UWAGA!

Nowi kandydaci zasilają szeregi WOT

 Elbląg, Blisko 80 osób wstąpiło ostatnio do WOTw regionie
Blisko 80 osób wstąpiło ostatnio do WOTw regionie (Fot. 45blp)

W miniona sobotę blisko 80 ochotników, którzy mają już przeszkolenie wojskowe stawiło się w olsztyńskiej jednostce, by wstąpić w szeregi 4. Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym gronie znaleźli się także żołnierze z Elbląga, Braniewa i okolicznych miejscowości.

Mowa o ochotnikach- żołnierzach rezerwy, którzy do Olsztyna przyjechali z całego województwa i wezmą udział w szkoleniu wyrównawczym w 45 batalionie lekkiej piechoty. Wśród ochotników znajdują się m.in.: medycy, kucharz, menadżerowie, mechanicy, właściciele i dyrektorzy firm oraz operatorzy ciężkich maszyn. Są wśród nich również miłośnicy motoryzacji, wspinaczki wysokogórskiej, medycyny i historii. Żołnierze po zakończeniu szkolenia wyrównawczego trafią do poszczególnych batalionów 4. W-MBOT.

Zanim jednak nowo powołani żołnierze przekroczyli bramę koszar, przeszli testy na obecność wirusa SARS CoV-2. Przyjęcie żołnierzy odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym. Przez kolejne cztery weekendy ochotnicy pogłębiać będą swoją wiedzę z poszczególnych zagadnień m.in. zasad zachowania się na współczesnym polu walki oraz przetrwania. Ważnym elementem szkolenia będzie również pomoc przedmedyczna i topografia. Jednak główny nacisk zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią.

  Elbląg, W Morągu trwa tzw. szkolenie wyrównujące
W Morągu trwa tzw. szkolenie wyrównujące (Fot. 45blp)

Ten etap z kolei mają za sobą starsi stażem koledzy z 45blp, którzy w tym samym czasie przechodzą intensywne szkolenie wyrównujące w Morągu. Terytorialsi olsztyńskiego batalionu doskonalą działania w obronie i kontakcie z przeciwnikiem, taktykę w działaniach niekonwencjonalnych, rzut granatem oraz szkolenie strzeleckie. Takie ćwiczenia to doskonała okazja sprawdzenia percepcji, skupienia, strategicznego myślenia oraz sprawności taktycznej w momencie kiedy towarzyszy przy tym zmęczenie fizyczne.

Zainteresowani pełnieniem Terytorialnej Służby Wojskowej powinni swoje kroki powinni skierować do właściwej Komendy Uzupełnień, by złożyć wniosek i przejść kwalifikację wojskową. W szeregach WOT w chwili obecnej jest już ponad 27 tys. żołnierzy, w tym blisko 4400 kobiet.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama