UWAGA!

Nowe oblicze Gimnazjum nr 2

 Elbląg, Nowe oblicze Gimnazjum nr 2
fot. Witold Sadowski

Zabytkowy budynek przy ul. Robotniczej, w którym mieści się Gimnazjum nr 2 odzyska dawny blask. W przyszłym roku przeprowadzona zostanie termomodernizacja obiektu, a przy okazji odrestaurowany zostanie piękny niegdyś taras, schody oraz rzeźby. Elewacja będzie miała kolor zielony.

W ramach projektu "Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Elblągu" remontom poddano do tej pory: SP nr 1, SP nr 15, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, Gimnazjum nr 9 oraz Gimnazjum nr 5. Na swoją kolej czeka teraz budynek przy ul. Robotniczej, w którym mieści się Gimnazjum nr 2.
       Dwie ostatnie realizacje (Gimnazjum nr 5 i nr 2) są najtrudniejsze, bo to obiekty zabytkowe, otoczone specjalną ochroną konserwatorską.
       - Pięknie wyszło Gimnazjum nr 5 i mam nadzieję, że podobne rezultaty osiągniemy podczas remontu Gimnazjum nr 2 – mówi Elżbieta Gieda z Departamentu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Szkoła, dawniej zwana "zieloną", wróci do swojego historycznego wyglądu. Zostanie też wzbogacona o elementy nowoczesne. Będzie m.in. szyb windowy dla osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że efekt końcowy będzie równie zaskakujący, jak w przypadku budynku przy ul. Agrykola.
       - Szkoła przy ul. Robotniczej jest bardzo ciekawym budynkiem z wieloma elementami architektek tonicznymi, z piękną bryłą, ze schodami – kontynuuje Elżbieta Gieda. - W ramach projektu termomodernizacji wykonane zostanie docieplenie, wymienione zostaną izolacje, będą też nowe drzwi i okna. Ale budynek czekają też głębsze remonty. Wewnątrz kryje się bowiem wiele niedoskonałości – zauważa urzędniczka. - Zostaną więc wykonane, jak my to nazywamy, roboty towarzyszące termomodernizacji, wynikające z potrzeb użytkownika i oceny fachowców. Duża modernizacja zostanie przeprowadzona na poziomie piwnic, który jest zawilgocony, brakuje izolacji w ścianach. Może nie będzie to zbyt efektowna część remontu, ale na pewno bardzo znacząca dla utrzymania jakości tej termomodernizacji, którą będą widzieć wszyscy – stwierdza Elżbieta Gieda. - Budynek zachowa swój historyczny wygląd. Gzymsy, tarasy, rzeźby będziemy starali się wykonać w jak najlepszym wydaniu. Elewacja zaś będzie koloru zielonego. Robiliśmy odkrywki i będziemy starali się utrzymać kolor zbliżony do oryginału.
       Urząd nie chce na razie zdradzić, ile będzie kosztowała cała inwestycja (wiadomo, że 85 proc. wartości termomodernizacji pokryją środki unijne; za resztę prac zapłaci miasto z pieniędzy budżetowych).
       - Będzie to inwestycja kilkumilionowa, bo obiekt jest duży, architektonicznie ciekawy, ale i z tego powodu kosztowny – zapowiada Elżbieta Gieda. - Rozpoczęcie procedury przetargowej planujemy na początek roku 2014, by wykonawcę wprowadzić do obiektu jeszcze w trakcie trwania zajęć lekcyjnych. Mamy już pierwsze uzgodnienia z dyrekcją szkoły, prace nie naruszą procesu dydaktycznego, będą prowadzone w sposób bezpieczny dla uczniów – zapewnia urzędniczka. - To jedyna droga do tego, by inwestycję zakończyć w sezonie wakacyjnym.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pięknie wyszło Gimnazjum nr 5 ??? Czy to żart? No, chyba, że nie mówimy o tym różowym torcie. Mam szczerą nadzieję, że efekt końcowy NIE będzie równie zaskakujący, jak w przypadku budynku przy ul. Agrykola. Cała nadzieja w tym, że nie odkryto tam różowego koloru. Oby tylko projektanci nie zaszaleli z jakąś dziwną zielenią.
 • ma być zieleń butelkowa - pięęęknnnnny ten color.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  zgredek.(2013-11-07)
 • co to jest look?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  polskimynaród,niegęsi(2013-11-07)
 • Czy my nie mamy swojego jezyka , po co nasi dziadkowie walczyli o naród i mowę polską, szlak człowieka trafia jak widzi takie coś
 • i znowu styropian, tynk strukturalny. .. kolor zielony. kim sa konserwatorzy z um eg, stary budynek zasluguje na patos, ladne kolory sa teraz, ocieplic i odswiezyc, kto na sile zmienia kolory. taka ladna szkola byla a bedzie zielona. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  stara2(2013-11-07)
 • Co robi te Suzuki tam na chodniku? Mandat wystawić!!!!
 • Właśnie, jeszcze buraków, parkujących na chodniku pogonić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Arek1a(2013-11-07)
 • o matko niech coś zrobią z salą gimnastyczną bo na razie to czarna rozpacz, smród, wilgoć i tynk leci ze ścian. Ale beka zielona szkoła nam się zrobi :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  KLAWOS(2013-11-07)
 • Zostawcie obecne kolory. Zielona nie będzie śliczna. Rozumiem, że w nazwie była zielona. W Bażantarni nie ma bażantów i komu to przeszkadza?
 • Łukasz - sięgnij do pierwszego z brzegu albumu starych kartek pocztowych. Z miejsca dowiesz się, że Szkoła Podstawowa Nr 3 miała identyczny (jak teraz) kolor przed wojną. Podobnie było z dawną Pulus-Schule (Szkołą im. Św. Pawła), później Horst-Wessel-Schule, czyli obecne Gimnazjum Nr 2.Jak o czymś nie masz pojęcia - staraj się nie wyrażać kategorycznych opinii, ponieważ robisz z siebie d. .. .. a.
 • Budynek jest bardzo, ale to bardzo ładny. To moja szkoła z lat 90-tych. Cieszę się na takie informacje, ale uważam, że szkoła powinna zachować istotę swojego przeznaczenia, to nie jest budynek kolorowych jarmarków. Powaga i elegancja, tym głównie charakteryzują się budynki z tamtego okresu. Proszę upiększać, ale z rozwagą - remont owszem konieczny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  przy_okazji_pozdrawiam_8-D(2013-11-08)
 • Jak ja uczęszczałem do tej szkoły, wówczas była to szkoła podstawowa nr 2,z fantastyczną kadrą nauczycieli, całości miłych wspomnień dopełnia dziś już nie żyjąca Pani woźna i moi drodzy, szkoła miała kolor zielony:):)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  uczeńszkołypdst.nr2(2013-11-08)
Reklama