UWAGA!

Nowe ronda

 Elbląg, Rondo „Ronneby”
Rondo „Ronneby” (fot. AD)

Radni nadali też nazwy rondom, które do tej pory ich nie miały. Podobnie jak wcześniej, nadali im nazwy miast partnerskich, tym razem Leer (Niemcy) i Ronneby (Szwecja).

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami komisji ds. nadawania nazw w Elblągu, zbudowanym w mieście rondom nadawane są nazwy miast partnerskich, „z którymi Elbląg nawiązał i rozwija kontakty międzynarodowe oparte na wzajemnej współpracy na płaszczyźnie nauki, kultury i wymiany doświadczeń”.
       Do tej pory mieliśmy dwa takie ronda: „Compiegne” – u zbiegu ulic Nowowiejskiej, Traugutta i Górnośląskiej oraz „Kaliningrad” – u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Rawskiej.
       Dziś doszły dwa kolejne: „Leer” – w ciągu ulicy Warszawskiej przy wylocie na trasę S 7 oraz „Ronneby” – u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Stefana Żeromskiego i Jana Kochanowskiego.
      
       Z uzasadnienia uchwały:
      
       Leer to 35-tysięczne miasto położone między rzekami Ems i Weda w północno-zachodniej części Niemiec. Z uwagi na swoje dogodne położenie geograficzne, a przede wszystkim bogactwo szlaków wodnych, miasto ma szeroko rozwiniętą komunikację wodną, drogową oraz własny port lotniczy w Papenburgu. Tak korzystne usytuowanie sprawia, że Leer słynie z przemysłu stoczniowego, portu morskiego i śródlądowego, rybołówstwa, handlu, rzemiosła i dającej coraz większe dochody turystyki.
       23 czerwca 2001 r. w Elblągu podpisano z Leer umowę o partnerstwie i współpracy, której celem jest wymiana informacji i współpracy w różnych dziedzinach, doświadczeń samorządów, współpraca w zakresie gospodarki, ochrony środowiska, oświaty, kultury i sportu.
      
       Ronneby to miasto w prowincji Blekinge, regionie zwanym „zielonym ogrodem Szwecji”, stanowiące ośrodek przemysłowy i administracyjny. Jedno z dziesięciu europejskich miast wiodących w dziedzinie informatyki. Ronneby, nad rzeką Ronnebyan, prawa miejskie otrzymało w 1679 r. i ponownie w 1879 r. Wielokrotnie niszczone podczas wojen szwedzko-duńskich. W 1564 r. żołnierze króla Eryka XIV zamordowali szukających schronienia w tutejszym kościele ok. 2000 mieszkańców miasta. W XVII w. po założeniu Karlskrony znaczenie miasta jako ośrodka handlowego upadło.
       Umowę o przyjaźni naszego miasta z miastem Ronneby podpisano 16 maja 1991 r. Obie strony zadeklarowały gotowość współpracy w dziedzinie wymiany studentów i młodzieży, wymiany informacji, kontaktów handlowych pomiędzy przedsiębiorstwami, wymiany doświadczeń w zakresie gospodarki komunalnej oraz współpracy na polu ochrony środowiska.
      
PD

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a czemu nie Piotr i Paweł?
 • PD każdej ulicy mogłeś poświęcić jedna osobną notkę, byś miał 10 notek a tak masz ino 3
 • no to od razu może to rondo przy Agrykola nazwać? może BAOJI?
 • Tekile z Cocimbo wypili i zapomnieli?
 • Nowowiejska - 12 Lutego - Teatralna - RONDO!!! Płk. Dąbka - Piłsudskiego - RONDO !!! Płk. Dąbka Ogólna Odrodzenia - RONDO. Wypieprzyć z miasta sygnalizację świetlną. Budujcie ronda. Przepustowość takich skrzyżowań jest o 40 % większa niż skrzyżowań z sygnalizacją. Jadą wszyscy wolno ale jadą a nie stoją w idiotycznych korkach.
 • Szkoda ze nie Lech Jarosław
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  piotrpawel(2011-09-02)
 • to niech coś (władza) zrobi w sprawie mickiewicza -ogrodowa raz w tygodniu na skrzyżowaniu wypadek może malutkie rondo albo światełka też malutkie. NIE MOŻNA WYJECHAĆ Z UL. OGRODOWEJ BEZPIECZNIE, SAMOCHODY STOJĄ NA POBOCZACH, NIC NIE WIDAĆ EGZAMINY I ELKI CIĄGLE TU SĄ chyba, że ktoś z miasta ma umowę z blacharzem
 • szkoda że nie żabka i biedronka,
 • A ja rondo przy Agrykola proponuje nazwać rondo Ojca dyrektora Rydzyka bo jest przy cmentarzu albl Nowaczyka bo za jeg rzadó w zrobiono
 • Moim zdaniem miasta partnerskie to wielka lipa. Oprócz wycieczek radnych i urzedników UM robionych na koszt podatnika nie zauważyłem jakiejś konkretnej wspólpracy. Może wyjątek stanowi Kaliningrad z którego dzieci polskiego pochodzenia czasami w Elblągu mają kolonie. Nadawanie nazw rondom od prowincjonaknych miast Europy zachodniej uważam za mocno pretensjonalne przykrywanie słomy wystajacej elblążanom z butów.
 • Hero ta słoma to zu ciebie z gumiaków wychodzi. Tak samo jak tym od nazw.
 • HERO, popieram Twoj tok myslenia. Glupota goni glupote. !!!
Reklama