UWAGA!

Nowe zasady ruchu na starówce

 
Elbląg, Nowe zasady ruchu na starówce
(fot. AD)

Ograniczenie prędkości do 20 km/h i pierwszeństwo pieszych przed pojazdami – od 15 lipca cała starówka jest strefą zamieszkania w rozumieniu Kodeksu Drogowego, a wszystkie skrzyżowania to skrzyżowania dróg równorzędnych. Dziś na starówce montowano nowe oznakowanie. Zobacz plan Starego Miasta z nowym oznakowaniem.

Znak informujący o skrzyżowaniu dróg równorzędnych może być zaskoczeniem dla kierowców, bo wcześniej w Elblągu nie występował.
       Przypomnijmy najważniejsze rozwiązania, które obowiązują teraz na starówce:
       Na ul. Stary Rynek będzie obowiązywać zakaz ruchu, który nie dotyczy autobusów i pojazdów zaopatrzenia z możliwością postoju do 10 minut. Wjazd dla tych pojazdów będzie możliwy tylko od ul. Wigilijnej w kierunku Studziennej.
       Wszystkie wjazdy na Stare Miasto (jest sześć takich wlotów) zostaną oznakowane jako „strefa zamieszkania”, co oznacza pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, ograniczenie prędkości pojazdów do 20 km/h i parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych, oraz „strefa skrzyżowań równorzędnych”, co z kolei oznacza pierwszeństwo dla jadących z prawej strony.
       Ulice Mostowa i Rzeźnicka (do czasu przebudowy) będą drogami dwukierunkowymi, bez przejazdu przez ul. Stary Rynek (tzw. ulice ślepe). Po zakończeniu prac budowlanych na ul. Rzeźnickiej może zapaść decyzja o ewentualnej zmianie, tj. wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na odcinku Rzeźnicka – Mostowa.
       Ul. Św. Ducha – od skrzyżowania z ul. Zamkową do Bulwaru Zygmunta Augusta – będzie drogą jednokierunkową z możliwością parkowania na jezdni.
       Parking na placu przed przystanią wodną będzie przeznaczony tylko dla autobusów.
       Ul. Studzienna – na odcinku od Garbary do przejazdu w kierunku Bednarskiej będzie jednokierunkowa z możliwością parkowania po lewej stronie, jak dotychczas; na pozostałym odcinku dwukierunkowa.
       Na znakach B-39, które będą obowiązywały w obszarze Starego Miasta, umieszczono dwa znaki drogowe: znak ostrzegawczy A-5 „skrzyżowanie dróg, z których żadnej nie nadano pierwszeństwa”, co oznacza, że pojazd zbliżający się do skrzyżowania zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony skrzyżowania, oraz znak informacyjny D-40 „ strefa zamieszkania”.
      

 


       Znaki drogowe na starówce będą mniejsze niż zwykłe – zwykłe mają średnicę 80 cm, natomiast znaki na starówce mają średnicę 50 cm. Prawo o ruchu drogowym dopuszcza mniejsze znaki na obszarach staromiejskich, chodzi o walory wizualne takich miejsc.
       Zobacz plan Starego Miasta z nowym oznakowaniem.
      

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czy bez znaku A-5 oraz znaków określających nadrzędność i podrzędność drogi zasady na skrzyżowaniu są inne niż ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi z prawej strony?
 • Moim zdaniem dla jeżdżących po Elblągu baranów i tak powinni tam zainstalować sygnalizację świetlną koniecznie z lewoskrętem:D:D:D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  to ja,haha(2011-07-14)
 • Po poprzednich, kowbojskich uregulowaniach ruchu, zachecajacych swą architekturą do kowbojskich zachowan kierowców i osoby piesze poruszajace sie po elblaskim "starym mieście" aktualne rozwiazanie wydaje sie być ucielesnieniem kultury, mądrej organizacji i dobrego stylu. Zostało jeszcze tylko przerobić na tymczasowy parking dla samochodów osobowych ceglano trawiasty twór obok kościoła św. Mikołaja nazywany przez niektórych "lotniskiem dla helikoptera" i "Witajcie w Elblągu" zawiśnie w powietrzu: taki miły zachecajacy klimacik miasta przyjaznego, gościnnego, bezpiecznego.
 • Noooo, wreszcie widać, że w Elblągu zaczyna się dziać coś dla ludzi a modernizacja jest "z głową" a nie robienie byle robić. Wielki szacunek dla obecnie nam panujących.
 • Widzę jakąś kaszankę na głównym zdjęciu bo skoro strefa zamieszkania wprowadza limit prędkości do 20km/godz. to co tam robi strefowy znak 30km/godz. ???
 • W zeszłym roku byłem na zawodach konskich w niewielkiej warminskiej miejscowosci. Potężne terenówki wolno, bezgłosnie przesuwały się po zielonej trawie pomiedzy oczekujacymi koniami, organizatorami transportu, widzami, dziećmi i chociaż nie było zadnych wytycznych odnośnie pierszenstwa wszyscy poruszali się jakoś tak dostojnie, legancko, można powiedzieć "jak na angielskim balu". NEBraska 2010 zachwyciła mnie, mieszkającego w Elblagu kulturą, uprzejmością, elegancją lipcowego zgromadzenia.
 • No bardzo ładnie. Wreszcie coś co zostało przemyślane, zrobione z głową i z myślą o ludziach a nie byle coś zmienić. BRAWO! Więcej takich decyzji!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pentaxxx(2011-07-14)
 • Czyli przeciętny rowerzysta będzie przekraczał prędkość. Można i tak. Przeca wszyscy wiedzą że prędkość zabija; -)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  koła łańcuch (2011-07-14)
 • znaki powinny być postawione przed caritasem a nie za skrzyżowaniem. ktos to konsultował czy strzelał na pałe ???
 • czy ktos w ratuszu czy gdziekolwiek wie ze jest taka ulica jak wieżowa bo jakoś w zaden sposób nie moge sie doczekać uregulowania ruchu na w/w ulicy, konsultacje nie objeły
 • To jakaś masakra będzie na tej Starówce, najlepiej to bylo za Sloniny przed montażem kwietnikow i słupków.
 • Ja tego bałaganu zupełnie nie ogarniam, a co dopiero ludzie z Zarzadu Dróg. Wazne, że trzeba będzie jezdzić wolno i, ze widzimy od czasu do czasu Straż Miejską, bo myslałem, że jest rozwiązana. Jeżeli Policja, Straż M. i inne słuzby mundurowe będą na Starówce, to i bedzie porzadek, jezeli nie to będzie totalny burdel i wypadki.
Reklama