UWAGA!

Nowe serce szpitala już bije

 Elbląg, Nowy pawilon szpitalny już gotowy
Nowy pawilon szpitalny już gotowy (fot. nadesłana)

Dobiegła końca najważniejsza inwestycja w 25-letniej historii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Mowa o budowie bloku operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią. - To nowe serce szpitala – cieszy się jego dyrektor Elżbieta Gelert. - Teraz poprawi się komfort pobytu pacjentów, ich rodzin, a także pracy naszego personelu.

Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w roku 2011. Wówczas wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego skrzydła szpitala przy ul. Królewieckiej. Po ponad dwóch latach można zobaczyć efekt prac, które pochłonęły 42 mln zł (w nowy sprzęt medyczny zainwestowano ok. 10 mln zł, a 2 mln zł w wyposażenie socjalne; w sumie projekt opiewał na kwotę ponad 57 mln zł). Powierzchnia nowego pawilonu to 11 tys. m kw. Budynek ma dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na I piętrze – blok operacyjny z 8 salami. Każda z nich posiada zaplecze, osobne szatnie dla chirurgów, pielęgniarek i pozostałego personelu oraz oddzielny dostęp do części czystej i brudnej bloku. W części czystej: dwie sale pooperacyjne, tzw. sale wybudzeń.
       W ramach oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii powstały dwie sale wyposażone w 5 łóżek, dwie sale jednoosobowe oraz izolatka.
       Dział Dezynfekcji i Centralnej Sterylizacji doposażony został w nowoczesny, duży sprzęt medyczny taki, jak: stacja uzdatniania wody, sterylizatory gazowe, przelotowe sterylizatory parowe, sterylizator plazmowy, automatyczne myjnie – dezynfektory. Z uwagi na rozbudowę i zastosowanie nowych technologii zwiększy się wydajność pracy Centralnej Sterylizatorni, co nie było możliwe w starej lokalizacji. Przy nowym pawilonie powstało też ok. 30 miejsc parkingowych.
       - To nowe serce szpitala – cieszy się z inwestycji dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu Elżbieta Gelert. - Jesteśmy dumni, że na 25-lecie placówki mamy taki prezent dla siebie, dla pracowników, ale i dla naszych pacjentów.
       Zalety nowego skrzydła zachwala Marek Pietruszka, dyrektor ds. lecznictwa szpitala przy ul. Królewieckiej: - Stary OIOM mieścił się na 255 m kw., nowy na 1112 m kw.; stary blok operacyjny miał 611 m kw, a nowy 1800 m kw.; z 5 sal operacyjnych zrobiło się 8. Komfort pobytu pacjentów i ich rodzin będzie nieporównywalny – zapewnia dyrektor Pietruszka.
       Kiedy nowe skrzydło rozpocznie przyjmowanie pacjentów?
       - Zakończyły się odbiory techniczne, a teraz zaczniemy wprowadzać biały personel – wyjaśnia Konrad Piechowiak, dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych szpitala. - Około miesiąca potrwa tzw. rozruch techniczny.

  Elbląg, Z finału inwestycji cieszą się wszyscy, którzy nad nią czuwali m.in. (od lewej): Anna Maksymowicz, Konrad Piechowiak, Elżbieta Gelert, Marek Pietruszka
Z finału inwestycji cieszą się wszyscy, którzy nad nią czuwali m.in. (od lewej): Anna Maksymowicz, Konrad Piechowiak, Elżbieta Gelert, Marek Pietruszka (fot. WS)


       - Od 15 grudnia chcemy wyłączyć wykonywanie planowych zabiegów – dodaje Marek Pietruszka. - Będą wykonywane tylko te w trybie ostrym. Przenosiny mają przebiegać jednak tak, by pacjent ich nie odczuł. Pierwsza operacja w nowym skrzydle zaplanowana jest na 2 stycznia 2014.
       Rocznie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przeprowadzanych jest ok. 13 tys. zabiegów. I tak pozostanie, bo na zwiększenie ich ilości nie ma pieniędzy.
       - Na rok 2014 nie wzrosną kontrakty z NFZ, nie tylko w naszej placówce, ale i w innych w całym kraju – wyjaśnia dyrektor Elżbieta Gelert. 
       Elblążanie będą mogli obejrzeć nową inwestycję szpitala. 28 listopada w godz. 11-17 odbędzie się bowiem Dzień Otwartych Drzwi.
      

