z o.o..
       Pod nadzorem i opieką tej firmy znajdowało się ok. 5000 rolników i zakładów przetwórczych w całej Polsce w tym ok. 1600 w warmińsko-mazurskiem.
       Rolnik kontrolowany wcześniej przez Bioekspert przestanie być rolnikiem ekologicznym, jeżeli do 8 października 2013 roku nie zostanie objęty kontrolą innej jednostki certyfikującej. Takie uprawnienia ma w Polsce dziewięć jednostek certyfikujących. Ich listę można zaleźć na stronie www.minrol.gov.pl
       Fakt znalezienia się producenta ekologicznego poza systemem kontroli na skutek niewybrania nowej jednostki certyfikującej do dnia 8 października 2013 roku może nieść dla niego bardzo poważne konsekwencje, polegające nie tylko na utracie uprawnień do wprowadzania na rynek produktów ekologicznych, ale także na utracie środków finansowych przyznawanych w ramach PROW.
       Mając na uwadze dużą liczbę producentów, którzy muszą zmienić jednostkę certyfikującą, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wysłał pismo do wszystkich zainteresowanych , by nie czekali z wyborem nowej jednostki certyfikującej do ostatnich dni. Może się to wiązać z brakiem czasu na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności, gdyż nowa jednostka musi wydać decyzję o objęciu producenta systemem kontroli. Konsekwencją może być też pominięcie danego rolnika w wykazie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
       Pomimo intensywnych działań informacyjnych podjętych przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych proces wyboru nowych jednostek certyfikujących przebiega bardzo powoli. Główny Inspektor Jakości Handlowej zwrócił się do wojewody warmińsko-mazurskiego o wsparcie jego działań.
       Wicewojewoda warmińsko-mazurski zorganizował w tej sprawie /13.09/ spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Izby Rolniczej i Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
       Podczas spotkania ustalono , że oprócz informacji Głównego Inspektora Jakości Handlowej ARS skierowanej do wszystkich rolników i producentów ekologicznych ARiMR wyśle również informację o możliwości utraty środków finansowych przyznawanych w ramach PROW w przypadku braku wyboru nowej jednostki certyfikującej. Także doradcy rolniczy z ODR mają dotrzeć do każdego producenta ekologicznego. Inspektorzy z WIJHARS będą również wspomagać działania informacyjne wśród rolników i producentów.
       Wszystkie podjęte działania mają na celu przyśpieszenie wyboru przez rolników i producentów ekologicznych nowych jednostek certyfikujących.
      
      
Biuro Prasowe Wojewody Warmińsko- Mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama