UWAGA!

Nowe podejście do remontu zabytków

 Elbląg, Od lewej: Kościół św. Jerzego, kościół św. Pawła, kościół Bożego Ciała
Od lewej: Kościół św. Jerzego, kościół św. Pawła, kościół Bożego Ciała (fot. Mikołaj Sobczak, Agniulka - Wikipedia, Bartezoo - Wikipedia)

Elbląg może skorzystać z dofinansowania na remont trzech zabytkowych kościołów. Promesy przyznano jeszcze za czasów rządu PiS, ale samorząd i parafie po te środki – mimo obietnicy – sięgnąć na razie nie mogą, bo w pierwszej kolejności trzeba zmienić lokalne przepisy.

W 2023 roku z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków promesy inwestycyjne na dofinansowanie remontów otrzymał w pierwszym etapie kościół św. Jerzego (632 tys. zł), a w drugim etapie - kościół Bożego Ciała (3,3 mln zł) i kościół św. Pawła przy ul. Klimuszki (3,5 mln zł). Do remontu jeszcze długa droga, bo po pierwsze pieniądze z programu muszą trafić do samorządów, po drugie – samorządy muszą je przekazać, a po trzecie – muszą w danym samorządzie funkcjonować odpowiednie przepisy, które regulują kwestie finansowania takich inwestycji.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi w Elblągu lokalnymi przepisami miasto może dofinansować remont zabytków do wysokości 50 procent kosztów. Rada Miejska w uchwale z 27 grudnia 2023 roku zmieniła przepisy, by wspomniane rządowe dofinansowanie było możliwe. Unieważniła ją jednak Regionalna Izba Obrachunkowa twierdząc, że elbląski samorząd zastosował w niej złą podstawę prawną. Ówczesne władze miasta argumentowały, że zastosowały taką samą podstawę, jak w innych samorządach w kraju, a RIO tamtych uchwał nie unieważniała i że to ówczesny rząd w programie o zabytkach powołał się na złe przepisy. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Co dalej z tą sprawą? Jak się okazuje, pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu jest projekt uchwały przygotowywany na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Elblągu, która odbędzie się 23 maja.

– Opracowaliśmy nowe zasady przyznawania dotacji na zabytki z budżetu miasta i to powinno problem rozwiązać. Po podjęciu uchwały przez Radę będziemy czekać na jej uprawomocnienie. Mamy nadzieję, że ani RIO ani służby wojewody jej nie unieważnią. Wówczas rozpoczniemy całą procedurę przyznawania dotacji, musimy zdążyć do końca roku z jej przeprowadzeniem – mówiła w poniedziałek na posiedzeniu komisji gospodarki i klimatu Katarzyna Wiśniewska, wiceprezydentka Elbląga.

„Jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, dotacja może być udzielona w wysokości do 100 procent nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.” – brzmi nowy zapis, dodany do projektu lokalnych przepisów.

Radni z komisji gospodarki i klimatu jednogłośnie poparli projekt uchwały w tej sprawie. Podobnie powinno być na czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Będzie również na niej głosowana uchwała dotycząca przyznania dofinansowania na remont balkonów w zabytkowej kamienicy przy ul. Królewieckiej 14. Wspólnota mieszkaniowa otrzyma z miasta na ten cel do 50 procent dofinansowania, czyli ok. 25 tys. zł.

W budżecie miasta na dotacje na zabytki jest co roku przeznaczanych około 100 tysięcy złotych. W tym roku zgłoszono siedem wniosków, ale komisja powołana przez prezydenta zatwierdziła tylko jeden, który spełniał wszystkie wymogi merytoryczne.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kluczowe jest stwierdzenie "Elbląg MOŻE skorzystać z dofinansowania na remont trzech zabytkowych kościołów. " Jest nadzieja że przeznaczy środki dla pożytek miasta a nie Watykanu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  16
  Opiłować(2024-05-21)
 • PASOŻYT- organizm żyjący kosztem innego organizmu (żywiciela), który jest dla niego źródłem pokarmu i środowiskiem życia. Powoduje wyniszczenie organizmu żywiciela, rzadziej doprowadza do jego śmierci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  19
  Tak widzę kościół(2024-05-21)
 • Niebawem czekają nas podwyżki za prąd ( prezent od pisu) a ktoś rządzący planuje finansować striptizerów wysłannikom obcego państwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  18
  Czyste marnotrawstwo(2024-05-21)
 • @Tak widzę kościół - A chodzisz do tego kościoła? Bardzo wątpię, to co wypisujesz za brednie? Ja chodzę i to dla siebie, bo mam taką potrzebę wewnętrzną, a to że są pieniądze na konserwację elbląskiej historii- to bardzo dobrze. Szanujmy się nawzajem, a Kościołem są wszyscy wierni, bo oni są większąścią, nie hierarchowie i kler, pozdrawiam serdecznie.
 • @Czyste marnotrawstwo - Prezent od PiSu? No strzał w dziesiątkę, zmień zioło.
 • Dotacje idą na remont zabytków, a nie dla Kościoła. To budynki przedstawiają szczególną wartość historyczną. Kościół św. Jerzego to średniowieczny budynek w dobrym stanie i dobrze zachowany. Warto o niego zadbać, bo to nasze wspólne dobro i dziedzictwo. A wy piep.. coś o striptizerach i Watykanie. Co za dno intelektualne.
 • @Truso - Czego nie rozumiesz ? Kto dostał 60 mld PLN za prawa do emisji CO2 ? Kto zamiast zainwestować te pieniądze by wszystkim Polakom żyło się lepiej kupował głosy emerytów ? Kto wymyśliłl tzw "tarcze" by ukryć swoje nieudolne decyzje ? Miłość do pisu kosztuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  10
  putinowcy i socjaliści(2024-05-21)
 • O tak....
 • @Truso - Ale może niech kler, kościół finansują tylko ci, którzy w to wierzą. Może należałoby zlikwidować fundusz kościelny a środki na utrzymanie tej grupy zawodowej(kleru) niech płacą wierni ale i chętni do płacenia w formie opodatkowania dobrowolnego.
 • @Czyste marnotrawstwo - A jaki to prezent od pisu? To platforma znosi tarcze,
 • Ja płacę.
 • Wszystkie kościoły odpicowane na maksa. Jeszcze kasy, jeszcze. Pamiętam w latach 90,jak odbudowę biednego po komunie kraju zaczęto właśnie od kościołów. Ile jeszcze będziecie doić ten kraj?
Reklama