A

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a kiedy będzie konkurs na nowego dyrektora szpitala
 • Super!
 • A kiedy skończy się jazda Elblążan do olsztyna by się leczyc bo w Elblągu jest szpital wojewódzki??? tylko z nazwy.
 • Człowieku do Olsztyna??? Lepiej jedź do Warszawy.
 • bardzo ciekawe ale może zajeli by sie ludżmi kurcze moja babcia dziś cale godziny na poczekalni jak pies czekała ze skierowaniem i to przez ludzi którym my płacimy historia choroby bardzo potrzebna byla ba nawet bardziej niż chora 84letnia kobieta dobre komputery by sie przydaly a i jeszcze troche szacunku na tych studiach powinni uczyć ale nie do pieniędzy tylko do ludzi kiedy to się wreszcie skończy. ŻYCZĘ WAM WSZYSTKIM LEKARZOM ŻEBY WASZE BABIE TEZ PRZEZ TAKĄ MĘKĘ PRZECHODZIŁY!!!
 • to Gelertowa jescze jest dyrektorem ja myslalam ze pan michal z tech
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  lutek567(2013-11-20)
 • A po co to komu. Tydzień temu byłem w pogotowiu w święto po dość poważnym wypadku, nie mogłem chodzić, a lekarz prowadzący powiedział cyt" Ja ciebie nie przyjmę idź do rodzinnego" na co ja zapytałem a co z przysięga. ." a lekarz zaczął mnie obrażać i chciał wyskoczyć do mnie z rękoma, gdyby nie moja żona to na pewno by tak zrobił. Nadmieniam, iż na wystawienie opinii lekarza pogotowia czekałem na pierwsze przyjecie 4,5 godziny czasu. I dlatego pytam się po co to wszystko jak i tak służba zdrowia ma nas w dupie a polityka bardziej dobija rzekomym łataniem dziury. Moim zdaniem byłoby to potrzebne wówczas kiedy ratuje się życie a nie uzupełnia papiery i zachodzi o stan konta jak tu przedstawić rachunek.
 • Narodowy Fundusz Zdrowia leczy kolejkami. .. .. jest ich aż 4 rodzaje. .. .i sprawdza czy zapisują ludzi do kolejek, ,prawidłowo, ,. .. .. W Elblągu w kwietniu br. skończyły sie zapisy na bieżący rok. .. .zaś w Olsztynie zapisywano na czerwiec br. , a w Gdańsku na maj br. Dysproporcje są zatrważające. .. co na na to Urzędujący na stołkach. .. Nic nie zrobili, a nawet pomimo obietnic nie wysłali żadnego monitudo NFZ!.
 • a gdzie byli rodzice?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  dżolo(2013-11-20)
 • Jakie to polskie. .. Moja babcia czekała to życzę tego samego czyjejś babci. Super! tak trzymać!
 • aniulka111 dowiedz się co to jest limit ustalony przez urzędników NFZ dla lekarza, dla przychodni, dla szpitala. Wtedy pomyśl co ma robić szpital, lekarz gdy limit mu się skończy w październiku i jak go przekroczy to albo mu nie zapłacą albo on zapłaci karę? Dlaczego aniulka111 obwinia lekarzy? Jak lekarz zaszumi, to go wyrzucą, to może aniulka111 weźmie się za to?
 • to juz Dr naguszewski z wasikiem nie bedzie wpisywal znajomkow poza kolejke?
Reklama