UWAGA!

Nowe widoki na Zalew i Bałtyk

 
Elbląg, Tak będzie (wizualizacja)
Tak będzie (wizualizacja)

Dobra wiadomość dla turystów i miłośników przyrody. Ruszyła budowa 7 - metrowej wieży widokowej pomiędzy Krynicą Morską a Piaskami. Jest to wyjątkowe miejsce pod względem migracji ptaków. - Ornitolodzy doceniają je od lat i bardzo chętnie tu przyjeżdżają - mówi Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg, które realizuje inwestycję. Jak będzie wyglądać i co z niej zobaczymy?

Raj dla ornitologów
       Cały obszar Zalewu Wiślanego wraz Fromborkiem i Tolkmickiem oraz Morze Bałtyckie – takie widoki będzie można podziwiać z nowej drewnianej wieży widokowej jaką buduje Nadleśnictwo Elbląg.
       - Co roku wiosną, ale szczególnie jesienią możemy obserwować na Mierzei Wiślanej nieprzerwany potok lecących ptaków, które zmierzają na zimowiska. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc obserwacyjnych. Chociażby dlatego, że jest tu kawałek naturalnej niezalesionej wydmy, która daje możliwości obserwacji ptaków zarówno nad Zalewem Wiślanym, jak i nad Bałtykiem – mówi Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg.
       - Razem ze Stowarzyszeniem Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz, które wyszło z inicjatywą zbudowania wieży, postanowiliśmy, że musimy to miejsce chronić. Coraz więcej osób tu przyjeżdża, a wydma jest niezalesiona przez co bardziej podatna na silną ingerencję ruchu turystycznego. Budowa wieży ukierunkuje turystów i da możliwość dużo lepszej i bezpieczniejszej obserwacji ptaków – informuje Jan Piotrowski.
      
       Widoki kosztują
       - Trzeba zwrócić uwagę że warunki są trudne, dwupoziomowa wieża będzie stała na szczycie wydmy, a musimy zbudować solidną konstrukcję, która będzie w stanie bezpiecznie utrzymać ludzi na tarasie widokowym – wyjaśnia rzecznik Nadleśnictwa.
       - Plac budowy został już przygotowany, za nami pomiary geodezyjne, lada dzień ruszają prace stricte budowlane. Wieża wykonana zostanie w technologii tradycyjnej i składać się będzie z układu szkieletowego, drewnianego słupowo-ryglowego. Na miejscu nie zabraknie oznakowania trasy oraz tablic edukacyjnych - dodaje Piotrowski.
       Koszt inwestycji wynosi 200 tysięcy złotych, z czego 70 tysięcy pokrywa Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Swój wkład ma także Stowarzyszenie Drapolicz, które sprzedawało okolicznościowe cegiełki, pokrywając tym samym koszty opracowania dokumentacji budowlanej.

  Elbląg, Jan Piotrowski zapowiada: Tu powstanie wieża widokowa
Jan Piotrowski zapowiada: Tu powstanie wieża widokowa (fot. Z)


      
       Otwarcie w październiku?

       Marzeniem elbląskich leśników jest oddanie wieży do użytku na Ptasi Piknik, czyli za niecały miesiąc. Jest to impreza organizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Ptaków która przyciąga osoby zainteresowane obserwacją i życiem tych ciekawych zwierząt.
       - Od 7 lat razem ze Stowarzyszeniem Drapolicz zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do aktywnego poznawania przyrody. Będzie można obserwować ptaki z ornitologami, zobaczyć jak wygląda obrączkowanie oraz wziąć udział w licznych konkursach - zapowiada Jan Piotrowski. Ptasi Piknik odbędzie się w dniach 30 września i 1 października. Szczegóły wkrótce na stronie internetowej Nadleśnictwa Elbląg.
      

Z
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama